Big Mac si už budeš môcť objednať aj u konkurencie. McDonald’s hlási v Európe problémy

  • Slávny Big Mac možno už onedlho nájdeš aj vo svojej obľúbenej reštaurácii
  • McDonald's totižto v Európe prišiel o ochrannú známku na tento názov
b2ap3_large_Big-Mac-50-Mcdonalds-singapore-2
TheSmartLocal
  • Slávny Big Mac možno už onedlho nájdeš aj vo svojej obľúbenej reštaurácii
  • McDonald's totižto v Európe prišiel o ochrannú známku na tento názov

McDonald’s je synonymom reštaurácií s rýchlym občerstvením a len jeho tržby na Slovensku za rok 2017 (podľa FinStatu 46,4 miliónov eur) prezrádzajú, že sa mu aj poriadne darí. Na trhu je už predsa od roku 1940 a za ten čas musel získať množstvo skúseností. Má premyslený marketing, svoju ponuku sezónne obmieňa a láka tak zákazníkov niekoľkokrát do roka, mnohí si užívajú rýchle občerstvenie vďaka McDrive. Na európskom trhu však McDonald’s hlási krízu. Prišiel o ochrannú známku na svoj ikonický hamburger Big Mac.

Boj drobčeka s obrom

Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo uznal, že reštaurácie fungujúce v členských štátoch EÚ budú môcť nie len nazvať Big Mac svoje reštaurácie, ale aj samotné pokrmy. Informoval o tom The Irish Times a práve Írsko je krajina, kvôli ktorej McDonald’s o svoju ochrannú známku slovného spojenia big mac prišiel. Nejaký čas totiž blokoval možnosť registrácie ochrannej známky pre írsky fastfood Supermac´s vo Veľkej Británii, no a menší hráč zaútočil späť. Ochrannú známku big mac vlastnil v Európskej únii McDonald’s už od roku 1996, a to nie len ako označenie hamburgeru, ale aj názvu prevádzky a nechcel, aby sa názov Supermac´s ľuďom mýlil.

Írsky reťazec však súd vyhral a hoci sa McDonald’s nechal počuť, že sa proti rozhodnutiu odvolá, Supermac´s chce touto cestou inšpirovať ďalšie menšie spoločnosti po celom svete. Nechce sa nechať utláčať veľkými hráčmi a svoje pôsobenie plánuje rozšíriť nie len do zvyšku Veľkej Británie, no aj ďalších krajín Európy.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: La Voz de Galicia

Big Mac index

O ikonickosti samotného hamburgera, ktorý minulý rok oslávil päťdesiatku nemožno pochybovať, veď nakoniec, nachádza sa aj v učebniciach ekonómie. Ak si ešte nepočul o Big Mac indexe, tak to hneď napravíme. Je to cenový index tvorený cenou tohto hamburgera prerátanou aktuálnym menovým kurzom na americký dolár. Funguje ako jednoduchý ukazovateľ podhodnotenia či nadhodnotenia jednotlivých svetových mien voči americkej mene a každoročne (už od 80. rokov) ho zostavuje The Economist.

Zdroj: irishtimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech