Slovensko čoskoro čaká výnimočné podujatie. Univerzita Komenského tento rok organizuje TEDx

  • Slovensko už 29. apríla čaká výnimočné podujatie
  • Je ním TEDx, ktorý aj tento rok organizuje Univerzita Komenského
UNIBA
Wikimedia/UNIBA
  • Slovensko už 29. apríla čaká výnimočné podujatie
  • Je ním TEDx, ktorý aj tento rok organizuje Univerzita Komenského

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“. Ide o podujatia, ktoré sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov. Jedným z ich hlavných cieľov je podnietiť medzi ľuďmi intenzívne diskusie. 

Tento rok sa aj na Slovensku opäť dočkáme podujatia TEDx Univerzita Komenského, ktorého hlavným posolstvom bude „Obnova“.

„Obnovujeme krajinu, zvyky, vzťahy. Zisťujeme, aké to je, opäť si podať ruku, objať sa, smiať sa s partiou v podniku, odviazať sa na koncerte. Bude to však ako predtým?“ hovoria organizátori udalosti.

Pripomínajú, že slovo „kríza“ sa aktuálne nevyslovuje len v spojitosti s koronavírusom, ale aj v spojitosti s vojnou na Ukrajine, klimatickou krízou, energetickou krízou.

„Kedy je lepšie obnovovať a kedy radšej radikálne zmeniť a nanovo vystavať? Využijeme obnovu na zmenu toxických návykov ľudstva? Bude nový normál udržateľnejší ako ten pred rokom 2020? Poďte s nami počúvať príbehy tých, ktorí obnovujú to hodnotné a vytvárajú nové.“

Bill Gates online

Okrem live rečníkov, tento ročník TEDx Univerzita Komenského navštívia aj veľké mená z #TED2022. Tešiť sa môžeš na Billa Gatesa, ktorý sa podelí o svoje rozhovory s vedúcimi predstaviteľmi verejného zdravotníctva vrátane Dr. Anthonyho Fauciho a Dr. Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa z WHO. Rozoberať sa bude pohľad na vakcíny, ktoré zastavujú prílivy pandémie. Bill Gates nebude v Bratislave priamo prítomný.

„Vypočujeme si ho na podujatí online, čo môžete urobiť aj vy a sledovať nás z pohodlia svojho domova. Alebo môžete byť jeden zo 100 šťastlivcov a kúpiť si lístok na 29. apríla 2022.“

Juraj Tekel

Potvrdeným rečníkom je aj Juraj Tekel, ktorý je odborným asistentom na Katedre teoretickej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Vo svojej odbornej práci sa venuje vlastnostiam teórií, ktoré sa spájajú s kvantovou mechanikou a teóriou gravitácie.

t1
zdroj: TEDx Univerzita Komenského

Je tiež vedúcim grantu Quantum structure of spacetime agentúry VEGA. Popritom aktívne popularizuje vedu ako rečník, autor a organizátor, najmä v iniciatíve svojej domovskej fakulty MatFyzJeIn a v združení Vedátor.

Lucia Mokrá

Vystúpi aj Lucia Mokrá – doktorka práv a doktorka filozofie, dekanka FSEV UK. Okrem prednášania na Univerzite Komenského tiež prednáša na viacerých prestížnych svetových univerzitách, napríklad vo Veľkej Británii, Slovinsku, Poľsku, Českej republike či v Taliansku.

t2
zdroj: TEDx Univerzita Komenského

Študovala na univerzite v Cambridge, kde získala diplom zo štúdia „Diploma in an Introduction to English and European Union Law“

Ďalší rečníci budú zverejnení už čoskoro.

Tentokrát v nových priestoroch

Univerzita Komenského v Bratislave prispieva k rozvoju vzdelávania na Slovensku už viac ako jedno storočie. V súčasnosti na jej trinástich fakultách ročne študuje takmer 22 000 študentov a študentiek, pričom viac ako 2 700 je zo zahraničia z viac ako 70 krajín sveta.

TEDx Univerzita Komenského vznikol vďaka študentom z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, ktorí v roku 2018 usporiadali prvý ročník. V roku 2019 nadviazali na úspešnosť tohto projektu a vytvorili podujatie naplnené inšpiratívnymi príbehmi.

Tento ročník organizáciu prebralo Oddelenie pre vonkajšie vzťahy RUK, ktoré sa rozhodlo podujatiu po pandémii vdýchnuť nový život. Tento rok sa udalosť  bude konať v novootvorených priestoroch univerzitného klubu UniK Mlyny. 

TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet.

Na výročnú konferenciu sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju 18-minútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown. Výročná konferencia sa koná v Long Beach v Kalifornii v USA a simultánne sa vysiela do Palm Springs.

TEDGlobal sa každoročne koná v Oxforde vo Veľkej Británii. Organizácia každoročne udeľuje cenu TED Prize, ktorá dáva trom výnimočným ľuďom, ktorí si želajú zmeniť svet, príležitosť zrealizovať svoje priania. 

Zdroj: TEDx Univerzita Komenského

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá