Bill Gates chce stopnúť vlnu epidémie. Predstaví domáci test na koronavírus

  • Bill Gates a jeho nadácia čoskoro ponúkne testovaciu súpravu, ktorá ti umožní otestovať sa na koronavírus aj v pohodlí domova
  • Test bude fungovať veľmi jednoducho. Stačí, ak si bežným spôsobom vyfúkaš nos tak, ako pri bežnej nádche
  • Vzorky následne pošleš na analýzu, výsledky by si mal dostať do 24 hodín
wikimedia.org, unsplash.com
  • Bill Gates a jeho nadácia čoskoro ponúkne testovaciu súpravu, ktorá ti umožní otestovať sa na koronavírus aj v pohodlí domova
  • Test bude fungovať veľmi jednoducho. Stačí, ak si bežným spôsobom vyfúkaš nos tak, ako pri bežnej nádche
  • Vzorky následne pošleš na analýzu, výsledky by si mal dostať do 24 hodín

Scott Dowell, zodpovedný za tento program v nadácii Billa a Melindy Gatesovej tvrdí, že jeho cieľom je spracovať tisíce testov denne. „Je toho veľa, čo máme urobiť, ale máme šancu zvrátiť vlnu epidémie,“ hovorí Dowell pre The Seattle Times

Testovacie balíčky by sa mali najskôr objaviť v oblasti Seattle, ktorá je v rámci USA momentálne zasiahnutá koronavírusom najmasívnejšie. 

„Jednou z najdôležitejších vecí je identifikácia ľudí, ktorí sú nosičmi vírusu, aby sa mohli izolovať a liečiť a následná identifikácia ich kontaktov s karanténou,“ dodáva Dowell.

Doteraz sa testy vykonávali v obmedzenej miere, čo vyvolávalo medzi ľuďmi strach a frustráciu. Projekt financovaný nadáciou Billa Gatesa zníži potrebu navštíviť lekárske ordinácie a kliniky, čím sa zníži riziko vystavenia riziku iných ľudí. 

Táto iniciatíva vyplynula zo štúdie o chrípke a výskumného projektu Washingtonskej univerzity zameraného na sledovanie šírenia infekčných chorôb, ako je chrípka.

Keď sa systém spustí, ľudia v oblasti Seattle, ktorí majú podozrenie, že sú infikovaní koronavírusom, budú môcť vyplniť špeciálny dotazník online. Ak sa ich obavy potvrdia, požiadajú o testy, ktoré budú doručené do ich domovov do dvoch hodín. Po odobratí vzoriek sa odošlú do laboratória.

Nadácia šéfa Microsoftu taktiež vyčleňuje 5 miliónov dolárov na boj proti koronavírusu v oblasti Seattlu, z ktorých väčšina sa využije na testovanie a analýzu. Očakáva sa, že časom sa program rozšíri na celý štát Washington.

Nadácia, ktorá vyčlenila 100 miliónov dolárov na celosvetový výskum koronavírusu, zároveň podčiarkuje dôležitosť vývoja vakcín a liekov, ako aj zlepšenie testovania, liečby a jeho kontroly v citlivých častiach Afriky a južnej Ázie.

„Zdravotnícki odborníci na celom svete už roky tvrdia, že ďalšia pandémia, ktorej tempo a závažnosť by zodpovedala epidémii chrípky z roku 1918, nie je otázkou či ale kedy nastane,” napísal na svojom blogu Gates.

„Teraz čelíme okamžitej kríze. Za posledný týždeň sa Covid-19 začal správať veľmi podobne ako patogén, ktorého sme sa v predchádzajúcom storočí obávali. Dúfam, že to nie je také zlé, ale mali by sme predpokladať, že to tak bude, až kým nezistíme niečo iné, “ dodal.

Podľa neho existujú dva dôvody, prečo je v súčasnosti šíriaci sa koronavírus takou hrozbou. V prvom rade je schopný zabíjať ľudí a najmä starších ľudí so zdravotnými problémami.

„Dáta k dnešnému dňu naznačujú, že riziko úmrtia na koronavírusy je asi 1 percento. Táto miera je mnohonásobne vyššia ako v prípade typickej sezónnej chrípky a umiestňuje ju niekde medzi pandémiu chrípky z roku 1957 (0,6%) a pandémiu chrípky z roku 1918 (2%),“ uviedol vo svojom blogu zakladateľ spoločnosti Microsoft.

Po druhé, koronavírus sa prenáša pomerne efektívne. „Priemerný infikovaný človek prenáša chorobu na dvoch alebo troch ďalších ľudí – miera rastu (infekcia) je exponenciálna. Existujú tiež presvedčivé dôkazy o tom, že chorobu môžu prenášať ľudia, ktorí sú mierne chorí a ešte nevykazujú príznaky. To znamená, že Covid-19 bude oveľa ťažšie zvládnuť ako MERS, SARS,“ dodáva Bill Gates.

Zdroje: seattletimes.com, gatesnotes.com, gatesfoundation.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech