Bill Gates či Jeff Bezos? Na Putinov majetok sa tech boháči zďaleka nechytajú

  • Zdá sa, že dohady o tom, ktorý tech miliardár je bohatší, sa stávajú bezpredmetnými. Vynorili sa totiž informácie o tom, aký majetok údajne vlastní Vladimir Putin.
vladimir-putin-wants-the-international-community-to-condemn-ukraine
prezi.com
  • Zdá sa, že dohady o tom, ktorý tech miliardár je bohatší, sa stávajú bezpredmetnými. Vynorili sa totiž informácie o tom, aký majetok údajne vlastní Vladimir Putin.

Jeff Bezos, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, nedávno označil Billa Gatesa za najbohatšiu osobu na svete. Títo dvaja muži spolu vládnu rebríčku najbohatších ľudí na svete. Každý z nich má majetok v hodnote približne 80 miliárd eur. Podľa Billa Browdera, generálneho riaditeľa investičnej spoločnosti Hermitage Capital Management, to však nie je nič v porovnaní s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho osobný majetok je podľa Browdera omnoho vyšší. Odhaduje ho na 170 miliárd eur.

Browder je jedným z najväčších nepriateľov Putina. V deväťdesiatych rokoch bol hlavným investorom v Rusku, kde sa podieľal na bývalých štátnych podnikoch ako Gazprom. Browder toto tvrdenie predniesol pred senátnym justičným výborom. Browder na konci minulého storočia spolupracoval s Vladimírom Putinom na protikorupčných opatreniach. Napokon sa však sám stal jeho terčom. Tento konflikt viedol k uväzneniu a smrti ruského právnika Sergeja Magnitského a následne k vytvoreniu tzv. Magnitského zákona – sankčného opatrenia USA voči niektorým ruským oligarchom. Dokonca o situácii v Rusku a hlave štátu napísal niekoľko kníh.

Foto: pexels.com

Podľa Browderovho svedectva Putin nahromadil svoje obrovské bohatstvo tým, že využil svoju politickú silu, aby donútil ruských investorov odovzdať veľké časti svojich podielov a majetkov. Browder tiež tvrdí, že Putin má osobný záujem na zvrátení Magnitského zákona, pretože sa týka mnohých ľudí, ktorí „držia jeho peniaze“.

Podľa Browdera to zahŕňa niektoré z amerických inštitúcií, ktoré sú zmrazené alebo hrozí ich zabavenie. Podľa Browdera boli tieto sankcie predmetom tém viacerých rozhovorov medzi ruskými predstaviteľmi a Trumpovou vládou. Ak sú Browderove tvrdenia pravdivé a presné, zásahy Ruska do amerických volieb mohli mať niečo spoločné s obranou obrovského osobného bohatstva Vladimíra Putina, ako aj s podporou ruských štátnych záujmov.

Zdroj: fortune.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech