Bill Gates je najväčším vlastníkom hospodárskej pôdy v USA. Kupuje 242 000 akrov v 18 štátoch

  • Bill Gates vlastní 242 000 akrov poľnohospodárskej pôdy v 18 štátoch
  • Jeho najväčšie podiely sú v Louisiane, Arkansase, Arizone a Nebraske
  • Chce vytvoriť inteligentné mesto či podporovať udržateľné poľnohospodárstvo
Bill Gates
Bill Gates, TASR/AP
  • Bill Gates vlastní 242 000 akrov poľnohospodárskej pôdy v 18 štátoch
  • Jeho najväčšie podiely sú v Louisiane, Arkansase, Arizone a Nebraske
  • Chce vytvoriť inteligentné mesto či podporovať udržateľné poľnohospodárstvo

Zakladateľ spoločnosti Microsoft je podľa The Land Report najväčším súkromným vlastníkom poľnohospodárskej pôdy v USA. 65-ročný technologický miliardár vlastní 242 000 akrov (približne 1 000km štvorcových) poľnohospodárskej pôdy v 18 štátoch.

Jeho najväčšie podiely sú v Louisiane, Arkansase, Arizone a Nebraske. Gates vlastní celkovo 268 984 akrov pôdy všetkých druhov, a to aj na predmestí Phoenixu v Arizone, ktoré chce zmeniť na inteligentné mesto.

Filantrop si v tichosti vybudoval masívne poľnohospodárske portfólio. Medzi jeho najväčšie položky v portfóliu patrí 69 071 akrov v Louisiane, 47 927 akrov v Arkansase, 25 750 akrov v Arizone, 20 588 akrov v Nebraske a 16 097 v štáte Washington.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michael Patrick (@west.roam)

V rebríčku súkromných vlastníkov všetkých druhov pôdy stále zaostáva

Avšak ani so svojimi veľkými novými poľnohospodárskymi holdingmi sa Gates stále nezaraďuje do top 100 súkromných vlastníkov pozemkov v USA – pokiaľ ide o majiteľov všetkých druhov pôdy, nielen poľnohospodárskej.

Titul pre najväčšie celkové držby pôdy všetkého druhu má americký podnikateľ John Malone, predseda predstavenstva spoločnosti Liberty Media. Malone vlastní až 2,2 milióna akrov.

Nie je jasné, prečo Gates, známy skôr ako počítačový nadšenec, investoval tak veľa do poľnohospodárskej pôdy. Bližšie informácie o jeho pôde sú ale neznáme, vyplýva to zo správy The Land Report.

Bill Gates pozemky majetok
zdroj: The Guilitian Group

Pôda spadá priamo pod Gatesovu osobnú investičnú spoločnosť Cascade Investments. V roku 1994 si Bill a Melinda Gatesovci najali Michaela Larsona, aby im pomohol diverzifikovať ich portfólio nehnuteľností.

Larson, investičný riaditeľ spoločnosti Cascade, v rozhovore pre Wall Street Journal v roku 2014 naznačil smerovanie tohto portfólia po zistení, že firma už vlastní najmenej 100 000 akrov poľnohospodárskej pôdy v Kalifornii, Illinois, Iowe, Louisiane a ďalších štátoch. Za šesť rokov sa tento počet viac ako zdvojnásobil.

Gates sa zapísal pod najdrahšiu kúpu v USA

Ako The Land Report informuje, v roku 2014 Gates údajne kúpil viac ako 4 500 akrov v okrese Suwannee na Floride za takmer 28 miliónov dolárov.

O štyri roky neskôr, v roku 2018, kúpil vo svojom domovskom štáte Washington asi 16 000 akrov, vrátane pôdy s rozlohou 14 500 akrov v regióne Horse Heaven Hills.

Práve tieto poľnohospodárske pozemky boli zakúpené za takmer 171 miliónov dolárov od poisťovacej spoločnosti, ktorá za pôdu v roku 2010 zaplatila 75 miliónov dolárov. V tom roku to bol najdrahší predaj pozemkov v USA.

Alan Busacca, emeritný profesor na Washingtonskej štátnej univerzite pre The Land Reporter uviedol, že pôda v tejto oblasti sa používa na pestovanie jabĺk, čerešní, mrkvy, pšenice a rôznych iných plodín.

Manželský pár vlani získal aj dom na pobreží oceánu v kalifornskom okrese San Diego za rekordných 43 miliónov dolárov. A nie je to hocijaký dom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates)

Manželia totižto kúpili priam vilu so šiestimi izbami, ktorá sa môže pochváliť vírivkou pre desať osôb a bazénom s výhľadom na oceán. Do tejto nehnuteľnosti manželia investovali koncom marca, keď vypukla celosvetová pandémia koronavírusu.

Kúpa od Madeleine Pickensovej, bývalej manželky texaského miliardára T. Boone Pickensa, je jednou z najväčších, aké kedy boli v tejto oblasti zaznamenané, informoval denník The Wall Street Journal.

Spoločnosť Cascade sa snaží podporovať udržateľné poľnohospodárstvo

Gates neinvestoval iba do poľnohospodárskej pôdy. Celkovo vlastní 268 984 akrov pôdy všetkých typov až v 19 štátoch. Od roku 2017 údajne vlastní významný podiel na 24 800 akroch pôdy na západnej strane Phoenixu.

Po úplnom rozvinutí by v tejto oblasti mohlo žiť 200 000 obyvateľov, a jej veľkosť by bola podobná Phoenixskému predmestiu Tempe, uviedol portál The Land Report

V minulom roku uskutočnila spoločnosť Cascade Investment druhú významnú investíciu v Arizone. Za 25 miliónov dolárov kúpila viac ako 2 800 akrov, z ktorých by mohlo byť vybudovaných 8 500 domov.

Bill Gates pozemky majetok pôda
zdroj: PREVIEW FIRST

Aj keď Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov priamo nesúvisí s Cascade ani s jej investíciami, má vízie aj v oblasti poľnohospodárskej pôdy. Jedná sa o iniciatívu Gates Ag One, s poslaním pomáhať drobným poľnohospodárom adaptovať sa na zmenu podnebia.

V roku 2008 Nadácia The Bill & Melinda Gates Foundation oznámila granty vo výške 306 miliónov dolárov určené na zvýšenie príjmov malých farmárov v Afrike, ako aj v iných častiach rozvojového sveta. Gates tak chce tak zabezpečiť menej hladu a chudoby. 

Zdroje: Landreport, Dailymail, Wall Street Journal

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK