Bill Gates: Ľudstvo čaká obrovská revolúcia, zmení sa absolútne všetko

  • Bill Gates tvrdí, že umelá inteligencia ChatGPT je rovnako významná ako vynález internetu
  • Hovorí, že tento chatbot zdokonalí kancelársku prácu
Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates. Logo umelá inteligencia AI OpenAI
Wikimedia Commons/Kuhlmann/MSC TAS
  • Bill Gates tvrdí, že umelá inteligencia ChatGPT je rovnako významná ako vynález internetu
  • Hovorí, že tento chatbot zdokonalí kancelársku prácu

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates verí, že svet čaká veľká revolúcia. Chatbot zvaný ChatGPT je podľa neho rovnako významný ako vynález internetu. Ide o systém, ktorý dokáže prekvapivo ľudsky odpovedať na otázky používateľov. Gates to povedal v rozhovore pre nemecký obchodný denník Handelsblatt.

„Až doteraz vedela umelá inteligencia čítať a písať, ale nerozumela obsahu. Nové programy ako ChatGPT zefektívnia mnohé kancelárske práce tým, že pomôžu písať faktúry alebo listy. Toto zmení náš svet,“ cituje známeho miliardára agentúra Reuters

Za vývojom ChatGPT stojí americká firma OpenAI a podporovaná spoločnosť Microsoft. Aktuálne je táto služba hodnotená ako najrýchlejšie rastúca spotrebiteľská aplikácia v histórii.

Najprv Metaverzum, teraz umelá inteligencia

Ako konštatuje CNBC, v súčasnosti sa prepúšťanie na čele s oblasťou technológií a znižovanie nákladov stáva normou. ChatGPT tomu môže len napomôcť. Tak ako hovorí Gates, tieto programy dokážu vykonávať kancelárske práce.

V budúcnosti by v nebezpečných situáciách mohli roboty i zachraňovať ľudí, napríklad pri páde budovy či zemetrasení.

„Namiesto hasičov a záchranárov by to robili silné štvornohé roboty, ktoré by sa dokázali predrať cez sutiny,“ povedal pre TASR expert na umelú inteligenciu Igor Farkaš z Katedry aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Nevylúčil, že by v budúcnosti mohli roboty aj operovať ľudí. Avšak nevie odhadnúť, či by pacienti boli ochotní sa dať operovať autonómnym systémom. Ľudia by podľa neho museli najprv robotom dôverovať. Vedec priblížil, že pri autonómnej operácii roboty musia správne vyhodnocovať, čo vidia.

„Majú kameru a musia presne vyhodnotiť, čo tam je, vytvoriť si detailnú trojrozmernú predstavu a tiež vedieť, čo majú robiť,“ spresnil.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Handelsbatt, Reuters, TASR, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá