Bill Gates opísal nepriestrelné dôvody na optimizmus v roku 2022. Vyzýva aj na vytvorenie nových rutín

  • Aj samotný vizionár Bill Gates povedal, že uplynulý rok bol neuveriteľne ťažkým pre mnohých ľudí vrátane neho
  • Dúfa, že rok 2022 bude lepší, a prináša hneď niekoľko optimistických vyhliadok
bill gates
Instagram/@billgates, Unsplash/Zarnescu
  • Aj samotný vizionár Bill Gates povedal, že uplynulý rok bol neuveriteľne ťažkým pre mnohých ľudí vrátane neho
  • Dúfa, že rok 2022 bude lepší, a prináša hneď niekoľko optimistických vyhliadok

Bill Gates vo svojom najnovšom blogu konštatuje, že jeho práca bola vždy riadená jednoduchým presvedčením, že „svet môže byť lepší“. Priznáva, že veľký neúspech, akým je pandémia, komplikuje vieru v to, že pokrok je naozaj možný.

Stále je však optimista, pokiaľ ide o našu schopnosť vybudovať svet, v ktorom bude mať každý šancu žiť zdravý a produktívny život. Táto schopnosť ale závisí od toho, či ako spoločnosť dokážeme zastaviť ďalšiu pandémiu.

„Nemôžeme si dovoliť opakovať utrpenie z posledných dvoch rokov. Svet mal šancu investovať do nástrojov a systémov, ktoré mohli zabrániť pandémii COVID-19, a my sme to nevyužili. Teraz je čas poučiť sa z našich chýb a podniknúť kroky, aby sme zabránili tomu, aby sa táto hrozná skúsenosť už nikdy nezopakovala,“ píše Gates.

Dobrou správou je, že svet už viac netreba presviedčať, že zastavenie pandémie je dôležité. „Dúfam, že uvidíme širokú podporu úsilia o pripravenosť na pandémiu. Toto je najväčšia a najdôležitejšia vec, na ktorej budem v roku 2022 pracovať. Momentálne píšem knihu, ktorá obsahuje môj plán, ako zabezpečiť, aby pandémia COVID-19 bola tou poslednou pandémiou.“

Pokrok vedy

Myslí si, že aj v roku 2022 uvidíme veľa ďalších dôvodov na optimizmus, najmä v oblasti inovácií. Zakladateľ Microsoftu očakáva veľký pokrok, pretože výskum a vývoj, ktorý bol pozastavený pandémiou, naberá na obrátkach. Jedna z vecí, ktorá ho najviac teší sú klinické skúšky novej HIV prevencie s názvom islatravir.

Dnes môže človek znížiť riziko, že sa nakazí, buď každodenným užívaním tabletky alebo takzvanou „profylaxiou na požiadanie “. Islatravir je tabletka, ktorú je potrebné užívať len raz za mesiac. 

zdroj: gatesnotes.com

Ďalšou oblasťou, ktorú treba podľa Gatesa v roku 2022 sledovať, je diagnostika Alzheimerovej choroby. V tejto oblasti sa nedávno dosiahol obrovský pokrok a existuje slušná šanca, že budúci rok bude schválený prvý cenovo dostupný krvný test na Alzheimerovu chorobu.

V súčasnosti na toto ochorenie neexistuje žiaden liek alebo dokonca spôsob, ako ju spomaliť. Nový test však urýchli pokrok v snahe o prelom v liečbe.

Jednou z oblastí, kde by sme mohli čoskoro vidieť skutočný pokrok, sú aj cenovo dostupnejšie zelené vodíkové palivá. Bol by to obrovský krok vpred, pretože vodíkové palivá by umožnili dlhodobé skladovanie energie a mohli by sa použiť na prevádzku veľkých lietadiel a priemyselných procesov.

„Nikdy som nebol človek s veľkým novoročným predsavzatím. Nemám žiadny konkrétny cieľ na rok 2022. Ale dúfam, že bude oveľa vyrovnanejší. Ľudské bytosti sú prirodzene odolné voči zmenám. Myslím si, že rok 2022 bude rokom, keď sa mnohí z nás konečne udomácnia v postpandemickom novom normále.“

Práca na sebe

Gates by si v tomto roku rád zachoval svoj zvyk z obdobia pandémie, kedy sledoval množstvo vzdelávacích videí na YouTube a predplatiteľských službách, ako je Wondrium. Sú podľa jeho slov skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť nové veci o rôznych témach.

„Teraz viem viac o sklárstve, pozorovaní vtákov a histórii Americkej Samoy, než som kedy čakal. Dúfam, že aj vy a vaši blízki nájdete spôsob, ako si vytvoriť nové rutiny.“

Jeden z najbohatších ľudí sveta si myslí, že niet pochýb o tom, že pandémia vytvorí obrovské, trvalé zmeny, ktorých úplné pochopenie bude trvať roky.

„Jeden z mojich obľúbených autorov, Yuval Noah Harari, raz napísal: ‚Ľudia sa zvyčajne boja zmeny, pretože sa boja neznámeho. Ale najväčšou konštantou histórie je, že všetko sa mení.’ Svet sa už predtým prispôsobil veľkým narušeniam a my to urobíme znova.“ 

Zdroj: gatesnotes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie