Bill Gates porovnával USA a Európu: Je ohromujúce, že nemôžeme presvedčiť vládu, aby  zlepšila testovanie

  • Bill Gates v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN kritizoval testovací systém USA na koronavírus
  • Televízia porovnávala denný počet pozitívne testovaných v USA a v EÚ
gates
SITA via AP/Elaine Thompson
  • Bill Gates v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN kritizoval testovací systém USA na koronavírus
  • Televízia porovnávala denný počet pozitívne testovaných v USA a v EÚ

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates patrí k uznávaným kapacitám v oblasti vírusových ochorení. Pred celosvetovou pandémiou varoval dávno pred začiatkom pandémie vírusu COVID-19.

Okamžite po prepuknutí ochorenia sa miliardár začal angažovať aj v oblasti koronavírusu a stal sa veľkým kritikom postupu prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho administratívy. Miliardár vo viacerých rozhovoroch označil Trumpove kroky ako nedostatočné.

Gates v najnovšom rozhovore spravodajskej televíznej stanice CNN definoval dve hlavné príčiny, prečo sa v USA nedarí potlačiť šírenie koronavírusu, a to neschopnosť celoštátneho lockdownu a neskoré i nedostatočné testovanie.

V rozhovore televízia porovnávala USA s krajinami Európskej únie ako celku v dennom počte pozitívne testovaných prípadov ochorenia COVID-19.  Kým na začiatku pandémie mali USA a EÚ podobné čísla, dnes sú diametrálne odlišné. Počty nových denných prírastkov pozitívne testovaných sa v USA pohybujú nad hranicou 50 000 infikovaných, počty v EÚ sú na hranici 10 000 za deň.

Spojené štáty majú k dnešnému dňu potvrdených vyše 5 miliónov pozitívnych prípadov, kým Európa (ako kontinent aj s krajinami, ktoré nepatria do EÚ) má necelé 2 milióny.  Európa má pritom raz toľko obyvateľov ako USA.

zdroj: Worldometer

Miliardár kritizoval testovací systém

Gates kritizoval systém testovania, podľa neho sa začalo testovať neskoro a naďalej sa testuje v malom rozsahu. Testovanie je podľa neho dostupné najmä pre bohatých ľudí. „Je ohromujúce, že nemôžeme presvedčiť vládu, aby  zlepšila testovanie, pretože tvrdia, aké je skvelé,“ povedal miliardár, čím narážal na Trumpa, ktorý tvrdil, že testovanie je bezproblémové a dostatočné, dokonca chcel znížiť jeho kapacity.

Gates kritizoval aj zákaz cestovania do zahraničia, ktorý prijal Trump na začiatku pandémie s tým, že dôležitý by bol celoštátny lockdown, nie len lokálny. „Je nezmysel, že akýkoľvek druh zákazu cestovania, ktorý sme urobili, bol vôbec prospešný. To neprešlo testom zdravého rozumu a teraz sme vykonali lockdown na vnútroštátnej úrovni s menšou presnosťou ako iné krajiny,“ povedal spoluzakladateľ Microsoftu.

Podľa Gatesa sa koronavírus rozširuje hlavne kvôli neopatrnosti ľudí a neochote nosiť rúška. Laxný prístup ku karanténe a nenosenie rúška kritizoval už dávnejšie.Veľa ľudí v USA neberie používanie rúšok vážne. Niektoré politické skupiny sa aktívne stavajú proti ich noseniu, čo nie je veľmi užitočné, ak cieľom je obmedziť šírenie smrteľných chorôb,“ povedal vtedy Gates.

Zdroje: CNN, Worldometer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech