Bill Gates predstavil 3 opatrenia, ktoré by mali chorobu zvrátiť

  • Bill Gates vo svojom novom článku opísal trojbodový návrh toho, ako bojovať s koronavírusom
  • Jeden z bodov sa podobá aj na Matovičovo „vypnutie“ krajiny, Gates však myslí lokálne
BeFunky-collage (7)
TASR
  • Bill Gates vo svojom novom článku opísal trojbodový návrh toho, ako bojovať s koronavírusom
  • Jeden z bodov sa podobá aj na Matovičovo „vypnutie“ krajiny, Gates však myslí lokálne

Druhý najbohatší človek na planéte Bill Gates už v roku 2015 varoval svet, aby sa pripravil na možnú pandémiu, ktorá by mohla zasiahnuť celý svet. Svoje riešenia napísal pre americký The Washington post.

Teraz ponúka svoje nápady, ktoré by mohli Spojené štáty aplikovať, aby sa vyhli tomu najhoršiemu scenáru. Gates sa dopracoval k svojím záverom pomocou jeho charitatívnej organizácie Gates Fundation, ktorá financuje výskum pre liečbu nového koronavírusu. Na svojich riešeniach pracoval so zdravotníckymi expertmi vo svojej nadácii.

„Nie je pochýb o tom, že Spojené štáty premeškali príležitosť pripraviť sa na nový koronavírus,“ napísal Gates. „Okno na dôležité rozhodnutia sa však nezatvorilo.“

Gates ďalej hovorí, že rozhodnutia, ktoré teraz urobíme, budú mať obrovský vplyv na to, ako rýchlo začnú klesať čísla prípadov ochorenia COVID-19, ako dlho bude ekonomika naďalej odstavená a koľko Američanov bude musieť kvôli chorobe pochovať svojich milovaných.

1. bod riešenia

Bill Gates vo svojom riešení navrhuje ako prvé ihneď „vypnúť“ niektoré zo štátov, ktoré sú ohniskom nákazy. V tomto prípade sa môžeme domnievať, že myslel štát New York, kde došlo k ohnisku nákazy. Súčasná situácia je podľa Gatesa neudržateľná a je „receptom na katastrofu“ ako ju on sám nazval.

Gates sa čuduje, prečo ešte doteraz neboli niektoré štáty kompletne uzavreté. Možno tak naráža na podobné riešenia, aké urobila Čína s niektorými oblasťami krajiny a výrazne tým pomohla utlmiť nákazu. Teda aspoň podľa oficiálnych štatistík.

Niečo podobné teraz navrhuje aj slovenský premiér Igor Matovič, avšak ten hovorí o celej krajine, nie len o ohnisku nákazy, ktoré na Slovensku ešte nevieme určiť. Najviac nakazených je momentálne v Bratislave.

Bill Gates obhajuje svoje tvrdenia tým, že ľudia môžu bezbreho cestovať podobne ako „cestuje“ sám vírus.

„Pretože ľudia môžu voľne cestovať cez štátne hranice, rovnako ako vírus,“ napísal. „Vedúci predstavitelia krajiny musia byť názorovo jasní: Vypnutie kdekoľvek znamená vypnutie kdekoľvek,“ tvrdí Gates.

2. bod riešenia

Zakladateľ spoločnosti Microsoft tiež vyzval federálnu vládu, aby zlepšila testovanie a stanovila jasné priority, kto bude testovaný ako prvý s najvyššou prioritou pre zdravotníckych pracovníkov.

Druhou by boli „vysoko symptomatickí ľudia, ktorým hrozí vážne ochorenie a tí, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť ochorenie získať“ napísal Gates.

S testovaním a jeho rýchlosťou majú problémy viaceré krajiny a takmer každá krajina hlási, aby sa testovalo viac. Pravdou však zostáva, že západ nebol na rozsah tejto pandémie tak pripravený, aby dokázal testovať tisíce ľudí denne. Otázkou zostáva, či sa to vôbec dá na to pripraviť.

3. Bod riešenia

Posledným krokom, ako zdôraznil Gates, by bolo prijať „prístup založený na dátach pri vývoji liečby a očkovacej látky“. Súčasne vyzval lídrov, aby sa snažili nájsť riešenia a nie vyvolávali paniku a strach u ľudí.

Pravdepodobne tak myslel Donalda Trumpa, ktorý na svojich tlačových konferenciách ubezpečuje Američanov, že zomrie „len“ štvrť milióna Američanov.

Niektoré pesimistické odhady hovoria o vyššom čísle. Bill Gates však ubezpečuje, že ak sa príjmu dobré opatrenia, život sa môže vrátiť do bežných koľají.

„Ako sme videli tento rok, máme pred sebou dlhú cestu. Stále som však presvedčený, že ak teraz urobíme správne rozhodnutia, ktoré sú založené na vede, údajoch a skúsenostiach zdravotníckych odborníkov, môžeme zachrániť životy a vrátiť krajinu späť do práce,“ myslí si Gates.

Zdroj: The Washington post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech