Bill Gates propaguje očkovanie a vysvetľuje, prečo je vakcinácia zázrak

  • Bill Gates vo svojom najnovšom videoblogu hovorí o vakcinácii ako o zázračnom spôsobe predchádzania rôznym závažným chorobám
  • So svojou manželkou Melindou podporil vznik organizácie Gavy sumou 750 miliónov dolárov
BeFunky-collage
TASR
  • Bill Gates vo svojom najnovšom videoblogu hovorí o vakcinácii ako o zázračnom spôsobe predchádzania rôznym závažným chorobám
  • So svojou manželkou Melindou podporil vznik organizácie Gavy sumou 750 miliónov dolárov

„Často hovorím o tom, aké zázračné sú vakcíny.“  Takto sa začína najnovšie video Billa Gatesa, v ktorom hovorí o potrebe vakcinácie ľudí. Podľa neho zachránili milióny ľudí po celom svete. Zároveň vo videu opisuje, ako vakcíny fungujú.

Gates označuje za fenomenálne, ako dokážu vakcíny prepojiť ľudský imunitný systém. Následne druhý najbohatší muž planéty rozpráva o princípe, akým pomáha aplikácia vakcíny ľudskému telu a ako sa následne správa pri jeho ochrane.

„Pokiaľ budeš správne zaočkovaný, môžeš sa vyhnúť niekoľkým chorobám. A to je dôvod, prečo vzniklo Gavy,“ hovorí Gates vo svojom videoblogu.

Vakcináciu argumentuje zníženou úmrtnosťou detí, keď v roku 1990 bola na úrovni 9 percent a dnes sú to 4 percentá. „K zníženiu úmrtnosti prispeli vakcíny od Gavy,“ tvrdí Gates.

Čo je Gavy a prečo to Gatesa zaujíma?

Bill Gates so svojou manželkou Melindou podporuje organizáciu Gavy. Je to globálna organizácia, ktorá vyzdvihuje očkovanie po celom svete a pomáha distribuovať vakcíny do menej rozvinutých častí sveta. Gavy bolo založené v roku 2000 a podľa ich slov spájajú verejný a súkromný sektor so spoločným cieľom.

„Chceme vytvoriť rovnaký prístup k novým a málo využívaným vakcínam pre deti žijúce v najchudobnejších krajinách sveta,“ píše sa na stránke organizácie.

Bill Gates stál pri vzniku Gavy a tento projekt sa rozhodol podporiť so svojou nadáciou. Na vznik organizácie prispel v roku 1999 sumou 750 miliónov dolárov. Do dnešného dňa investovala Gatesova nadácia do Gavy približne 4 miliardy. Gavy podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) alebo UNICEF. Myšlienka založiť ju vznikla, keď svet a hlavne deti ohrozoval vírus zvaný Rotavírus.

 

Dodnes daroval približne 45 miliárd dolárov

Bill Gates je známy svojimi štedrými príspevkami na charitatívne účely alebo inú podporu pre menej rozvinuté regióny.

Ešte koncom minulého roka oznámil, že švajčiarskej charitatívnej organizácii The Global Fund daruje 700-miliónov dolárov. Tá to následne oznámila na svojich stránkach.

Spolu s Billom Gatesom sa na zbierke podieľali ďalší miliardári sveta. Spolu sa vyzbierala rekordná čiastka až 14 miliárd amerických dolárov. Je to doteraz najvyššia suma, ktorá bola vyzbieraná na charitatívne účely.

Charitatívna organizácia Global Fund chce prostredníctvom týchto prostriedkov bojovať proti AIDS, tuberkulóze a malárii.„Finančné prostriedky pomôžu do roku 2030 zachrániť viac ako 16-miliónov životov ľudí, ktorí trpia ťažkými chorobami,“ uvádza sa na stránke Global Fund.

Ako uvádza Business Insider, nadácia Billa Gatesa a jeho manželky už do dnešného dňa darovala na charitatívne účely približne 45 miliárd dolárov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech