Bill Gates vyhlásil ďalšiu vojnu chorobám, daruje takmer miliardu dolárov

  • Miliardár Bill Gates daruje stovky miliónov dolárov na charitu
  • Majú pomôcť pri liečbe malárie, AIDS alebo tuberkulózy
BeFunky-collage (2)
TASR
  • Miliardár Bill Gates daruje stovky miliónov dolárov na charitu
  • Majú pomôcť pri liečbe malárie, AIDS alebo tuberkulózy

Bill Gates daruje 700-miliónov dolárov švajčiarskej charitatívnej organizácii The Global Fund. Tá to oznámila na svojich stránkach.

Spolu s Billom Gatesom sa na zbierke podielali ďalší miliardári sveta a dokopy sa vyzbierala rekordná čiastka až 14 miliárd amerických dolárov. Je to doteraz najvyššia suma, ktorá bola vyzbieraná na charitatívne účely.

Charitatívna organizácia Global Fund chce prostredníctvom týchto prostriedkov bojovať proti AIDS, tuberkulóze a malárii.„Finančné prostriedky pomôžu do roku 2030 zachrániť viac ako 16-miliónov ľudských životov, ktoré trpia na ťažké choroby,“ uvádza sa na stránke Global Fund.

Polovica majetku na charitatívne účely

Bill Gates je známy hlavne ako spolu zakladateľ Microsoftu. Jeho filantropické aktivity stoja rovnako za povšimnutie. So svojou manželkou Melindou založili charitatívnu organizáciu, ktorá bojuje proti chudobe.

V roku 2017 Gates daroval svojej organizácií 4,6 miliardy dolárov. Minulý rok organizácia podporila školstvo v rozvojových krajinách v hodnote 200 miliónov dolárov. Bill Gates sa zaviazal, že na charitatívne účely rozdá až polovicu svojho nadobudnutého majetku.

V roku 2010 spolu s Warrenom Buffettom založili organizáciu The Giving Pledge, ktorá mala za cieľ združiť ostatných milardárov, aby postupne odovzdali svoj majetok v prospech charity. Dohodu podpísali také mená ako Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg či Elon Musk. Kritici však hovoria, že podobná aktivity miliardárov je založená hlavne kvôli optimalizácie svojich daní.

Hodnota majetku Billa Gatesa sa podľa Forbesu odhaduje na približne viac ako 100 miliárd dolárov. V rebríčku najbohatších mužov sveta ho vystriedal Jeff Bezos, (107 milárd dolárov) zakladateľ gigantu Amazon.

Podľa organizácie The Wealth je práve charita najväčšie hobby medzi miliardármi.

Zdroj: The Global Fund, Vox.com, Giving Pledge The Wealth, Forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech