Biohacker Josiah dokázal ako prvý na svete zmeniť svoju DNA

  • Nemáš takú genetiku, akú si si predstavoval? Nevadí, môžeš si ju upraviť.
biohacker
facebook.com/ josiah.zayner a pixabay.com
  • Nemáš takú genetiku, akú si si predstavoval? Nevadí, môžeš si ju upraviť.

Josiah Zayner je prvý človek, o ktorom je známe, že dokázal zmeniť svoju vlastnú DNA. A nielen, že ju zmenil ale aj ukázal svetu, ako sa to dá spraviť počas živého prenosu na jeho blogu „Science, Art, Beauty“. Josiah tvrdí, že je to druhýkrát, čo sa geneticky modifikoval. Pomocou CRISPR, relatívne novej techniky na úpravu génov, odstránil proteín Myostatín z oblasti jeho predlaktia. Myostatín obmedzuje rast svalov, takže teoreticky by mal po ukončení experimentu pozorovať nárast svalovej hmoty v tejto oblasti.

 

Proces zahŕňal iba jednu časť DNA, ktorá obsahuje proteín (Cas9) a vodiacu RNA (gRNA), ktorá v podstate hovorí proteínu, kde sa má nachádzať. Keď si modifikovanú DNA vpichol do predlaktia, proteín a gRNA zacielili a potom odstránili myostatínový gén.

Na to, či vďaka svojmu experimentu dostane nadľudskú silu si budeme musieť počkať, ale ako hovorí na svojom blogu, to nikdy nebolo jeho cieľom. „Ide o to, že sme na dosah zmeny ľudstva,“ povedal Zayner.

Josiah je bývalý vedec NASA, ktorý pracoval na vývoji baktérií na podporu ľudského života na Marse. Jeho cieľom je demokratizovať vedu a poskytnúť všetkým nástroje pre biológiu a genetické inžinierstvo – čo je vcelku kontroverzná ambícia. Niektorí experti vyjadrili znepokojenie nad tým, že by to mohlo viesť ku zle regulovanej komunite “domácich” vedcov, nad ktorými nemajú tradičné vedecké inštitúcie dohľad.

„Prvýkrát v dejinách Zeme, ľudia nie sú otrokmi genetiky, s ktorou sa narodili,“ povedal Zayner. „FDA je v procese schvaľovania prvej liečby ľudskej génovej terapie. Ale ten proces je podľa mňa príliš pomalý, klinické skúšky prebiehajú už od roku 2008. Chcem to urýchliť. Chcem, aby ľudia mali možnosť vybrať si svoju genetiku.“

 

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech