Bioplast z dielne Slovákov ohromil svetové kapacity. Oslavuje prestížne ocenenie, v Nemecku je prvou voľbou

  • Nonoilen je ekologická alternatíva, ktorou je možné v mnohých prípadoch nahradiť klasické plasty z ropy
  • Progresívny materiál, ktorý je rozložiteľný aj v bežnom komposte, žne úspechy aj vo svete
Nonoilen, Fillamentum 
  • Nonoilen je ekologická alternatíva, ktorou je možné v mnohých prípadoch nahradiť klasické plasty z ropy
  • Progresívny materiál, ktorý je rozložiteľný aj v bežnom komposte, žne úspechy aj vo svete

Nonoilen ako „non oil – bez ropy“ je unikátny bioplast, ktorý je na rozdiel od súčasne používaných plastov plne ekologický. Vyrába sa z obnoviteľných zdrojov a navyše je biodegradovateľný v prírodných podmienkach.

Ide o výsledok spolupráce inovatívnych a progresívne zmýšľajúcich vedcov z Ústavu polymérov. Celý výskum viedol skúsený profesionál, profesor Pavel Alexy. Slovenský vynález bol ocenený zlatou medailou aj na prestížnom medzinárodnom veľtrhu vynálezov a technológií Technomart v Taipei.

Nonoilen najnovšie uspel aj v celosvetovej súťaži 3D Printing Awards. Partnerskej spoločnosti z Česka pomohol získať ocenenie Material Company of the Year, a teda Najlepší výrobca materiálov roka.

Česká firma Fillamentum uspela aj napriek obrovskej konkurencii priemyselných gigantov ako 3M, BASF či Henkel. Ankety sa zúčastnilo rekordných 140-tisíc hlasujúcich.

„Boli sme ohromení fenomenálnou odozvou na tento ročník,” povedal Michael Petch, šéfredaktor rešpektovaného online magazínu 3D Printing Industry Awards.

„Spoločnosť Fillamentum z moravského Hulína je naším dlhodobým partnerom a najväčším odberateľom materiálu Nonoilen. Patrí medzi popredných dodávateľov 3D tlačových strún. Zákazníkov má vo viac než šesťdesiatich krajinách po celom svete,“ tvrdia tvorcovia unikátneho materiálu zo Slovenska.

zdroj: Nonoilen

Firma využíva Nonoilen ako prvý plne recyklovateľný a biologicky odbúrateľný filament – materiál do 3D tlačiarní. „V súťaži sme mali možnosť stretnúť sa so špičkami v odbore. Výhra pre nás predstavuje veľkú česť a uznanie na celosvetovom, rýchlo sa rozvíjajúcom trhu 3D tlače,” povedal Josef Doleček, zakladateľ a spolumajiteľ firmy.

„Možnosť udržateľného rozvoja v tomto priemysle, ktorý ponúkame vďaka Nonoilen, je nepochybne kľúčovým míľnikom,” dodal. Ocenený filament vydrží až 110 stupňov Celzia, je teda odolnejší než klasická plastová struna a môže prísť do priameho styku s potravinami.

zdroj: Nonoilen

„Vec, ktorú si vytlačíte z Nonoilenu, môžete pokojne vyhodiť na kompost,” povedal Josef Doleček pre Export.cz, potrebné je len to, aby bol daný kompost riadený a regulovaný. „Sme presvedčení, že je to prevratná vec,” dodal spolumajiteľ partnerskej spoločnosti.

Nonoilen náplň do 3D tlačiarní predstavila firma Fillamentum v marci 2021. Uplatňuje sa najmä v priemysle – hlavne tam, kde sa kladie dôraz na udržateľné spôsoby výroby. „Napríklad v Nemecku je Nonoilen prvou voľbou,” zdôraznil Josef Doleček. „Pozitívne ohlasy máme aj z Južnej Kórey, Japonska či zo Singapuru,” dodal.

Materiál Nonoilen patrí medzi takzvané pokročilé bioplasty. Jedinečnosť tohto materiálu spočíva v jeho pôvode, pochádza zo 100 % obnoviteľných (biologických) surovín. Zároveň má optimálne vlastnosti pre využitie pri výrobe plastov.

Materiál sa dokáže rozložiť v domácom komposte a v pôde bez tvorby akýchkoľvek mikroplastov. Ide o jediný bioplast na trhu, ktorý neobsahuje syntetické polyméry vyrobené z ropy a zároveň je dostatočne húževnatý a dlhodobo stabilný počas skladovania a používania.

zdroj: Nonoilen

Rozkladá sa len v biologicky aktívnom prostredí a produkty degradácie nespôsobujú obávaný skleníkový efekt. K biologickému rozkladu v komposte dochádza v rozpätí od 20 do 100 dní v závislosti od typu Nonoilenu, tvaru výrobku a podmienok kompostovania.

Vlastnosti Nonoilen materiálov je možné modifikovať podľa požiadaviek zákazníkov. Rôzne modifikácie majú široké využitie, nájdu uplatnenie v potravinárskom, automobilovom, elektrotechnickom, nábytkárskom, hračkárskom, farmaceutickom, polygrafickom ale aj módnom či v textilnom priemysle.

„Výnimočný je v tom, že úpravou zloženia zmesi a technológiou jeho prípravy možno modifikovať výsledné vlastnosti v pomerne širokom rozpätí, čím dokáže vyhovieť rôznym požiadavkám klientov,“ dodávajú jeho tvorcovia.

Zdroje: Fillamentum , NonOilen

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá