Bisexuálny Superman a superhrdinovia po coming oute. Ničíte tradície, nesúhlasím s tým, ozývajú sa kritici

  • Nový Superman sa zamiluje do mužského reportéra, prezradilo vydavateľstvo DC Comics
  • Nejde však o legendárneho Clarka Kenta, ale o jeho syna Jona
  • Nie je jediný superhrdina, ktorý vyšiel s pravdou von.
  • Všetci nie sú z týchto zmien nadšení, kritici tvrdia, že ide o ničenie tradície
DC Comics
DC Comics
  • Nový Superman sa zamiluje do mužského reportéra, prezradilo vydavateľstvo DC Comics
  • Nejde však o legendárneho Clarka Kenta, ale o jeho syna Jona
  • Nie je jediný superhrdina, ktorý vyšiel s pravdou von.
  • Všetci nie sú z týchto zmien nadšení, kritici tvrdia, že ide o ničenie tradície

Superman je superhrdina, ktorého meno pozná azda každý na svete. Muž z ocele patrí dlhé desaťročia k najobľúbenejším komiksovým postávam na svete. Rovnako legendárny je jeho romantický vzťah s nebojácnou reportérkou Lois Lane.

Nový Superman zažije podobný romantický vzťah, ale tentokrát s mužským reportérom. Nepôjde však o klasického Kal-Ela alias Clarka Kenta, ale o jeho syna s Lois Jona Kenta.

Mladý Superman dostal vlastnú sériu komiksu s názvom Superman: Syn Kal-Ela (Superman: Son of Kal-El).

„Vždy som hovoril, že každý potrebuje hrdinov a každý si zaslúži, aby sa vo svojich hrdinoch videl,“ uviedol scenárista série Tom Taylor, ktorý v minulosti pracoval na úspešných sériách ako Injustice: Gods Among Us, DCeased and Suicide Squad.

„Supermanov symbol vždy znamenal nádej, pravdu a spravodlivosť. Dnes tento symbol predstavuje niečo viac. Dnes sa v najsilnejšom superhrdinovi v komiksoch môže vidieť viac ľudí. “

Biely a hetero Superman by bola premárnená príležitosť

Pravdu o romantickom vzťahu a mladíkov a sexuálnej orientácii superhrdinu zverejnilo samotné vydavateľstvo DC Comics na svojom blogu.

„Myšlienka nahradiť Clarka Kenta iným heterosexuálnym bielym záchrancom sa cítila ako premárnená príležitosť,“ povedal v rozhovore pre New York Times Taylor.

Povedal, že „nový Superman musí mať nové súboje – problémy skutočného sveta –, proti ktorým sa môže postaviť ako jeden z najmocnejších ľudí na svete“.

zdroj: DC Comics

Jon Kent je stále synom svojho otca, neúnavne zachraňuje svet a potýka sa s mnohými problémami pri svojej superhrdinskej práci.

Keď na neho začnú doliehať problémy dospievania, ale aj svojej misie, spozná novinára Jaka Nakamura, ktorý mu v ťažkých chvíľach poskytne oporu. Z priateľstva sa postupne stane romantický vzťah.

„Jay by mohol byť jedinou osobou v Jonovom živote, ktorú nemusí chrániť,“ povedal Taylor. „Chcel som mať pre týchto dvoch skutočne rovnocenný a podporný vzťah.“

Robin, Harley Quinn, Wonder Woman či Green Lantern

Mladý Superman nie je jediným superhrdinom, ktorý vyšiel s pravdou von. V poslednej dobe vydavateľstvo predstavilo viacero superhrdinov, ktorí zažili svoj coming out.

Jeden z Robinov – Tim Drake – prijal pozvánku na rande od svojho mužského ctiteľa. Drake mal v minulosti romantický vzťah so Stephanie Brown alias Spoiler, ktorá sama krátko pôsobila ako Robin a neskôr ako Batgirl.

Niektoré vzťahy medzi postavy vydavateľstva reprezentujúce LGBTQ komunitu sa tiež tešia popularite. Vzťah Harley Quinn a eko teroristiky Poison Ivy bol po rokoch špekulácií oficiálne potvrdený.

Vo viacerých komiksoch majú romantický vzťah, rovnako ako v televíznej sérii Harley Quinn. Aj keď nejde o nový vzťah, indície, že je medzi nimi niečo viac, sa objavovali roky.

V sérii Injustice boli dokonca manželky, no niektorí fanúšikovia stále tvrdili, že ide o čisto priateľský vzťah.

Okrem nich je sa k odlišnej orientácii priznali ďalší superhrdinovia ako Batwoman, Wonder Woman, Catwoman, jeden z Green Lanternov (Alan Scott), Renee Montoya (The Question) alebo John Constantine.

Ďalšiu skupinu tvoria alternatívne vesmíry, kde môže mať celá skupinka superhrdnov pozmenenú sexuálnu orientáciu, ako to bolo v úspešnom príbehu DC Comics Bombshells.

V príbehu o nebojácnych hrdinkách bolo niekoľko lesbických párov, okrem tých klasických, ako Harley Quinn a Poison Ivy alebo Kate Kane (Batwoman) a Maggie Sawyer, sa objavili aj netradičné.

Romantický vzťah tak mali Kara Zor-El (Supergirl) a Lois Lane, Hawkgirl a Vixen, Mera ( Aquawoman) a Diana (Wonder Woman) a Big Barda a Doctor Light. Huff Post túto sériu nazval, „explózia z minulosti, ale s queer postavami“.

Nie každý je nadšený 

Nie každému sa ale tento prerod postáv páči. Stačí si pozrieť diskusie na sociálnych sieťach alebo na diskusných fórach.

„Som ľavičiar a mám proti tomuto námietky. Je to reklamný ťah na umierajúcu franšízu, ktorý v krajine len vyvolá ešte väčšiu nevraživosť. A, sakra, ničíte tu tradície,“ napísal v komentári na Twitter pod článkom New York Timesu užívateľ One Shenton Way.

Ďalší diskutujúci sa zabávajú na pohoršených reakciách diskutujúcich a pripomínajú im, že komiksové postavy nie sú reálne a Jon nie je originálny Superman.

„V tejto veci nechápem pobúrenie. Pre tých, ktorí hovoria, že prerábate superhrdinov, nie je to pravda. Je to syn Clarka Kenta. Na tom nie je nič zlé. Hrdinovia sú hrdinovia, na ich preferencii partnerov by nemalo záležať,“ napísal na Twitteri Danny Thompson.

Viac pochvalnejší boli užívatelia Redditu, ktorí sa v novom Supermanovi videli.

„Väčšina bisexuálneho zastúpenia DC pochádza z ich ženských postáv. Toto je viac vyvážené a lepšie je, že má svoje vlastné sólové komiksy. Tomu hovorím veľké víťazstvo. Sláva DC (Comics) a (Tomovi) Taylorovi,“ napísal používateľ Yahhwy.

Zdroje: DC Comics, New York Times, Huff Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech