Bitcoin sa v roku 2020 stáva digitálnym zlatom. Toto by si mal o ňom vedieť ak sa chceš zviesť na jeho úspechu

  • Svet v roku 2020 padol do ďalšej nepríjemnej krízy. Akciové trhy na ešte nespamätali z pádu z marca tohto roka
  • Zlato z krízy benefituje a v lete vytvorilo nové historické maximum. Bitcoin svojím rastom prekonáva akciové indexy aj všetky vzácne kovy
  • Do Bitcoinu v roku 2020 hromadne investujú inštitucionálni investori
Bez názvu
Bitcoin v roku 2020 opäť prekonáva zlato a aj akciové indexy, SIU
  • Svet v roku 2020 padol do ďalšej nepríjemnej krízy. Akciové trhy na ešte nespamätali z pádu z marca tohto roka
  • Zlato z krízy benefituje a v lete vytvorilo nové historické maximum. Bitcoin svojím rastom prekonáva akciové indexy aj všetky vzácne kovy
  • Do Bitcoinu v roku 2020 hromadne investujú inštitucionálni investori

Každý si ešte pamätá na Bitcoin z roku 2017, keď médiá neustále písali o rozprávkových ziskoch ľudí, ktorí v minulosti kúpili nejakú kryptomenu. O rok neskôr potom prišiel obrovský prepad a z ceny 20 000 $ za Bitcoin zrútil až na 3200 $. Bublina praskla a kryptomeny sa z toho spamätávali dva roky, no a zdá sa, že už sú späť!

Akciové trhy sú otrasené z krízy ktorú v marci odpálil koronavirus

Keď hodnota Bitcoinu v marci tohto roka klesla o 60 %, skeptici komentovali, že toto je jeho koniec. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že z tohto pádu nemožno viniť kryptomeny. V skutočnosti klesalo úplne všetko a zatiaľ čo cena BTC sa rýchlo spamätala, akcie sú dodnes otrasené z marcového krachu kapitálových trhov.

Celkom jasne to môžete vidieť na grafoch. Americký Dow Jones nevyzerá práve najlepšie.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: tradingview.com - Nemecký akciový index DAX

Inštitúcie za túto situáciu vinia pandémiu koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia. Je síce pravda, že COVID-19 pôsobil ako rozbuška, no ekonómovia na zlú kondíciu svetovej ekonomiky upozorňovali dávno pred touto udalosťou. Pravdou je, že ak by bola ekonomika v dobrej kondícii, pandémiu by zvládla.

Hodnota zlata počas krízy rastie

Naproti tomu zlato z nedobrej situácie vo svete benefituje.  Unca tohto vzácneho kovu sa na začiatku roka obchodovala za 1 517 $ (1 298 €) a v auguste dosiahla historické maximum 2 075 $ (1 776 €). Odvtedy však hodnota zlata stagnuje, resp. mierne klesá.

Zlato v roku 2020Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: tradingview.com - Zlato v roku 2020

Kúpiť ho teraz môžete za 1 880 $ (1 608 €). To však platí pre zlato na burze. Ak chcete svoje zlato držať v ruke, priplatíte si minimálne desať percent. A presne to je veľkou nevýhodou zlata. Ak nechcete veriť banke, burze či brokerovi, práca s týmto vzácnym kovom je drahá.

Záujem inštitucionálnych investorov o Bitcoin

Bitcoin je v tomto roku opäť stredobodom pozornosti. Tentokrát si ho však nevšimli obyčajní ľudia, ale inštitúcionálni investori. Týmto názvom sa vo všeobecnosti označujú banky, investičné fondy, veľké firmy, miliardári a ďalšie entity, ktoré majú k dispozícii veľké množstvo kapitálu.

Inštitúcie do Bitcoinu v roku 2020 investovali miliardy dolárov. Dialo sa tak už pred krízou, no po jej vypuknutí sa nákupy ešte zintenzívnili. Bitcoin navyše v máji 2020 prešiel halvingom. Ide o udalosť, ktorá sa opakuje cca každé štyri roky a odmeny za ťažbu sa po nej vždy znížia na polovicu. To znamená, že inflácia Bitcoinu klesla v dobe, keď miera inflácie po celom svete pod vplyvom ekonomickej krízy rapídne stúpa.

Na grafe Bitcoinu môžete vidieť, že nemá také problémy ako akcie či zlato:

Bitcoin v voku 2020Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: tradingview.com - Bitcoin v roku 2020

Aj preto sa z Bitcoinu stal v tomto roku horúci asset a za posledné mesiace zaznamenal niekoľko kľúčových pohybov, ktoré naznačujú, že sa chystá niečo veľké. Dokonca sa šepká, že sa zopakuje rok 2017, i keď tvrdiť niečo také je zatiaľ predčasné.

Myslíte si, že by Bitcoin ešte mohol zopakovať rok 2017?

Bitcoin vs. zlato – Najlepší uchovávateľ hodnoty na trhu

Ak sa pozrieme na reakcie Bitcoinu na makroekonomické udalosti počas tohto roka, môžeme konštatovať, že splnil svoju úlohu uchovávateľa hodnoty. V súčasnosti sa obchoduje približne 35 % nad cenou spred krízy a 100 % nad cenou z januára 2020. Narozdiel od zlata, ktoré od nového roka zvýšilo svoju hodnotu o necelých 25%.

Súčasná cena 13 900 $ (11 900 €) už prekonala maximum z roku 2019 a blíži sa historickému maximu. V prípade záujmu je samozrejme možné kúpiť iba časť Bitcoinu (najmenej 0,00000001 BTC).

Bitcoin vs. zlato v roku 2020Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: tradingview.com - Bitcoin vs. zlato v roku 2020

Výhoda Bitcoinu oproti zlatu je aj v jeho uchovávaní. Ak chcete kúpiť fyzické zlato, musíte si priplatiť. A pri predávaní zaplatíte znova. Oproti tomu, Bitcoin si môžete kedykoľvek kúpiť na burze za aktuálnu trhovú hodnotu, poslať si ho do peňaženky vo vašom notebooku, mobile, či dokonca do papierovej peňaženky a pokiaľ sa natrvalo nezrúti celý internet (a spolu s ním aj naša civilizácia), kúpené mince sú iba vaše a nikto vám ich nikdy nevezme.

Samozrejme, môžete namietnuť, že v prípade apokalypsy vám budú nejaké virtuálne mince nanič, no je vhodné dodať, že ani zlata sa nenajete. Budete ho musieť predať alebo vymeniť za niečo, čo má skutočnú hodnotu a neexistuje žiadna záruka, že v post-apokalyptickom civilizácii o tento vzácny kov bude záujem.  

PRIESKUM: Priemerný Slovák dlhuje až 3 000 eur. To, čo si vieme ušetriť, je oproti tomu almužna

Ako kúpiť Bitcoin?

Bezpečnou cestou k Bitcoinu sú burzy. Nakupovať či predávať na nich môžete s minimálnymi poplatkami (< 0,5 %). Overená je napríklad populárna burza Coinbase, kde môžeš posielať peniaze z banky, alebo si ich nechať vyplatiť priamo na účet (návod na použitie).

Samozrejme stále platí, že investície do kryptomien sú rizikové a vždy sa môže stať, že sa tvoje peniaze znehodnotia. Neexistujú žiadne záruky. Nakupuj teda na vlastné riziko. Vo všeobecnosti je pravda, že väčšina ľudí ktorí nakúpia a nevedia do čoho idú, nakoniec nevydržia ten tlak a predajú v strate. Odborníci teda odporúčajú radšej pravidelne investovať malé čiastky.

Zdroj: kryptomagazin

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech