Bizarná pokuta pre Teslu. Na svoje pomery spravila nezmyselnú chybu a zaplatí viac ako 100 000 dolárov

  • Americký výrobca elektromobilov musí zaplatiť pokutu za znečisťovanie vzduchu
  • Továreň Tesla Factory v meste Fremont emitovala niekoľko rokov do vzduchu škodlivé plyny
  • V minulosti v tejto továrni sídlili aj iné automobilové značky ako General Motors a Toyota
tit
tesla.com
  • Americký výrobca elektromobilov musí zaplatiť pokutu za znečisťovanie vzduchu
  • Továreň Tesla Factory v meste Fremont emitovala niekoľko rokov do vzduchu škodlivé plyny
  • V minulosti v tejto továrni sídlili aj iné automobilové značky ako General Motors a Toyota

Známy výrobca elektromobilov, americká spoločnosť Tesla, musí podľa agentúry Bay Area Air Quality Management District (BAAQMD), ktorá sa zaoberá kvalitou vzduchu v metropolitnej oblasti Bay Area v meste San Francisco, zaplatiť pokutu za dlhodobé znečisťovanie okolitého vzduchu.

Táto oblasť je známa predovšetkým ako stredisko vedy a nachádza sa tu aj jadro amerického IT priemyslu, Silicon Valley. V tejto oblasti má svoju vlastnú továreň aj spoločnosť Tesla a práve kvôli nej vznikli isté komplikácie. Továreň, nachádzajúca sa v meste Fremont, emitovala v rokoch 2013 až 2016 do vzduchu nepovolené množstvo oxidu uhlíka, ktorý je prítomný v škodlivom smogu.

BAAQMD sa po dohode s Teslou dohodli na zaplatení pokuty vo výške 139,5-tisíc dolárov, teda viac ako 112-tisíc eur Tesla sa okrem zaplatenia pokuty rozhodla aj nainštalovať zdarma solárne panely na strechu neziskovej organizácie Boys & Girls Club v meste San Jose, ktorá sa venuje vzdelávaniu a pomoci mladým ľudom po celých Spojených štátoch amerických.

Podľa slov agentúry, ktorá odhalila prekračujúce limity, je na vine nesprávne fungujúce zariadenie na továrni, ktoré po dobu troch rokov zvyšovalo prítomnosť oxidu uhlíka v okolitom ovzduší. „Aj napriek tomu, že spoločnosť Tesla vytvára elektromobily a technológiu dôležitú v boji s globálnym otepľovaním, musí dodržovať všetky stanovené zákony,“ vyjadril sa v tlačovej správe Jack Broadbent, výkonný zástupca BAAQMD.

Budova, v ktorej v súčasnosti sídli spoločnosť Tesla, má za sebou ďalekú históriu. Fremontská továreň vznikla už v roku 1963 a dve desaťročia tam sídlila automobilka General Motors. Po devätnástich rokoch svojho fungovania sa však brány automobilky zavreli. Netrvalo dlho a už za dva roky sa stroje v továrni znova rozozvučali, spojenie GM a Toyoty znamenalo, že továreň fungovala opäť naplno, a to až do roku 2010. To sa už ale továreň dostala do rúk Elonovi Muskovi. Ten ju kúpil v roku 2011 a začal v nej pracovať na Modeli S.

Tesla sa však na druhú stranu bráni. Podľa slov zástupcov spoločnosti mohli za vzniknuté komplikácie staré zariadenia, ktoré tam zanechali predošlí majitelia. Všetky stroje a zariadenia sú však v súčasnosti vymenené. Celková úprava továrne stála Muska viac ako 3 miliardy amerických dolárov.

Táto pokuta však nie je jedinou, ktorú za svoju históriu dostala spoločnosť Tesla. V roku 2010 musela automobilka zaplatiť pokutu 275-tisíc dolárov, viac ako 222-tisíc eur za nedodané osvedčenie o zhode elektromobilu Tesla Roadster, ktoré súviselo s americkým zákonom o čistom vzduchu.

O dva roky neskôr musela spoločnosť čeliť ďalšej pokute, tentokrát z dôvodu porušenia bezpečností práce na pracovisku. Pokutu vo výške 71-tisíc dolárov zaplatila Tesla za nezabezpečenie dostatočnej bezpečnosti pri striekaní roztaveného hliníka, pri tejto práci utrpeli vážne popáleniny až traja zamestnanci spoločnosti.

zdroj: sfchronicle.com / brg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech