Bizarní nikotínoví superhrdinovia, ale aj čerstvá oscarovka: Na Slovensko dorazil Febiofest 2023

  • Na Slovensko dorazil dlho očakávaný filmový festival Febiofest
  • Divákom ponúkne čerstvé kinonovinky, ale aj overené filmové klasiky
Fajčenie spôsobuje kašeľ a Veľryba
TMDB
  • Na Slovensko dorazil dlho očakávaný filmový festival Febiofest
  • Divákom ponúkne čerstvé kinonovinky, ale aj overené filmové klasiky

Filmoví fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Včera totiž oficiálne otvoril svoje brány pre verejnosť 30. ročník filmového festivalu Febiofest 2023, ktorý sa odohráva najmä v Bratislave, ale výber jeho filmov následne nájdeš v kinách po celom Slovensku. 

Festival s 30-ročnou históriou ponúka okrem výberu toho najlepšieho z domácej, ale aj svetovej kinematografie nasledujúce dni ponúkne aj prednášky s renomovaným a ostrieľanými filmovými tvorcami, na ktoré nikdy nezabudneš. Festival Febiofest odštartoval 15. a potrvá do 19. marca.

Festival oficiálne odštartoval otváracím ceremoniálom v kinosále zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie, príhovorom spoluzakladateľa režiséra Fera Feniča, ale aj ukrajinského režiséra Dmytra Sucholytkyj-Sobčuka. 

Premiérový deň festivalu „pokrstila“ práve jeho snímka reflektujúca nielen na citlivé udalosti týkajúce sa minulosti Ukrajiny, ale aj na súčasnú ruskú inváziu na území nášho východného suseda.

Rozmanitá programová štruktúra

Festival zaujme aj samotnou programovou štruktúrou, ktorá si nevzala do hľadáčiku len filmové novinky, ale aj ikonické žánrové kultovky. „Štruktúra je takto daná už roky a je naozaj pestrá, pretože sa snažíme pozerať aj do kinematografickej minulosti,“ prezradil pre Startitup programový riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.

Ten prezradil, že festival sa rozdeľuje na viacero sekcií, do ktorých spadajú aj spomínané snímky. Napríklad Zrkadlo minulosti sa obracia k filmovým klenotom rokov minulých. Planet Dark zase vyberá tie najlepšie kusy, ktoré zaujmú svojou bizarnosťou, originalitou, ale aj kurióznou estetikou a sekcia Bez limitov zase ponúka nečakané žánrové kombinácie.

Oscarová Veľryba, ale aj poriadny bizár

Divák si tak môže zájsť aj na čerstvú oscarovku Veľryba s Brenadanom Fraserom pod režisérskou taktovkou ikonického Darrena Aronofskeho. Práve Fraserov herecký koncert si na tohtoročnom odovzdávaní zlatých sošiek uchmatol cenu za najlepšieho herca, za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe, ale aj najlepšie masky.

V programe nájdeš však aj staršie kúsky, ako napríklad kultové upírske „béčko“ Od súmraku do úsvitu režiséra Roberta Rodrigueza, na ktorom pracoval aj Quentin Tarantino. V premiérový deň festivalu na pôde Vysokej škole múzických umení si ale mohol vidieť aj snímku Quentina Dupieuxa Fajčenie spôsobuje kašeľ, ktorý bizarným spôsobom opisuje dobrodružstvá kuriózneho superhrdinského tímu Tabaková patrola. Tá proti zlu bojuje nikotínom a oxidom uhoľnatým.

Festival ale predstaví aj znepokojujúci horor Davida Cronenberga Videodrome, ktorý sa preslávil najmä snímkou Mucha s Jeffom Goldblumom. V programe filmového maratónu ale nájdeš napríklad aj Prelomiť vlny známeho filmového provokatéra Larsa Von Triera, slovenskú dialógovú klasiku Kým sa skončí táto noc, ale aj film Romana Polanského mapujúcu tzv. Dreyfusovu aféru Dôstojník a špión.

„Ideál je ale objavovať aj nové filmy a nové talenty. Tento rok sme tak pridali aj súťaž dlhometrážnych filmov, čo sú filmy s nášho bezprostredného geografického okolia, teda Slovensko plus susedia vrátane Ukrajiny. Tu sú také tie vychádzajúce režisérske hviezdy,“ dodal ešte Starinský o programe festivalu. Podčiarkol, že aj Febiofest má tzv. panorama sekciu, „kde sa vyberali také bestofky uplynulej sezóny a snažíte sa získať filmy, ktoré ešte nikde neboli uvedené“

Svetové mená

Na festivale sa uskutoční aj viacero prednášok so svetoznámymi tvorcami. Medzi nich patrí napríklad poľský kameraman Pawel Edelman, ktorý spolupracoval s Romanom Polanskim, ale aj Andrzejom Wajdom. Medzi jeho najvýraznejšie zárezy v profesijnom portfóliu určite patrí spolupráca na filme Pianista či Oliver Twist.

Producent a scenárista Jim Stark sa zase podieľal na vzniku filmov kultového režiséra Jima Jarmuscha, ale pracoval aj ako výkonný producent na nedávnej filmovej udalosti Trojuholník smútku.

Mark Ulano ako majster zvuku napríklad pracoval aj na megahite Titanic a môže sa pochváliť aj ďalšími troma nomináciami na Oscara, a to  za filmy Ad Astra, Vtedy v Hollywoode a Nehanební bastardi. V rámci programu festivalu sa ale môžeš tešiť ešte na ďalšie zaujímavé mená domácej a aj svetovej kinematografie.

Zdroj: Febiofest.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá