Bizarný plán exprezidenta Ruska Medvedeva ťa zdvihne zo stoličky: Ukrajina pre mier musí spraviť toto

  • V rámci neho žiada vzdanie sa celého územia Ukrajiny a od Kyjeva chce finančné kompenzácie
  • Zelenského mierový plán v minulosti radikálne odmietol
Dmitrij Medvedev reční do mikrofónu
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev TASR/Ekaterina Shtukina, Sputnik Pool Photo via AP
  • V rámci neho žiada vzdanie sa celého územia Ukrajiny a od Kyjeva chce finančné kompenzácie
  • Zelenského mierový plán v minulosti radikálne odmietol

Už si si asi zvykol, že z úst čelného predstaviteľa ruského režimu Dmitrija Medvedeva často vychádzajú silné, a nemálokrát aj kontroverzné vyhlásenia. O niektorých z nich sme ťa informovali v našich starších článkoch – približne pred dvoma týždňami predstavil mapu Ukrajiny, na základe ktorej by niektoré jej časti daroval Poľsku a Maďarsku alebo, podľa jeho názoru, tento rok okrem iného prinesie mimozemské múmie a korunovanú Godzillu

Portál Ukrajinska pravda informuje o tom, že ani tentokrát ruský exprezident nezaostal za očakávaniami. Aktuálny podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev totiž uviedol podrobnosti o takzvanom Mierovom pláne pre urovnanie situácie na Ukrajine.

Žiada kompenzáciu a aj vzdanie sa územia celej Ukrajiny

Portál Newsweek podotýka, že veľmi blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina na sociálnej sieti Telegram okrem iného napísal, že jeho plán poskytne „základ“ na dosiahnutie „benevolentného konsenzu s medzinárodným spoločenstvom“.

Bývalý ruský líder argumentoval, že návrh je „rozumným kompromisom“ napriek tomu, že obsahuje požiadavku, aby Ukrajina súhlasila so svojou „úplnou a bezpodmienečnou kapituláciou“ a úplnou „demilitarizáciou“. Tvrdil, že Kyjev ovládala „neonacistická klika“ na čele so Zelenským, ktorý je Žid.

„Celé územie Ukrajiny je územím Ruskej federácie,“ napísal Medvedev, pričom tvrdil, že mier nie je možné dosiahnuť bez „uznania nacistického charakteru kyjevského politického režimu zo strany medzinárodného spoločenstva a nútenej denacifikácie všetkých vládnych orgánov Ukrajiny pod kontrolou OSN“.

Medvedev ďalej žiadal, aby Ukrajina poskytla „vyplatenie všetkých požadovaných kompenzácií Rusku vrátane platieb príbuzným mŕtvych občanov našej krajiny a platieb za poškodenie zdravia zranených“. Navrhol tiež zakázať Ukrajine „vstupovať do vojenských aliancií“ ako NATO „bez súhlasu Ruska“.

Portál Intellinews dodáva, že ním navrhované riešenie, ktoré označil za „pokojné“, „celkom realistické“ a „humánne pre každého“, by znamenalo, že Ukrajina prizná vojenskú porážku a stane sa súčasťou Ruskej federácie. Okrem toho by to vyžadovalo, aby Organizácia Spojených národov uznala „nacistický charakter“ Kyjeva a rozložila jeho štátny aparát, a to vrátane parlamentu.

Jednoznačne odmietol Zelenského plán

Newsweek pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v polovici novembra 2022 na summite dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta G20 na indonézskom ostrove Bali predostrel 10-bodový mierový plán, ktorý počíta s kompletným stiahnutím ruských vojsk z územia Ukrajiny, obnovením územnej celistvosti, vrátane Krymského polostrova, radiačnou a jadrovou bezpečnosťou v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne alebo prepustením všetkých väzňov a deportovaných, nevynímajúc vojnových zajatcov a unesené deti.

Medvedev vo štvrtok v tejto súvislosti napísal, že pri zvažovaní Zelenského plánu zažíva „neodolateľný pocit znechutenia, ktorý sa rýchlo zmení na pocit hanby zo zlého surrealizmu“. Medvedev sa stal známym tým, že počas vojny často robil hyperbolické vyhlásenia, vrátane opakovaných návrhov, že Rusko zaháji jadrové útoky na štáty NATO.

Ako zámienku na spustenie rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 Putin tvrdil, že vojenský útok bol súčasťou snahy o „denacifikáciu“ Ukrajiny a ochranu práv rusky hovoriacich ľudí.

Napriek tomu, že niektorí vojaci bojujúci za obranu Ukrajiny majú údajne neonacistické väzby, ako napríklad neslávne známy pluk Azov, žiadne dôveryhodné dôkazy nespájajú Zelenského vládu s takýmito skupinami. Na druhej strane, v mene Ruska bojovali vo vojne aj neonacistické milície, ako napríklad Task Force Rusich.

Zdroje: Newsweek, Ukrajinska Pravda, Intellinews

Najnovšie videá

Trendové videá