Blaha poslal veľvyslankyni USA uštipačný otvorený list, vraj si to majú preložiť. Rezort diplomacie to nechce komentovať

  • Poslanec Národnej rady SR na Facebooku uverejnil otvorený list americkej veľvyslankyni, kde ostro kritizoval USA
  • Podnetom je momentálna situácia v zámorí, kde stále prebiehajú demonštrácie kvôli smrti Georga Floyda
  • Blaha Amerike odkazuje, aby sa najprv pozrela na seba, až potom kritizovalo Slovensko
amerika
TASR/Martin Baumann - AP Photo/Julio Cortez
  • Poslanec Národnej rady SR na Facebooku uverejnil otvorený list americkej veľvyslankyni, kde ostro kritizoval USA
  • Podnetom je momentálna situácia v zámorí, kde stále prebiehajú demonštrácie kvôli smrti Georga Floyda
  • Blaha Amerike odkazuje, aby sa najprv pozrela na seba, až potom kritizovalo Slovensko

Momentálna situácia v USA je neprehliadnuteľná. Americké mestá zachvátili ostré demonštrácie, ľudia na sociálnych sieťach publikujú statusy proti rasizmu. Smrť Georga Floyda neotriasla len zahraničím, ale aj Slovenskom. 

Vyjadril sa aj poslanec Ľuboš Blaha. Na Facebooku napísal otvorený list, ktorý poslal americkej veľvyslankyni. Prekvapivé je, že list je písaný v slovenčine, čo však Blaha odôvodnil jednoducho. „Pravidelne dostávam telefonáty od diplomatov, že americká ambasáda sa sťažuje na moje statusy a pritom sú všetky v slovenčine,“ uviedol poslanec. Už v tomto je viac ako zrejmé, že list nie je priateľského charakteru.

Pozrite sa, čo robia Vaši policajti, potom poučujte, odkázal Blaha

Blaha odsudzuje USA za to, že kritizujú iné krajiny za porušovanie ľudských práv. Narážal na zabitie Floyda, ktoré malo podľa odborníkov rasový charakter. Americká vláda pritom za porušovateľa ľudských práv označuje Blahu. Americkú veľvyslankyňu preto žiada o ospravedlnenie, pretože o ňom komunikovala ako o vyznávačovi antisemitizmu.

„Nikdy som necítil ani len náznak nenávisti voči akémukoľvek národu či etniku a Vaše obvinenia sú preto nepodložené, účelové a bezočivé,“ bráni sa poslanec. Podľa jeho slov sú USA poslednou krajinou, ktorá môže Slovensku čokoľvek vyčítať. „Pozrite sa, čo robia Vaši policajti a potom iných poučujte o rasizme,“ odkázal Blaha.

amerika
zdroj: AP Photo/John Locher

Ministra zahraničných vecí nazval „aparátčikom“

V liste sa vyjadril aj k prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Blaha sa domnieva, že Trump nie je nijakým zakladateľom rasizmu a šovinizmu. Môže za to oligarchický systém krajiny. „Výsledkom je, že ľudské práva bežných Američanov sú systematicky porušované; obrovská sociálna nerovnosť vo Vašej krajine pripomína chudobné africké krajiny; a ľudia trpia,“ poznamenal poslanec.

Blaha rovnako spomenul aj ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý tieto slová údajne nikdy nevysloví. Zároveň ho Blaha nazval „aparátčikom, mysliaceho iba na svoju kariéru“.

Považuje za iróniu to, že krajina, ktorá najviac spomína slobodu a demokraciu, je dnes dejiskom porušovania ľudských práv. „Je najvyšší čas, aby ste sa prestali starať do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky a namiesto toho pomohli bežným Američanom, ktorých ľudské a sociálne práva sú nehanebne porušované,“ skonštatoval na záver Blaha.  

Ministerstvo zahraničných vecí sa k listu odmieta vyjadriť 

V súvislosti s Blahovým postom sme oslovili Ministerstvo zahraničných vecí s otázkami, čo si myslí o jeho otvorenom liste. Riaditeľ tlačového odboru ministerstva nás oboznámil len s udalosťami, ktoré sú mediálne známe už niekoľko dní. Podľa správy TASR sa k nepokojom v USA Korčok už vyjadril.

„Je na amerických úradoch, aby vyšetrili okolnosti a vyvodili dôsledky. Zároveň verím v schopnosť amerických inštitúcií, ktoré sa dokázali a dokážu aj teraz vysporiadať s pnutiami v spoločnosti a zabrániť opakovaniu takýchto incidentov do budúcnosti,“ povedal v sobotu Korčok. 

Dvakrát sme požiadali o stanovisko Ministerstvo zahraničných vecí, čo si o konaní poslanca NR SR myslí, no bez odpovede.

Zdroje: Facebook/Ľuboš Blaha, TASR, StateGov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech