Blíži sa zo Spojených štátov katastrofa? Hlásia milióny nezamestnaných a kríza je už pred dverami

  • Po kríze pandémie koronavírusu môže prísť ďalšia, tá ekonomická
  • Už teraz sa predpokladá hlboký prepad svetovej ekonomiky a Spojené štáty doplatili na tvrdé škrty zamestnávateľov
  • O sociálne dávky sa prihlásilo vyše 3,3 milióna Američanov za jeden týždeň
TASR
Zdroj: Pixabay
  • Po kríze pandémie koronavírusu môže prísť ďalšia, tá ekonomická
  • Už teraz sa predpokladá hlboký prepad svetovej ekonomiky a Spojené štáty doplatili na tvrdé škrty zamestnávateľov
  • O sociálne dávky sa prihlásilo vyše 3,3 milióna Američanov za jeden týždeň

Zo Spojených štátov môže prísť katastrofa. Takto by sme mohli opísať posledné dni, ktoré sa na americkom trhu udiali. Výrazný prepad akcií na trhoch, masívne zatváranie prevádzok a milióny ľudí, ktorí žiadajú o podporu v nezamestnanosti.

USA zaznamenali neslávny rekord, kedy sa za jeden týždeň do systému dávok v nezamestnanosti prihlásilo vyše 3,3 milióna Američanov. Všetko má zachrániť gigantický záchranný balík, ktorý len pred chvíľou schválil kongres USA. Ide o finančnú injekciu v objeme 2 biliónov dolárov, čo je najviac v histórii USA.

3,3 milióna nových nezamestnaných minulý týždeň je najväčším skokom v nových žiadostiach na amerických úradoch práce v histórii, ktoré prekonali posledný rekord 695-tisíc, čo je najviac od roku 1982 a je takmer 5-násobok čísiel z toho roku.

„Najhorší je fakt, že toto je pravdepodobne začiatok prepúšťania,“ povedala pre Washington post Martha Gimbel, ekonómka spoločnosti Schmidt Futures.

Americká vláda chce recesii zabrániť aj peňažnými šekmi v hodnote 1200 dolárov, ktoré chce vláda posielať každému Američanov. Na priloženom grafe môžete vidieť, ako sa žiadosti o sociálne dávky vyvíjali.

 

Žiadatelia o podporu v nezamestnanosti

Počet žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v Kalifornii za necelé dva týždne prekročil hranicu 1 milióna, keďže firmy pozastavili činnosť pre pandémiu koronavírusu. Téme sa venovala aj agentúra SITA.

„V počte žiadostí o dávky sme od 13. marca prekročili hranicu 1 milióna,“ uviedol guvernér Kalifornie Gavin Newsom. Oblasť San Francisca bola prvým regiónom v USA, ktorý obmedzil pohyb ľudí, a o tri dni neskôr 16. marca guvernér rozšíril príkaz, aby ľudia zostali doma, na celú Kaliforniu. Informuje o tom portál cnbc.com.

Kalifornia patrí medzi oblasti s najviac žiadateľmi o sociálne dávky. Počet nových nezamestnaných žiadajúcich o podporu v rámci celých Spojených štátov amerických za uplynulý týždeň bude podľa niektorých odhadov na úrovni miliónov.

Týždňový počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA nikdy neprekročil hranicu 1 milióna a predminulý týždeň ich bolo ešte len 285-tisíc.

zdroj: TASR

Epicentrum koronavírusu

Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. Podľa najnovších údajov Johns Hopkins University majú v USA viac ako 85 500 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 782) či v Taliansku (80 589). V počte úmrtí je to však stále Taliansko, ktoré ich má najviac, a to 9 134. Spojené štáty majú takmer 1 500 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, a v Číne ich je 3 292.

Americký prezident Donald Trump najnovšie čísla vo štvrtok popoludní na brífingu v Bielom dome pripísal množstvu testov, ktoré robia. Viceprezident Mike Pence uviedol, že testy na koronavírus sú dostupné vo všetkých 50 štátoch a celonárodne už vykonali 552-tisíc testov.

Trump by chcel znovu „otvoriť“ krajinu už 12. apríla, čo sa však stretlo s kritikou. Na brífingu uviedol, že Američania sa musia vrátiť do práce – v dôsledku nového koronavírusu prišlo o zamestnanie 3,3 milióna Američanov – a krajina by mala fungovať ako predtým.

„Môžeme si vziať časti našej krajiny, môžeme si vziať veľké časti našej krajiny, ktoré nie sú tak vážne ovplyvnené, a môžeme to urobiť takto,“ vysvetlil postupné uvoľňovanie s tým, že ľudia sa budú stále sociálne dištancovať, ako sa dá, umývať si ruky a robiť iné preventívne opatrenia ako doteraz.

Zdroje: Washington, post, SITA, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá