Blízky východ je v jednom ohni. Problémy spôsobili Európania, ktorí nakreslili hranice

  • Príbeh najviac konfliktnej oblasti sveta, ktorá nepozná mier
  • Ako vznikali dnešné štáty Blízkeho východu a prečo sú také nestabilné
sýria arab
Pixabay/Free-Photos
  • Príbeh najviac konfliktnej oblasti sveta, ktorá nepozná mier
  • Ako vznikali dnešné štáty Blízkeho východu a prečo sú také nestabilné

Na Blízkom východe sa neustále bojuje, lebo Američania… lebo ropa… lebo Rusi… lebo moslimovia,“ nájsť si rýchlo svojho obľúbeného vinníka je veľmi ľahké. Problém Blízkeho východu je ale oveľa komplexnejší a svoju úlohu zohralo hneď niekoľko historických momentov a rozhodnutí.

Jeden z najkľúčovejších momentov sa stal pred 100 rokmi, kedy tento región prešiel nielen veľkými zmenami, ale vznikla aj jeho nová tvár a štáty, ktoré poznáme dnes.

Keby ten, čo kreslil dané čiary, vedel, čo všetko spôsobí v nasledujúcich 100 rokoch, nakreslil by ich asi inak a tento región by možno nebol až taký chaotický a vojnou poznačený, ako ho, bohužiaľ, poznáme dnes.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Khalid Mohammed

Toto je stručný príbeh Blízkeho východu, ako boli Arabi „oklamaní“ a Európania si nakreslili čiary, ktoré sa stali základom pre vznik dnes ťažko fungujúcich a občianskou vojnou poznačených krajín.

Prvá svetová vojna a nádej na lepšiu budúcnosť

Osmanská ríša bola dlhé storočia doslova postrachom pre ostatných a jednou z najmocnejších mocností sveta, ktorá vládla obrovskému územiu od dnešného Maďarska, cez celý Balkán, Malú Áziu, Turecko a Blízky východ vrátane území v severnej Afrike až po Perzský záliv.

Je to plocha, do ktorej by sme bez problémov v jej vrcholnom období zmestili vyše 100 Slovenských republík. A to ešte nerátame územia takzvaných vazalov, ktoré sľúbili sultánovi poslušnosť.

zdroj: wikimedia.org

No každá ríša dejín, nech bola akokoľvek veľká a mocná, má svoj vzostup i pád. A ten pre Osmanskú ríšu spečatila prvá svetová vojna. Osmani sa v nej postavili na stranu Nemecka a Rakúsko-Uhorska, teda proti Britskému kráľovstvu, Francúzsku i Rusku.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: V zajatí geografie (Tim Marshall), A Line in the Sand: Britain, France and the struggle that shaped the Middle East (James Barr), Wikipedia (anglická verzia), Islámskému státu na dostřel (Lenka Klicperová Markéta Kutilová), Islámskému státu na dostřel II (Lenka Klicperová Markéta Kutilová), Od arabskej jari po Islamský štát (M. Havran starší), Lexikón svetových dejín, Eben (Ryszard Kapuściński

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech