BMW predstavilo novinku pre mladých. Má konkurovať novému Golfu GTI

  • BMW ukázalo nový model radu 1, ktorý bude v cenníku umiestnený tesne pod špičkovým modelom M135i xDrive
  • Zaujať má najmä mladých ľudí, ktorí sa chcú pri šoférovaní svojho auta zabaviť
bmw cover
BMW
  • BMW ukázalo nový model radu 1, ktorý bude v cenníku umiestnený tesne pod špičkovým modelom M135i xDrive
  • Zaujať má najmä mladých ľudí, ktorí sa chcú pri šoférovaní svojho auta zabaviť

Nové BMW 128ti je oveľa viac než len ďalším novým variantom BMW radu 1. Okrem mnohých zmien exteriéru a interiéru došlo predovšetkým k významným úpravám podvozku a riadenia, ktoré sú navrhnuté s cieľom priniesť extrémne športový zážitok z jazdy.

Výrobca sa však postaral o zabezpečenie dostatočnej trakcie pre svoj vôbec prvý hot hatch s pohonom predných kolies. BMW 128ti dostalo diferenciál s obmedzeným preklzom. V tomto prípade však nejde o žiadne elektronické „polovičné opatrenia“, ale o mechanický samosvorný diferenciál Torsen. Takýto postup bol každopádne nevyhnutný, pretože pod kapotou sa nachádza preplňovaný agregát TwinPower s objemom 2 litre a výkonom 265 koní. Za prevodovku je zodpovedná 8-stupňová automatická prevodovka. 

zdroj: BMW
zdroj: BMW

Keď už hovoríme o pohonnej jednotke, za zmienku stojí aj výkon. V tomto ohľade sa pohon predných kolies BMW 128ti nemá absolútne za čo hanbiť. Zrýchlenie z 0 na 100 km / h trvá 6,1 sekundy a maximálna rýchlosť je 250 km / h. Kombinovaná spotreba paliva predstavuje 6,4-6,1 l / 100 km a kombinované emisie CO2 dosahujú hodnoty 148-139 g / km.

BMW 128ti je taktiež o približne 80 kilogramov ľahšie ako BMW M135 xDrive s pohonom všetkých kolies, z ktorého preberá stabilizátory, vrátane ich tuhšieho uloženia. Voliteľnou bez príplatkovou výbavou sú športové pneumatiky, ktoré majú vodičovi zaistiť radosť z jazdy. 

zdroj: BMW
zdroj: BMW

Očakáva sa, že BMW 128ti sa dostane do showroomov v novembri tohto roku. Nemecký výrobca zatiaľ neuviedol úplnú špecifikáciu. Podotkol však, že zavedením tejto verzie počíta so záujmom mladšej klientely.

Miernejšia verzia športového hot hatchu bude priamo konkurovať Volkswagenu Golf GTI (245 k) a Fordu Focus ST (280 k). Okrem typických športových kvalít sľubuje BMW aj veľký výber exteriérových a interiérových doplnkov, vďaka ktorým vynikne od svojich súrodencov.

zdroj: BMW
zdroj: BMW

Novinka od BMW bude v cenníku umiestnená pod špičkovým BMW M135i xDrive, ktorého cena sa pohybuje okolo 45 400 eur. Počas záverečnej fázy testov podstúpi BMW 128ti kalibračné testy na kopcovitých cestách pohoria Eifel okolo Nordschleife okruhu Nürburgring. 

Zdroj: BMW

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK