BMW prvýkrát predstavilo automobil v najčernejšej farbe sveta

  • BMW ukázalo svetu svoj model X6 s povrchovou úpravou, akú si zrejme ešte nevidel
  • Absorbuje totiž 99,965% dopadajúceho svetla
deso
BMW Press Kit
  • BMW ukázalo svetu svoj model X6 s povrchovou úpravou, akú si zrejme ešte nevidel
  • Absorbuje totiž 99,965% dopadajúceho svetla

Už tento september sa na autosalóne vo Frankfurte uskutoční svetová premiéra BMW X6 tretej generácie (spotreba paliva: 10,7–6,1 l / 100 km; emisie CO 2 : 243–159 g / km). Na podujatí automobilky BMW bude k videniu aj naozaj nevšedný kúsok. Pôjde o vozidlo s nanoštruktúrovou povrchovou úpravou Vantablack ® VBx2.

zdroj: BMW Press Kit

Tá dokáže pohltiť až 99 percent viditeľného spektra svetla, vďaka čomu je považovaná za najčernejšiu farbu na svete. Úplne čiernu farbu karosérie rozbíjajú len chrómované ľadvinky s podsvietením, výrazné predné svetlomety, zadné lampy a koncovky výfuku. Dokonca aj pneumatiky a čierne disky kolies pôsobia v porovnaní s „čiernotou“ laku Vantablack BBx2 len ako tmavšie odtiene šedej.

zdroj: BMW Press Kit

Automobil stráca vďaka tomuto náteru svoje charakteristické črty a pre ľudské oko sa javí ako dvojrozmerný. Tento exkluzívny kúsok je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami BMW a Surrey NanoSystems, vynálezcami technológie Vantablack.

zdroj: BMW Press Kit

zdroj: BMW Press Kit

BMW X6 je prvé a jediné vozidlo na svete s povrchovou úpravou Vantablack VBx2. „V minulosti sme odmietli množstvo žiadostí od rôznych výrobcov automobilov,“ vysvetľuje Ben Jensen, zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Surrey NanoSystems. „Aby sme túto myšlienku zrealizovali, potrebovali sme dostať do rúk BMW X6 a jeho jedinečný, výrazný dizajn,“ dopĺňa.

zdroj: BMW Press Kit

Pod názov Vantablack spadá niekoľko druhov farieb, vrátane VBx2. Samotný názov VANTA je skratkou pre termín „Vertically Aligned Nano Tube Array“, teda vertikálne zostavený rad nano-trubíc uhlíka.

Každá z týchto nano-trubíc meria približne 14 až 50 mikrometrov na dĺžku a v priemere má 20 nanometrov. V porovnaní s ľudským vlasom je tak cca 5-tisíckrát tenšia.

Počas aplikácie, napríklad aj na automobil, je na každý štvorcový centimeter nanesených až niekoľko miliárd týchto vertikálne orientovaných trubíc uhlíka, vďaka ktorým je každý lúč svetla takmer úplne absorbovaný.

zdroj:bmwgroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech