BMW v najčernejšej farbe sveta sa prvýkrat dostalo na cesty

  • BMW zahalené do farby, ktorá pohlcuje takmer 100 % svetla, sa konečne objavilo na cestách
  • Išlo o skutočne jedinečný pohľad
vanta
BMW
  • BMW zahalené do farby, ktorá pohlcuje takmer 100 % svetla, sa konečne objavilo na cestách
  • Išlo o skutočne jedinečný pohľad

BMW ukázalo pred pár dňami svetu svoj model X6 s povrchovou úpravou, akú si zrejme ešte nevidel. Absorbuje totiž 99,965% dopadajúceho svetla. Automobil stráca vďaka tomuto náteru svoje charakteristické črty a pre ľudské oko sa javí ako dvojrozmerný. Tento exkluzívny kúsok je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami BMW a Surrey NanoSystems, vynálezcami technológie Vantablack.

BMW X6 je prvé a jediné vozidlo na svete s povrchovou úpravou Vantablack VBx2. „V minulosti sme odmietli množstvo žiadostí od rôznych výrobcov automobilov,“ vysvetľuje zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Surrey NanoSystems Ben Jensen.

„Aby sme túto myšlienku zrealizovali, potrebovali sme dostať do rúk BMW X6 a jeho jedinečný, výrazný dizajn,“ dopĺňa.

Počas aplikácie, napríklad aj na automobil, je na každý štvorcový centimeter nanesených až niekoľko miliárd týchto vertikálne orientovaných trubíc uhlíka, vďaka ktorým je každý lúč svetla takmer úplne absorbovaný.

Materiál Vantablack („Vertical Alligned Nano Tube Arrays”) vyvinuli vedci z britskej spoločnosti Surrey NanoSystems. Nejde o žiadnu farbu, pigment alebo podobne. Ide o materiál tvorený miliónmi malých uhlíkových nanotrubičiek. Každá nanotrubička má priemer 20 nanometrov (3500-krát menšie než ľudský vlas) a dĺžku 14-50 mikrometrov. Povrch Vantablack o rozlohe 1 cm štvorcového obsahuje miliardu takýchto nanotrubičiek.

Novšia verzia Vantablack je dokonca taká čierna, že vedecký tím nebol schopný zmerať odrazivosť spektrometrami. Materiál tak účinne pohlcuje svetlo, že aj výkonné laserové ukazovadlo sa stratilo v „hlbinách temnoty”.

Vantablack je navrhnutý tak, aby znížil nežiadúci rozptyl svetla. Môže sa tak využiť v rôznych zariadeniach. Od vysoko výkonných infračervených kamier, senzorov, vedeckých prístrojov alebo rôznych kalibračných nástrojov. Vďaka schopnosti absorbovať svetelnú energiu a premeniť ju na teplo má dokonca význam aj v solárnej energetike. Môže tiež poskytovať jedinečný estetický efekt v rôznych luxusných produktoch. Vzorky 40×40 mm stoja 300 libier (objednať si ich môžeš TU).

zdroj: bmwgroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech