Boeing odštartoval svoju prvú misiu k vesmírnej stanici, ide však o let bez posádky

  • Ide o prvý, testovací let bez posádky, ktorý má preveriť využitie lode na prepravu astronautov na ISS a späť na Zem
  • Boeing vyrobil Starliner pre NASA
BeFunky-collage
TASR
  • Ide o prvý, testovací let bez posádky, ktorý má preveriť využitie lode na prepravu astronautov na ISS a späť na Zem
  • Boeing vyrobil Starliner pre NASA

Z floridského Mysu Canaveral dnes krátko popoludní SEČ úspešne odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nová americká kozmická loď spoločnosti Boeing CST-100 Starliner. Informuje o tom ČTK.

Ide o prvý, testovací let bez posádky, ktorý má preveriť využitie lode na prepravu astronautov na ISS a späť na Zem a ukončiť tak americkú závislosť na ruských kozmických lodiach Sojuz.

Starliner vyniesla na obežnú dráhu raketa Atlas V. Vesmírna loď priletí k ISS v sobotu a šiestim astronautom dovezie vianočné pochúťky a darčeky. V oblasti Nového Mexika pristane pomocou padákov a návrat lode s pristátím na Zemi je naplánovaný na sobotu 28. decembra.

Posledný krok k povoleniu prepravovať astronautov

Boeing vyrobil Starliner pre NASA, ktorá netrpezlivo čaká na to, až bude môcť prestať s kupovaním miest v ruských kozmických lodiach Sojuz. Tie sú teraz, po konci programu amerických raketoplánov v júli 2011 jediným prepravným prostriedkom schopným dostať ľudí na obežnú dráhu okolo Zeme.

Pokiaľ bude terajší skúšobný let k ISS a späť na Zem úspešný, bude mať Starliner za sebou všetky kľúčové previerky na to, aby dostal od NASA „zelenú“ na prepravu astronautov. Dôležitým testom záchranného systému loď prešla začiatkom novembra.

Tento systém prerušenia letu má v prípade nečakanej udalosti pri štarte nosnej rakety alebo krátko po ňom zabezpečiť prenesenie modulu s posádkou do bezpečnej vzdialenosti od štartovacej rampy.

Boeing dostal od NASA kontrakt na prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť na Zem s využitím nosnej rakety a pilotovanej lode podobne ako súkromná spoločnosť SpaceX. Tá so svojou loďou Crew Dragon absolvovala úspešný skúšobný let bez posádky na ISS a späť na Zem už v marci. Pred sebou má teraz už len letový test záchranného systému lode, ktorý je predbežne stanovený na 11. januára.

Zdroje: ČTK, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech