Bohumír z Ecobalu: Ak by plast zanikol a nebola by alternatíva, donášky s jedlom by skončili

  • Absolútne kompostovateľné obaly, príbory a riady. K tomu ešte inštruktáž pre tvoju ekologickú budúcnosť
  • Firma Ecobal sa môže pýšiť víťazstvom na konferencii Mastersgate, kde okrem finančnej podpory na mediálnu kampaň získala vzácne kontakty a spolupráce
  • Aj toto leto si na rôznych slovenských festivaloch jedol streetfood z ich ekologických tanierov
mastersgate bohumir
archív Ecobal
  • Absolútne kompostovateľné obaly, príbory a riady. K tomu ešte inštruktáž pre tvoju ekologickú budúcnosť
  • Firma Ecobal sa môže pýšiť víťazstvom na konferencii Mastersgate, kde okrem finančnej podpory na mediálnu kampaň získala vzácne kontakty a spolupráce
  • Aj toto leto si na rôznych slovenských festivaloch jedol streetfood z ich ekologických tanierov

S myšlienkou rozbehnúť eshop s ekologickými riadmi sa pohrávali dlhšie, vznikli však minulý rok. Ľudia majú stále väčší záujem o udržateľný spôsob života. Považujú to za nevyhnutné a teší ich to. Nemyslia si, že konkurencia je pre nich hrozbou. Práve naopak. Čím viac zapálených pre dobrú vec je a bude, tým lepšie pre planétu. Produkty nevyrábajú. Distribuujú ich firmám a čiastkovým zákazníkom. Rozprávali sme sa s Bohumírom Luzarom z firmy Ecobal.

Doba je taká, že fungovať udržateľne a zero-waste je veľmi populárne. Ľudia myslia na životné prostredie. Nie je risk objaviť sa v čase, keď je na trhu taká silná konkurencia?

My sami sme súčasťou streetfood scény, v našom podnikaní sme siahli prvýkrát po ekologickej alternatíve pred 4 rokmi. Vtedy sme začali skúmať trh, možnosti nákupu u dodávateľov a, samozrejme, aj potenciálnych zákazníkov.

Zvíťazili ste na konferencii MastersGate. Vďaka čomu ste, podľa vás, dokázali uspieť v konkurencii? V čom bol váš produkt dobrý?

V Mastersgate sme vyhrali špeciálnu výhru Wild Card, čo znamená, že ľudia mohli hlasovať za všetkých finalistov, ktorí boli v súťaži. My sme získali 7 324 hlasov. Zaujímavým faktom je, že nám veľmi pomohli mamičky zo skupiny Čo dokáže mama, ktorým veľmi záleží na budúcnosti ich detí. Sme presvedčení, že množstvo ľudí sa rozhodlo za nás hlasovať hlavne kvôli prospešnej myšlienke. Spoločnosť je už presýtená hmotnými vecami, je potrebná zmena v zmýšľaní a konaní a je to citeľné.

Čo vám tá súťaž dala? Pozná vás vďaka nej viac firiem? Prišli nové ponuky na spoluprácu?

Okrem 10 000 eur na mediálnu podporu a sklenenej trofeje sme získali množstvo kontaktov, spoznali nás ľudia, firmy, reštaurácie, ktoré o nás dovtedy ani nepočuli. Výrazne sa zvýšila návštevnosť na našom e-shope. Dôležité je, že sa šíri osveta medzi ľuďmi.

Aký je princíp ekologických obalov? Dá sa vôbec baliť ekologicky? Nie je lepšie nebaliť?

Ekologické obaly sú úplne kompostovateľné. Určite sa teda dá baliť ekologicky. Jedna možnosť je nosiť si všade so sebou vlastnú tašku a obal na jedlo, čo je pre mnohých obrovská výzva. Druhou je podporovať podniky, ktoré už prešli na ekologický spôsob fungovania a balia do kompostovateľných obalov. Myslím si, že objednať si jedlo do menu boxu z cukrovej trstiny alebo si dať na ulici hotdog s hranolčekmi z kompostovateľnej vaničky je super alternatíva k zbytočnému plastovému riadu. Ak by ale plast úplne vymizol a nebola by dostupná ekologická alternatíva, väčšina donášok, streetfood prevádzok, bistier či kaviarní by skončila svoj biznis.

Doba je pokročilá, konzumná, moderná, prečo si nevychutnať svoje obľúbené jedlo bez vytvorenia zbytočného obalu. Je veľmi malé percento ľudí, ktorí si varia len doma, alebo balia všetko jedlo do svojho obalu.

Kde všade môžeme vaše výrobky nájsť? V ktorých reštauráciách? Majú o ne záujem aj festivaly?

Na našom e-shope je celá naša ponuka. Našimi zákazníkmi sú rôzne bistrá, reštaurácie, foodtrucky, kaviarne či štátne inštitúcie. Áno, organizátori festivalov majú záujem. Smutné je však to, že len veľmi malé percento to dotiahne do šťastného konca. To v praxi znamená, že návštevník nemá na podujatí možnosť  separovať odpad do kompostu, ktorý by bol potom spracovaný v kompostéri.

Do akej miery vám pomôže to, že plastové vidličky, taniere atď. sa už onedlho nebudú môcť predávať a zmiznú zo slovenského trhu? Chceli by ste ísť aj do reťazcov? Máte na to kapacity?

V prvom rade to pomôže našej planéte. Reťazce nie sú našou prioritou, ani nikdy neboli. Snažíme sa im vyhýbať, nestotožňujeme sa s ich politikou plytvania a vytvárania zbytočných obalov. Radšej podporujeme bezobalové obchody, s ktorými spolupracujeme.

Zvyknete po distribúcii dosledovať, čo sa s obalmi ďalej deje a akým spôsobom sa recyklujú, resp. vyhodia len tak do komunálu?

Každému zákazníkovi sa snažíme ozrejmiť, ako to s ekologickým riadom je. Základné princípy ekologického fungovania a správne návyky vštepujeme teda už pri predaji. Organizátorom festivalov do hĺbky vysvetlíme súvislosti, no veľakrát sme sa stretli s tým, že sú len na oko „eko“ a nemajú doriešené následné kompostovanie, čo nás veľmi hnevá. Na skládke je organický odpad zatlačený iným odpadom, nemá dostatočný prísun vzduchu a tak vzniká skládkový plyn – metán, ktorý je škodlivý a prispieva k skleníkovému efektu.

Aké normy musí spĺňať obal, aby bol vyhodnotený ako ekologický?

Za nás musí byť biologicky rozložiteľný, čiže kompostovateľný. Nestačí, že je rozložiteľný na mikroplasty. Musí sa dať kompostovať v priemyselnej kompostárni alebo domácom kompostovisku. Ak ide o bioplast, nesmie obsahovať ropu. Materiály ako papier a drevo musia byť z certifikovaného lesného hospodárstva a obnoviteľných zdrojov. Výsledkom biodegradácie musí byť kompost, ktorého obsahom sú prírodné zložky. Tie sa potom stávajú prirodzenou súčasťou prírody. Ekologický obal musí plniť svoju funkciu a na to, aby vyhovoval modernému zákazníkovi, musí byť praktický. A, samozrejme, zdravotne nezávadný.

Z čoho sú ecobaly vyrobené?

Z cukrovej trstiny, respektíve z hmoty bagassy. Tá vzniká ako odpad pri spracovaní cukrovej trstiny. Z nej procesne vzniká dužina, ktorá sa potom lisuje. Ďalej z eko papiera, ktorý pochádza z ekologického lesného hospodárstva. Nie je bielený chlórom a ak je na ňom aplikovaná potlač, ide, samozrejme, o jej ekologickú variantu. Z drevenej dýhy – znovu drevo z udržateľného lesného hospodárstva, s organickým poťahom. Obaly sú aj z palmových listov, ktoré sa zbierajú po odpadnutí a neskôr sa lisujú. No a napokon z bioplastu zhotoveného z bioplastického PLA vlákna bez obsahu ropy na báze rastlinného škrobu.

Ponúkate aj fľaše a hrnčeky na kávu so sebou. V čom je Ecoffee cup iný ako dajme tomu Keepcup?

V ponuke máme Pura zdravé fľaše bez plastu a aj termosky. Do nápoja sa tak neuvoľňujú žiadne škodlivé látky, fľaše sú ekologické, nerozbitné, rastú spolu s dieťaťom, takže na dlhé roky bohate vystačí jedna. Obidve značky sú ekologickou alternatívou jednorazových pohárov. Hlavný rozdiel je v tom, že Ecoffee cup je vyrobený z prírodných materiálov ako bambus, kukuričný škrob, zatiaľ čo Keepcup je vyrobený zo skla. Oba sú však bez obsahu BPA a BPS. Ak sa rozhodneš pre ktorýkoľvek z týchto pohárov, urobíš dobre, pretože ušetríš množstvo jednorazových.

S akými značkami spolupracujete aktuálne? Na aké eventy svoje produkty distribuujete?

Spolupracujeme s Greenbox, Pura, Squeasy gear, Ecoffee cup alebo Envira. No a z eventov napríklad Foodfest, Streetfoodpark, Festival Pohoda, Dobrý trh, Uprising či Grape. Sme v podstate všade, kam chodia naši zákazníci.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá