Bojíme sa o naše autá viac, než o vlastné životy? Slováci poistenie bytov podceňujú

  • Ak nemáš poistený byt alebo svoj majetok v ňom, môžeš mať v prípade nejakej katastrofy nemalé problémy
  • Poistený byt ešte nie je zárukou trvalého zabezpečenia, potrebné je poistenie osobných vecí
  • Slováci sa o svoje poistenie zaujímajú len v rámci hypoték, kedy je poistenie povinnosťou
prešov
  • Ak nemáš poistený byt alebo svoj majetok v ňom, môžeš mať v prípade nejakej katastrofy nemalé problémy
  • Poistený byt ešte nie je zárukou trvalého zabezpečenia, potrebné je poistenie osobných vecí
  • Slováci sa o svoje poistenie zaujímajú len v rámci hypoték, kedy je poistenie povinnosťou

Živelná katastrofa alebo vytopený byt nie sú jediné škody, ktoré ťa dokážu pripraviť o značnú časť tvojho majetku. Posledná tragická udalosť v Prešove nám ukázala, aký nebezpečný dokáže byť plyn a ako rýchlo dokáže zmeniť životy desiatkam ľudí.

Veľa ľudí v dôsledku prírodnej katastrofy alebo inej udalosti stratí celý svoj majetok a ak nie sú pripravení, kompenzácia je takmer nulová. Vieš, ako sa ochrániť pred katastrofou, ktorá sa týka tvojho majetku?

Podľa poisťovne Uniqa je percento uzatvorených poistení nehnuteľností a domácností vo vlastníctve fyzických osôb u nás celkovo ešte stále nižšie ako napríklad v Českej republike, Poľsku či Maďarsku.

Podľa štatistík poisťovne spred roka bolo na Slovensku v tomto období poistených len 35% nehnuteľností (domov a bytov) a 45% domácností. Z krajín V4 je na tom najlepšie Maďarsko, kde je poistených približne 70 % domov, bytov a domácností.

Poistenie bytu nie je výhrou

Samotné poistenie však nie je ideálnym riešením, ako si ochrániť svoj majetok. Povinné poistenie nehnuteľností je na Slovensku realitou pre ľudí, ktorí si berú úver a musia ho mať poistený. Toto poistenie však nezahŕňa poisťenie tvojho osobného hnuteľného majetku, ktorý sa v byte nachádza.

Podľa Uniqa robia ľudia niekedy chybu, že si svoj domov nepoistia komplexne. „Často sa stáva, že ľudia si napríklad pri uzatváraní hypotéky poistia dom alebo byt, pretože je to k hypotéke povinné, domácnosť však nechajú nepoistenú. V prípade napr. škody spôsobenej záplavou potom poisťovňa preplatí poškodenie alebo zničenie nehnuteľnosti, ale nie škody na hnuteľných veciach a zariadení, ako je nábytok či spotrebiče,“ hovorí hovrokyňa poisťovňe Beáta Lipšicová.

Lipšicová ďalej dodáva, že poistenie nehnuteľností chráni všetky steny bytu aj so stavebnými účasťami ako sú napríklad okná, dvere či podlahy, maľovky, sanitu, elektroinštalácie, plynové inštalácie, anténne, satelitné zariadenia, vstavané skrine a podobne.

Zahŕňa tiež krytie škôd spôsobených živelnými rizikami. Ide konkrétne o požiar, výbuch, povodeň , záplavu, zemetrasenie, víchricz, krupobitie, ťarchu snehu a námrazy, lavínu, zosuv pôdy, spätné prúdenie vody a iné.

Poisťovňa takisto kryje vodovodné škody, krádeže, lúpeže, vandalizmus, zodpovednosť, lom skla, ale aj pripoistenia ako napríklad skrat elektromotorov, prepätie, atmosférické zrážky, zodpovednosť z držby psa a iné. Okrem poistenia samotného majetku existuje aj poistenie zodpovednosti za škodu. Škody totiž nemusia vzniknúť iba na majetku, ale aj na zdraví, a tie môžu byť vyššie ako škody na budovách a zariadeniach.

zdroj: TASR

Koľko zaplatíš za poistenie?

Výška poistného závysí od rozlohy bytu a polohy, kde sa nachádza. Iné ceny ponúka Bratislava, iné Košice alebo Banská Bystrica. Za 100 metrov štvorcových sa cena positenia v Bratislave zarok pohybuje na úrovni 90 eur s nulovou spoluúčasťou. Za hnuteľný majetok je to 41 eur.

V Banskej Bystrici to je za totožných podmienok 56 eur a osobný majetok taktiež 41 eur. Košice sú na rovnakej úrovni ako Banská Bystrica.

Poisťovňe však hovoria o tom, že na Slovensku nie je poistená veľká časť starších nehnuteľností a domácností, hoci práve to sú kľúčové aktíva pre bežného človeka. „Ten ešte stále považuje za obrovské aktívum auto, ktoré havarijne poisťuje a pritom si neuvedomuje, že dom alebo domácnosť majú oveľa väčšiu hodnotu,“ hovorí Lipšicová.

V poisťovni Kooperativa si myslia, že ľudia často svoje poistenie uzavrú len na tú najnižšiu sumu a dochádza k podpoisteniu.

„Ak si klient dojedná nedostatočnú a teda nízku poistnú sumu ako je reálna hodnota nehnuteľnosti dochádza k podpoisteniu. Podpoistenie má vplyv na výšku plnenia v prípade škody. Stretávame sa s prípadmi, keď si klient poistí nehnuteľnosť len do výšky hypotekárneho úveru tj. napríklad len do výšky 40 – 60 % nehnuteľnosti a zariadenie bytu si nepoistí vôbec,“ hovorí pre Startitup Silvia Nosková, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.

Podľa Noskovej sú nám autá a majetkové veci často prednejšie ako náš život a väčšie poistky platíme na autá, než na ochranu našich životov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech