Bojovníčka proti klimatickým zmenám a silná osobnosť. Island má premiérku, ktorú jej závidí množstvo krajín

  • Krajina známa predovšetkým vďaka cestovnému ruchu sa zviditeľnila aj vďaka výsledkom posledných volieb
  • Island myslí zelene a vláde záleží najmä na environmentálnom zdraví krajiny
  • Po vysokej nedôvere občanov a politickej kríze je šanca, že krajine svitá na lepšie časy
premierka-island
Pexels / Wikipedia
  • Krajina známa predovšetkým vďaka cestovnému ruchu sa zviditeľnila aj vďaka výsledkom posledných volieb
  • Island myslí zelene a vláde záleží najmä na environmentálnom zdraví krajiny
  • Po vysokej nedôvere občanov a politickej kríze je šanca, že krajine svitá na lepšie časy

Katrin Jakobsdottir je 41-ročná islandská predsedníčka Ľavicovo-zeleného hnutia, ktorá zažíva svoj životný úspech, keď sa jej podarilo vyhrať voľby a bola zvolená za novú premiérku. Je jednou z najznámejších politických postáv v krajine a zároveň bývalou ministerkou školstva a zarytou ekologičkou. Zaviazala sa, že ako nová premiérka do roku 2040 zabezpečí, aby bol Island pevnými nohami v stave uhlíkovej neutrality. Momentálne je to už štvrtý premiér krajiny za dva roky. Katrin sa ujme kormidla v čase, keď je politická scéna naštrbená verejnou nedôverou a kopou škandálov. Sociálna demokratka Katrin je považovaná za novú nádej, ktorá môže priniesť do krajiny pozitívne zmeny a ukľudniť vypätú situáciu.

Na adresu novej premiérky sa pre New York Times vyjadrila aj politologička z islandskej univerzity, Eva H. Onnudottirová:

„Je to rodená vodkyňa, ktorá môže zjednotiť ľavicových aj pravicových voličov. A to najmä preto, lebo vládna koalícia je tvorená ľavicovými aj pravicovými stranami, a tak bude ich prácou viac riadenie, a manažovanie, ako vytváranie či zavádzanie revolučných zmien.“

Od vytvorenia koalície už Katrinina ľavicovo-pravicová vláda podnikla odvážne kroky na presadzovanie svojho enviromentalizmu. Namiesto toho, aby ako ministra životného prostredia vymenovali z členov vlády, vybraný bol ľavicový enviromentálny aktivista a generálny riaditeľ najväčšej mimovládnej organizácie na ochranu prírody na Islande, Guðmundur Ingi Guðbrandsson. Očakáva sa, že nová koalícia vlády bude pokračovať v snahe o riešenie klimatických zmien, s ktorými začala už predchádzajúca vláda.

Zatiaľ čo sa zmena klímy podpísala na zvýšenom cestovnom ruchu v krajine, ktorá v roku 2017 privítala približne 2,2 milióna návštevníkov, s populáciou niečo viac ako 300 00 si je vedomá dôležitosti prechodu na čistú energiu a príprav na rušivé zmeny v najbližších desaťročiach. Akčný plán v oblasti zmeny klímy zahŕňa prechod na čistú energiu v doprave zlepšením infraštruktúry elektrickými vozidlami, vysadením viac stromov a získavaním energie pre verejné inštitúcie z obnoviteľných zdrojov.

Zaujímavosť: Katrin Jakobsdottir je druhou ženskou premiérkou krajiny po Johanne Sigurdardottirovej, ktorá sa ujala funkcie v roku 2009. Island je tiež prvou krajinou s priamo zvolenou prezidentkou na svete, Vigdisom Finnbogadottirom, ktorá svoju pozíciu zastávala od roku 1980 do roku 1996.

zdroj: nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech