Bol pýchou ruskej armády. Vyše 4-miliónový najmodernejší ruský tank zničila pár tisícová zbraň

  • Nazývajú ho aj pýchou ruskej armády
  • Nakoniec sa ho podarilo odstaviť za pomoci bezklzákovej protitankovej zbrane
ruský tank
Ilustračná snímka/Flickr/Vladislav Perminov
  • Nazývajú ho aj pýchou ruskej armády
  • Nakoniec sa ho podarilo odstaviť za pomoci bezklzákovej protitankovej zbrane

Pýchu ruskej armády minulý týždeň blízko obce Staryj Saltiv pri Charkove zničila ukrajinská armáda. Po potopení krížnika Moskva sa tak jednalo o ďalšiu bolestivú ranu, ktorú Ukrajinci Rusom zasadili.

O to horšia je táto strata po včerajšku, keď ukrajinské ministerstvo informovalo, že vyše 4,3 miliónový tank zničili za pomoci bezzáklzovej protitankovej zbrane Carl Gustav, ktorej cena je približne 20-tisíc eur.

O zničenom tanku ako jeden z prvých informoval ešte minulý týždeň ukrajinský novinár Andrij Tsapilenko, ktorý na sociálnej sieti uverejnil fotografiu zničeného vozidla a napísal: „Tu máte najnovší ruský tank T-90M, na zlepšenie nálady. Je tu ale veľmi, veľmi horúco,“ a ironicky dodal, že tento model ešte bude vystavený na ruskej vojenskej prehliadke 9. mája.

K zničenému tanku sa vyjadrilo aj ukrajinské ministerstvo obrany.

 „Nový tank T-90M, pýcha výroby ruských tankov, bol zničený neďaleko Charkova. Ukrajinská armáda premenila T-90M na kovový šrot. Na Ukrajine je možná prehliadka ruskej techniky. Prehliadka zničenej výzbroje,“ napísali na Twitteri.

Ide o najmodernejší kúsok

Tank T-90m patrí k jedným z najmodernejších kusov v ruskej armáde. Ide o zmodernizovanú verziu sovietskeho tanku T-72. Tento typ je spolu s jeho predchodcom T-80 predstaviteľom tretej generácie hlavných bojových tankov v Rusku.

Ich sériová výroba sa začala v roku 2020. Portál Military Watch píše, že technologicky by mal byť tento model desať rokov pred akýmkoľvek iným tankom v ruskej armáde.

Od svojich predchodcov sa vyznačuje tvrdším pancierom a vylepšeným motorom, vďaka čomu má byť ľahšie manévrovateľný. Okrem toho tento model obsahuje aj dymové a laserové rušičky, vďaka ktorým je tank ťažšie zmerateľný raketou a dokáže „oklamať“ aj navádzací systém.

Rusko má v súčasnosti v prevádzke približne 100 T90M.  Na Ukrajine boli tieto tanky nasadené iba pár dní, kým prišla správa o zničení prvého z nich.

Ministerstvo obrany po týždni na sociálnej sieti zverejnilo, ako sa tento „nepremožiteľný“ tank nakoniec podarilo zničiť. Aj keď sa pôvodne hovorilo o zásahu Javelinom, ministerstvo informuje, že išlo o zbraň Calr Gustaf.

„Ďakujeme švédskemu ľudu a kráľovi za pomoc,“ uviedlo ministerstvo v tweete.

Podľa priloženého videa to vyzerá tak, že pýchu ruskej armády zničil jediný vojak, ktorý sa schovával pri stromoch pozdĺž cesty.

Ruská strana prišla od začiatku vojny o značné množstvo tankov. Zdroje sa pri presnom číslo rozchádzajú z dôvodu, že súčasné straty je ťažké overiť. Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny ale napríklad uvádza, že Rusko prišlo už o viac ako 1100 tankov, no obranný analytik Ben Wallace sa skôr prikláňa číslu pod 600 kusov tankov, píše CNN.

Zdroje: Twitter/Defence of Ukraine, Facebook/Andrij Tsapilenko, CNN, Military Watch 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá