Bol si v Mjanmarsku? Vďaka Matejovmu videu ho môžeš navštíviť za pár sekúnd

  • Matej Kunc precestoval väčšinu Ázie
  • Svoje zážitky z Mjanmarska zhrnul v nádhernom videu
  • Rozhodol sa s tebou podeliť o odporúčania aj rady
pixabay.com
Pixabay.com
  • Matej Kunc precestoval väčšinu Ázie
  • Svoje zážitky z Mjanmarska zhrnul v nádhernom videu
  • Rozhodol sa s tebou podeliť o odporúčania aj rady

Mjanmarsko je krajinou juhovýchodnej Ázie. Obklopuje ju Indický oceán, resp. Andamanské more, Bengálsky záliv a susedí s Bangladéšom, Indiou, Čínou, Laosom a Thajskom. Zaberá plochu 676 578 km2. Žije tu viac než 55 miliónov ľudí. V roku 1989 zaviedla vláda nové pomenovanie a tak sa Barma zmenila na Mjanmarsko. Vláda sa chcela týmto úkonom dištancovať od Británie, ktorá Barmu dlhý čas kolonizovala.

Svojou autenticitou krajina oslovila aj vášnivého cestovateľa Mateja Kunca, ktorý pred návštevou Mjanmarska precestoval väčšinu krajín juhovýchodnej Ázie. Krajina ho oslovila natoľko, že sa ju rozhodol zvečniť v prekrásnom videu. Tvorbe cestovateĺských videí sa venuje už viac ako tri roky.

Ak chceš do Mjanmarska vycestovať, potrebuješ víza. Všetky informácie nájdeš TU alebo TU. Mjanmarsko urobilo veľký dojem aj na Mateja, ktorého uchvátili miestni ľudia, ale aj tradičná kultúra. „Tradičná kultúra sa v Mjanmarsku uchovala najmä vďaka izolácii od okolitého sveta,“ hovorí.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Nádhery Mjanmarska

Viac ako polovicu ostrova zaberajú bohaté lesy a nížiny s úrodnými poliami. Medzi dominanty krajiny patria aj rozsiahle hornaté územia a stovky kilometrov nádherných pláží. Mjanmarsko má niekoľko prívlastkov. Okrem „ukrytého raja“ sa mu hovorí aj „krajina zlatých pagod“.
 
Zlatá pagoda/pixabay.com
zdroj: Zlatá pagoda/pixabay.com

Základným stavebným materiálom tradičných obydlí sú palmové listy. Mjanmarsko disponuje aj veľkým množstvom nádherných historických pamiatok.

Pindaya je mestečko na severovýchode krajiny v štáte Sahn. Je centrom etnika Taung-yo a jeho symbolom sa stal pin-gu, teda pavúk. Mesto je obklopené horami a nádhernými zlatými pagodami chrámu Shwe Oo Min Paia. Na kopci je vybudovaný nádherný budhistický kláštor.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

K vrcholom Mjanmarska patrí aj Bagan, ktorý má rozlohu zhruba 42 km štvorcových a nachádza sa na ňom vyše 2200 pagod. Pôvodne ich bolo postavených okolo 5000, ale veľké množstvo z nich bolo zničených počas vojen či vplyvom zemetrasení.

Za 3000 až 8000 kyatov si môžte požičať elektrický bicykel a krajinu preskúmať po svojom. K najkrajšiemu, čo kedy uvidíš, sú východy slnka.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Lacná Ázia?

Oficiálnou menou v krajine je mjanmarský kyat a delí sa na 100 pyaov. Najlepšie sa v krajine zamieňajú americké doláre. V dolároch sú uvedené aj ceny jedla v reštauráciách. S výmenou eur väčšinou tiež nebýva problém.  Problémom je pokrytie bankomatmi a to, že platobné karty využívajú len veľké hotely. Preto sa oplatí mať so sebou dostatok hotovosti. Matej odporúča výber z bankomatu priamo na letisku.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Ceny sú síce nižšie ako u nás, no v porovnaní s ďalšími juhovýchodnými krajinami je Mjanmarsko o trochu drahšie. Jednoduchšie ubytovanie sa pohybuje medzi 5 – 20 eurami a lepšie vieš nájsť medzi 35 až 50 eurami za noc. Chlieb stojí okolo 80 centov a napríklad kilo lokálneho syra vieš kúpiť za 20 eur.

Myanmarská kuchyňa je ázijská a preto je bohatá na ryžu, rezance, ale ochutnať možeš aj výborné polievky, čerstvú zeleninu a plody mora.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Zdroj: Wikipedia, Internations, Víza, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech