Bola 3000-krát silnejšia ako Hirošimská. Cár bomba je najsilnejšia atómová zbraň v histórii ľudstva

  • Človek už od svojho počiatku objavuje a snaží sa vyvinúť nové veci, ktoré by ľudstvo posunuli na osi evolúcie vpred
  • Niekedy však nastane moment, kedy nám história predostiera úžas a zdesenie nad ľudskými schopnosťami
1280px-crater_-_flickr_-_the_official_ctbto_photostream
Wikimedia Commons
  • Človek už od svojho počiatku objavuje a snaží sa vyvinúť nové veci, ktoré by ľudstvo posunuli na osi evolúcie vpred
  • Niekedy však nastane moment, kedy nám história predostiera úžas a zdesenie nad ľudskými schopnosťami

Nie je to tak dávno od momentu, kedy ľudstvo vstúpilo do éry nukleárnych zbraní. Stalo sa tak ešte pred koncom II. svetovej vojny. Nasledoval pokus za pokusom. Rôzne národy prejavovali snahu vo výrobe týchto nebezpečných nástrojov skazy. Jeden z týchto pokusov bol avšak iný a získal nekompromisné prvenstvo.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: flickr.com (Andy Zeigert)

Toto postavenie si vyslúžila nepredstaviteľne silná vodíková bomba vyrobená v priebehu 14 týždňov Sovietskym zväzom, ktorá bola následne 30. októbra 1961 zhodená. Detonácia „Bomby Cár“ alebo tiež nazývanej „Kráľ bômb“ či „Veľký Ivan“demonštrovala desivú pravdu o tom, v akom stave je jadrový arzenál krajiny, ktorá ju vyrobila. Šlo totižto o najsilnejšiu a najničivejšiu explóziu v doterajšej histórií ľudstva.

Prvá jadrová zbraň, ktorá bola použitá v útoku na mesto Hirošima – Little Boy (Malý chlapec), so svojou ničivosťou 15 kiloton TNT, získala schopnosť zničiť celé mesto. To predstavuje len zlomok z toho, čoho bol schopný Cár. V rukách ľudí sa jeho vznikom ocitla bomba o rozmeroch 8 metrov na dĺžku a priemerom 2 metre. V sebe niesla ničivosť v podobe 50 miliónov ton TNT spolu so schopnosťou odstrániť zo zemského povrchu menšiu krajinu. V porovnaní sa stala teoreticky až 3000 krát ničivejšou, ako „Malý chlapec“. A to mala mať pôvodne Cár bomba až dvojnásobne väčšiu silu. Avšak jadroví fyzici presvedčili komunistických vodcov, že výbuch by mohol poškodiť zemskú kôru.

Bomba bola zhodená na ostrov Severny, pustý ostrov, ktorý je súčasťou súostrovia Novaya Zemla na severe súčasného Ruska. Oslepujúca ohnivá guľa s priemerom 8 kilometrov rozpálila oblohu a vytvorila mrak v tvare hríbu, ktorý siahal až 160 kilometrov vysoko, do zemskej atmosféry.

Vzhľadom na to, že bomba bola testovaná na území v ktorom nežili ľudia, žiaden človek nebol usmrtený, ani vážne zranený. Avšak vlna, ktorá vznikla výbuchom bomby, prešla okolo cele Zeme a to dokonca 3 krát. To spôsobilo materiálne škody v mestách vzdialených až 900 kilometrov od miesta dopadu.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Croquant with modifications by User: Hex from Wikimedia Commons

Niekoľko týždňov pred vyslaním Cára na miesto uskutočnenia testu, hlavní sovietski vojenskí predstavitelia vytvorili posádku, ktorá sa mala postarať o samotné uskutočnenie testu – vynesenie bomby do výšky 100 kilometrov nad zemou pomocou lietadla a jej následné vypustenie.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikimedia.org

Veliteľom celého tímu sa stal pilot Andrei E. Durnovstev. Vo svojich rukách mal špeciálne upravený model lietadla Tupolev Tu-95 „Medveď“, v ktorého útrobách sa ukrývala ničivá bomba. Druhým lietadlom bol menší Tupolev Tu-16, ktorého úlohou bolo sledovať a filmovať test. Obe lietadlá boli natreté špeciálnym náterom, so schopnosťou odraziť tepelné žiarenie spôsobené výbuchom, a tak ochrániť posádky oboch strojov.

Síce bola bomba vybavená padákom, ktorého cieľom bolo spomaliť rýchlosť, akou bomba padala smerom k nadmorskej výške výbuchu a poskytla tak aj viac času pilotom na únik z nebezpečnej zóny, všetci zúčastnení si boli vedomí toho, že šanca na prežitie misie je sotva 50 percent. Fakt, že bomba daných rozmerov a ničivosti v minulosti nebola skonštruovaná vytváral otázky, na ktoré nebol nikto s určitosťou odpovedať. Jednou zo zásadných bola tá, aký účinok bude mať explózia.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: By The Official CTBTO Photostream (Crater)

V momente dosiahnutia stanovených súradníc a výšky, sovietsky generál diaľkovo zo zeme uvoľnil 27-tonovú bombu, ktorá v momente začala klesať. V tom nastali najdôležitejšie 2,5 minúty pre posádky oboch lietadiel. Ich úlohou bolo dostať sa minimálne do 50 kilometrov vzdialenej bezpečnej zóny. Väčšiu šancu na bezpečný a rýchly únik malo menšie lietadlo, ktorému sa to aj podarilo. Durnovstev s väčším lietadlo Tu-95 nedokázal dosiahnuť danú vzdialenosť dostatočne rýchlo.

Tlaková vlna bomby Cár, ktorá sa šírila rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, zasiahla lietadlo a spôsobila tým jeho pád. Traja muži v momente stratili vedomie, ale major Durnovstev akoby zázrakom ostal pri vedomí. Podarilo sa mu dostať stroj pod kontrolu, zabrániť havárií a bezpečne pristáť na 500 kilometrov vzdialenej vojenskej základni. Za tento hrdinský čin bol povýšený na pozíciu podplukovníka a vyznamenaný za hrdinu Sovietskeho zväzu.

Explózia tak veľkej bomby ako bola Cár slúžila najmä ako demonštrácia moci počas studenej vojny a jasný odkaz Američanom, že so Sovietskym zväzom sa neradno zahrávať.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech