Bombové hrozby na Slovensku: Polícia naznačila, čo zrejme za nimi stálo

  • Anonym posielal vyhrážky o umiestnení výbušnín v školských budovách
  • Polícia dnes ozrejmila, čo za nimi stálo
Lucia Kurilovská, študento
Bombové hrozby na Slovensku: Polícia naznačila, čo zrejme za nimi stálo TASR/Dano Veselský, Pavol Zachar
  • Anonym posielal vyhrážky o umiestnení výbušnín v školských budovách
  • Polícia dnes ozrejmila, čo za nimi stálo

Školy aktuálne nečelia ďalšej hrozbe, výučba bude vo štvrtok (9. 5.) plynule pokračovať. Polícia skontrolovala všetky školy, v ktorých bol v utorok (7. 5.) nahlásený bombový útok. Nie sú v bezprostrednom ohrození, preto nie je nevyhnutné pristúpiť k ich zatvoreniu.

Podľa predbežných zistení polície išlo v prípade hlásení o bombovej hrozbe o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

Polícia dnes priniesla na tlačovej konferencii bližšie informácie ohľadne výhražných e-mailov. Správy obsahovali hrozby o umiestnení výbušnín v školských budovách a nákladných autách, pričom autor naznačil, že na tento deň čakal dlho.

Policajti budú hliadkovať pri školách

„Policajný zbor urobil všetko pre to, aby bolo možné konštatovať, že žiadna bomba sa v budovách nenachádza. Zajtra môže už v poriadku prebiehať vyučovací proces,“ vyjadrila sa štátna tajomníčka Ministerstva vnútra Lucia Kurilovská.

„Prípad vyšetruje naďalej Národná kriminálna agentúra, po dohode s Krajskou prokuratúrou Bratislava, ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie,“ doplnila Kurilovská.

„Policajti školy dôkladne prezreli a v žiadnej sa reálna hrozba bombovým útokom nepotvrdila. Analýza doposiaľ získaných dôkazov naznačuje, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou skôr o kybernetický útok, ako o reálnu hrozbu,“ uviedol viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič. „V blízkosti škôl sa budú zajtra nachádzať policajti.“

„Evidujeme aj ďalšie výhražné oznámenia, ktoré neboli oznámené e-mailom, ale telefonicky,“ uviedol Polakovič, pričom avizoval, že riešia aj tieto prípady.

Rezort školstva rokuje aj o psychologickej pomoci pre deti. „Charakter útokov tohto typu je výzvou, pretože môžu vyvolať strach, spôsobiť škody či prerušiť vzdelávanie detí,“ zdôraznil Polakovič.

Vyše 1 500 hlásení o bombovej hrozbe

V utorok bezpečnostné zložky zvažovali možnosť zatvorenia škôl po tom, ako na všetky stupne škôl prišlo vyše 1 500 hlásení o bombovej hrozbe. Nové hlásenia už v súčasnosti neprichádzajú.

„Ďakujeme všetkým riaditeľom, učiteľom a zamestnancom škôl za zodpovedný prístup a pomoc pri zvládaní krízovej situácie. Policajnému zboru patrí vďaka za profesionálne nasadenie, podporu a spoluprácu,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Policajt, polícia
zdroj: TASR/Dano Veselský

Zároveň sa poďakoval rodičom za pochopenie a dôveru. Rezort školstva je v kontakte s políciou a ministerstvom vnútra. Situáciu monitoruje a je pripravený robiť všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a integrity vzdelávacieho systému na Slovensku.

Útoky tohto typu podľa ministra jasne ukazujú, prečo je nevyhnutné zvyšovať odolnosť štátu voči hybridným hrozbám. „Charakter útokov tohto typu je výzvou, pretože môžu vyvolať strach, spôsobiť škody či prerušiť vzdelávanie detí,“ zdôraznil.

Rezort školstva bude podľa neho plniť záväzok z programového vyhlásenia vlády o zvyšovaní odolnosti voči hybridným hrozbám.

„Od apríla napríklad na ministerstve funguje útvar strategickej komunikácie, chystané investície do digitálnej infraštruktúry škôl sa zamerajú aj na oblasť kybernetickej bezpečnosti,“ uzavrel odbor komunikácie MŠVVaM.

Polícia zadržala 25-ročného muža

Polícia zadržala 25-ročného muža, ktorý v priestoroch Mestského súdu v Novom Meste – Bratislava III oznámil bombu. O tejto udalosti informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

V utorok ráno (7. 5.) na linku 158 prišlo hlásenie o bombe v bratislavskom mestskom súde. Policajné hliadky v budove ale žiadnu bombu nenašli.

„Počas vykonávaných úkonov a dôkladnej operatívno-pátracej činnosti policajti Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III zadržali 25-ročného muža, ktorý nastraženú bombu nahlásil. 25-ročného Nikolasa H. z Myjavy hliadka polície zadržala a eskortovala na príslušné policajné oddelenie, kde sa ku skutku priznal,“ informovali policajti v statuse.

Ak sa mladému mužovi dokáže vina, môže čeliť trestu odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Zdroje: TASR, Archív SIU, TA3, Správy RTVS, FB/Polícia SR - Bratislavský kraj

Najnovšie videá

Trendové videá