Bookuj teraz a baľ kufre. O dva mesiace vyrážaš za teplom

  • Rozmýšľal si už nad zimnou dovolenkou bez lyží a šálu? Ak ťa táto predstava láka, ešte stále je čas si takú zabezpečiť
  • Koncom leta postupne prichádzajú cestovné portály s ponukou exotických miest a rezortov
  • Tu si pod palmami vychutnáš Vianoce, Nový rok a pokojne aj celý január
dovolenky
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Rozmýšľal si už nad zimnou dovolenkou bez lyží a šálu? Ak ťa táto predstava láka, ešte stále je čas si takú zabezpečiť
  • Koncom leta postupne prichádzajú cestovné portály s ponukou exotických miest a rezortov
  • Tu si pod palmami vychutnáš Vianoce, Nový rok a pokojne aj celý január

Dovolenka za hranicami Európy je drahý špás. Pokiaľ samozrejme nemáš v obľube prehliadať a sledovať portály, porovnávať ceny a strategicky vyčkávať na najlepšie ponuky. Toto chce naozajstnú dávku investigatívy a niekoľko hodín denne strávených za počítačom. Na konci dňa ti aj tak väčšinou kamoš oznámi, že našiel niečo lepšie.

My ti prinášame tipy, ako ušetriť na exotickej, zaoceánskej a pokojne aj luxusnej dovolenke. Teraz totiž začína sezóna v Karibiku, Indonézii či na malých ostrovoch stratených v Tichom oceáne. Bookuj teraz a baľ kufre. O dva mesiace vyrážaš!

Dominikánska republika alebo Kuba

Latinská Amerika je lákavá pre každého. Kultúrne, temperamentom, farbami, vôňami, ale najmä ľuďmi. Hoci už bájna Kuba nie je tým, čím bývala, stále si zachováva svoj autentický charakter. A pravdou je, že lepšie ísť teraz, ako o pár rokov, kedy to vďaka rýchlo sa menacim globalizačným vplyvom môže byť mierne masakrálne a komerčné.

Dovolenkuj tu, ak si v páre, máš rodinu alebo len tak sám. Priestranné pláže s jemným bielym pieskom sú poväčšine absolútne bez slnečníkov. Ležíš pod stromom alebo bielym baldachýnom, ktorý ti poskytne dostatočnú ochranu pred pálivým slnkom. Z Karibiku prídeš opálený trochu inak ako zo španielskeho prostredia, pridanou hodnotou je však pozitívna energická smršť, ktorou ťa miestni nakazia.

All-inclusive dovolenku so spiatočnými letenkami a transferom na hotel v Dominikánskej republike či na Kube si rezervuj už dnes a vyberaj si z decembrové ale aj marcových termínov. Môže sa stať, že práve tie decembrové už budú pre zvýšený dopyt a obľúbenosť trávenia najhektickejších sviatkov roka, obsadené. Spiatočnú letenku do Havany s odletom z Viedne alebo Budapešti si už vieš zabezpečiť za 519 eur. Zdravý rozum prezradza, ze viac sa oplatia komplexné balíky cestovných kancelárií.

Cena: od 1.000 eur

Mexiko

Synonymom tejto krajiny je dobré jedlo a pitie – A.K.A chute! Mexiko chutí! A veľmi výrazne. Choď tam na viac ako len 10 dní. Krajina je z viac ako 70-tich percent katolícka, takže si tu pokojne užiješ tradičné kresťanské sviatky. Namiesto kapra a šampanského ťa budú čakať moriaky a placky z raritnej modrej kukurice. Bude to netradičné ale veľmi návykové. Celá krajina je ako telenovela v praxi, spojená s oživenými príbehmi Márquezovho magického realizmu. V Mexiku s drinkom v ruke dovolenkuješ od 1.200 eur.

Cena: od 1.200 eur

Maurícius, Srí Lanka a Maldivy

V Indickom oceáne ležia perly. Také tie romantické, krásne a naoko veľmi ťažko rozlíšiteľné od reality. Na Mauríciu je oceán stále čistý. Môžeš tu len tak oddychovať, alebo aj dobrodružne cestovať. Veľké možnosti na malej ploche. Čo sa týka Srí Lanky, je z vybraných cenovo najvýhodnejšia. Veľkým zážitkom sú najmä lokálne náboženské chrámy a posvätné miesta v džungli či tradičné čajové plantáže. Maldivy ti na druhej strane ponúkajú presne to, čo tento dovolenkový raj už roky sľubuje. Nikto sa odtiaľ ešte nevrátil nespokojný.

Pre lepšiu a príjemne úsmevnú predstavu, na Maldivách to pod vodou vyzerá približne tak, ako vo vysielaní maďarskej štátnej televízie MTV, ktorá po polnoci namiesto monoskopu niekedy vysielala len akvárium s priezračnou vodou, rôznymi rastlinami a pestrofarebnými rybičkami,“ prezradil kvôli dokonalej autenticite predstavy Pavol Mladý z cestovnej kancelárie Pelikán, ktorý nám s výberom pomohol.

Cena: Srí Lanka od 913 eur, Maurícius od 1.286 eur, Maldivy od 1.782 eur

Thajsko

Jedlá juhovýchodnej Ázie už nájdeš popravde v každom lepšom hlavnom meste. V Thajsku je však zážitok z nich umocnený o prostredie, ľudí a zvláštne vlhké teplo. To všetko sa vrýva pod kožu veľmi intenzívne.

O Thajsku sa podľa slov Pavla Mladého z Pelikánu v posledných rokoch hovorí ako o druhom slovenskom mori. Tisíce Slovákov využívajú čoraz dostupnejšie, čiže lacnejšie a častejšie letecké spojenia s touto malebnou krajinou, ktorá sa tak pomaly stáva ich druhým Chorvátskom.

V prípade Thajska platí, že si dovolenkárom stačí vybrať ten svoj vysnívaný ostrov či región na pevnine a o ostatné sa už postará samotná krajina, pláže a vody Andamanského, alebo Juhočínskeho mora.

Cena: od 889 eur, spiatočnú letenku kúpiš od 400 eur

Vietnam

Veľmi nízke ceny za služby majú Vietnamci doslova v krvi. Okrem iného aj pohostinnosť. V praxi to znamená asi toľko, že to, čo ušetríš za služby, stravu a ubytovanie, môžeš s čistým svedomím dať na letenku. V tejto krajine sa minulosť, história a tradície veľmi výrazne spájajú so súčasnosťou. Tradičné versus moderné vplyvy v urbánnej architektúre, ponuke jedál, ale aj v odievaní.

Začiatkom roka je pre vietnamské dovolenky najvhodnejší juh prípadne stred krajiny, upozorňuje Pavol Mladý. Výbornou voľbou v januári a februári je aj krásny ostrov Phu Quoc medzi Vietnamom a Kambodžou, na ktorý lieta viacero leteckých spoločností, práve z najväčšieho mesta tejto, stále pomerne neobjavenej krajiny juhovýchodnej Ázie.

Cena: od 859 eur

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá