Boris Johnson rezignoval z postu premiéra

  • Boris Johnson oznámil svoju rezignáciu
  • Skončiť chce ako šéf konzervatívcov i ako predseda vlády
  • Kandidáta na premiérske kreslo chce hľadať okamžite
Boris Johnson
TASR via AP Photo/Jon Super
  • Boris Johnson oznámil svoju rezignáciu
  • Skončiť chce ako šéf konzervatívcov i ako predseda vlády
  • Kandidáta na premiérske kreslo chce hľadať okamžite

Britský premiér Boris Johnson oznámil svoju rezignáciu z postu šéfa Konzervatívnej strany. Proces výberu nového šéfa Konzervatívnej strany, a tým aj nového premiéra, sa podľa neho začne okamžite, informuje TASR.

Johnson vo svojom vyhlásení pripustil, že v strane existuje vôľa, aby ho nahradil nový líder, a teda aby sa nový predseda postavil aj na čelo vlády.
Časový harmonogram výberu nového lídra konzervatívcov bude podľa Johnsona oznámený v priebehu budúceho týždňa, pričom sám chce ostať na čele strany, kým si nezvolí nového šéfa.

„Vedzte, že (post britského premiéra) považujem za najlepšiu prácu na svete a vzdávam sa jej so smútkom,“ povedal.

Kremeľ dúfa, že Johnsona nahradí profesionálnejší politik

Kremeľ dúfa, že britského premiéra Borisa Johnsona nahradí nejaký „profesionálnejší“ politik. Uviedol to kremeľský hovorca Dmitrij Peskov v reakcii na správy, že sa Johnson ešte v priebehu štvrtka chystá oznámiť svoj odchod z postu šéfa Konzervatívnej strany a následne aj z funkcie premiéra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Radi by sme verili, že jedného dňa sa vo Veľkej Británii dostanú k moci profesionálnejšie osobnosti, ktoré budú robiť rozhodnutia založené na dialógu,“ povedal novinárom Peskov.

Boris Vlodo
zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press

Podľa jeho slov však v súčasnosti existuje len „malá nádej“, že by k takémuto niečomu mohlo dôjsť.

„ON (Johnson) nás skutočne nemá rád. A my jeho tiež nie,“ vyhlásil hovorca.

Zatiaľ nie je jasné, kto by Johnsona mohol nahradiť na čele vládnucej Konzervatívnej strany i vlády. Nepredpokladá sa však, že by to mohol byť niekto mimo súčasnej vládnej garnitúry.

Favoritkou je Trussová či Wallace

Sky News považuje za hlavných favoritov odstúpivšieho ministra financií Rishiho Sunaka, poslankyňu Penny Mordauntovú, ministra obrany Bena Wallacea a šéfku diplomacie Lizz Trussovú, exministra zdravotníctva Sajida Javida, ministra financií Nadhima Zahawiho a šéfa diplomacie Jeremyho Hunta.

V prieskume medzi členmi Konzervatívnej strany, ktorý vykonala firma YouGov, je však jasným favoritom Ben Wallace, ktorý má veľký náskok pred všetkými predpokladanými súpermi.

Johnson
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

Vzťahy medzi Moskvou a Londýnom sú už roky veľmi napäté a prakticky skolabovali po februárovom ruskom vpáde na Ukrajinu. Británia pod vedením Johnsona patrí medzi hlavných podporovateľov Kyjeva v boji proti ruskej agresii.

Britská vláda poskytuje Ukrajine rozsiahlu vojenskú pomoc a uvalila sankcie na desiatky bohatých Rusov napojených na Kremeľ. Johnson je v úzkom kontakte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a od začiatku invázie už dvakrát navštívil Kyjev.

Zdroje: TASR, Deutche Welle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá