Boris Kollár: Nechceme, aby ktokoľvek odstúpil. Ak vláda nesplní naše podmienky, zoberieme sa a z koalície odídeme

  • Na tlačovej konferencii sa predseda NR SR Boris Kollár vyjadril, že personálne zmeny nestačia
  • Je potrebné vrátiť sa k programovému vyhláseniu a splniť sľuby, ktoré ľuďom strany dali
  • Na tlačovej konferencii sa predseda NR SR Boris Kollár vyjadril, že personálne zmeny nestačia
  • Je potrebné vrátiť sa k programovému vyhláseniu a splniť sľuby, ktoré ľuďom strany dali

Sme Rodina zasadala k prerokovaniu možnej rekonštrukcie vlády už o 12:00. Hnutie rokovala až do posledných chvíľ pred špeciálnym brífingom Borisa Kollára. „Rokovali sme dlho. Rozhodli sme sa, že sme za to, aby sme dovládli v tejto štvorkoalícii. Musím povedať, že dve politické strany zo štyroch majú požiadavky hlavne presonálne. My personálne zmeny nechceme, prichádzame však s konkrétnymi bodmi, ktoré musí vláda naplniť,“ vraví Boris Kollár a dodáva, že výmenou Igora Matoviča, Richarda Sulíka či Mareka Krajčího sa nič nezmení.

Potvrdil, že Sme rodina neprichádza na rokovanie koaličnej rady so žiadnymi požiadavkami na personálne zmeny. „V súvislosti s vládnou krízou sa skloňovali rôzne scenáre ako pád vlády, predčasné voľby, menšinová vláda či personálne výmeny. Nič by sa tým však nevyriešilo,“ doplnil Kollár.

Hnutie Sme rodina má konkrétne požiadavky, ktoré, pokiaľ koalícia nepodporí, hnutie z vlády vystúpi. Boris Kollár zároveň zvolal koaličnú radu na 19:00.

Spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom predstavili konkrétnych 5 bodov, ktoré predložia na koaličnej rade:

  • vyplatenie jednorázových príspevkov postihnutým ľuďom v rámci SOS dotácie
  • odklad splátok a energií do 30. júna 2021
  • odklad výkonu exekúcií do 30. júna 2021
  • dofinancovanie kompenzácii cestovného ruchu a gastra vo výške 100 miliónov eur
  • covid balíček 5 respirátorov na osobu prostredníctvom lekární pre každého občana

SaS zastáva rekonštrukciu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce, aby koalícia vydržala. Pred dnešným rokovaním poslaneckého klubu strany to povedala poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková. V koalícii sa však podľa jej slov musia rozprávať o rekonštrukcii vlády.

Podmienenie odchodu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) odstúpením Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva označila Bittó Cigániková za nezmysel. Doplnila, že Sulík by bol tejto možnosti otvorený len vtedy, ak by istú sebareflexiu vyvodil aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), informuje SITA.

Úvahu o odstúpení Sulíka výmenou za Krajčího považuje za nezmyselnú aj poslanec Ondrej Dostál (klub SaS). Ako zdôraznil, podstatu problému vidí v premiérovi a v jeho štýle riadenia krajiny, v prístupe ku koaličným partnerom či k iným názorom. Na otázku, či je alternatívou aj odchod SaS z koalície, respektíve pád vlády, Dostál odpovedal, že otvorené sú všetky možnosti.

Zdroje: TK, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK