Boris Kollár: Podám návrh ústavného zákona o možnosti skrátiť volebné obdobie

  • Šéf parlamentu vyhlásil, že sám podá návrh na zmenu ústavy
  • Jeho strana zahlasuje aj za skrátenie volebného obdobia
boris kollar v okuliaroch
TASR/Martin Baumann
  • Šéf parlamentu vyhlásil, že sám podá návrh na zmenu ústavy
  • Jeho strana zahlasuje aj za skrátenie volebného obdobia

Predseda strany Sme rodina Boris Kollár v relácii Na telo na Markíze povedal, že sám má v úmysle podať návrh zákona, ktorý zmení ústavu tak, že poslanci budú môcť skrátiť volebné obdobie. Svojho oponenta v diskusii, Richarda Rašiho z Hlasu, kritizoval za chystané referendum.

Boris Kollár sa vyjadril, že namiesto tejto „drahej ankety“ mohla opozícia podať do parlamentu návrh zákona, ktorý umožní poslancom skrátiť volebné obdobie. Taký zákon by podľa vlastných slov podporil.

Podporím to, aj keby som mal položiť koaličnú zmluvu,“ povedal Kollár. „Viem dať 20 hlasov za ústavný zákon, aby sme si vedeli skrátiť volebné obdobie,“ vyhlásil.

Argumentoval tým, že ak by došlo k výmene vlády a k moci sa dostal Smer, oni ako opozícia by tiež takýto zákon ocenili. 

Richard Raši mu odvetil, že takýto návrh v minulosti podávali a kollárovci zaň nezahlasovali. „Ja ho podám,“ zaklincoval Boris Kollár s tým, že tak spraví do 25. augusta.

Koalícia v kríze

Šéf parlamentu sa obáva, že ak SaS odíde z vlády a z koalície, vláda padne. Ak by však strana opustila „len“ koalíciu, mohla by vláda pokračovať.

Ak by som mal visieť na špagáte fašistov, určite by som v takejto vláde nechcel byť. Ale ak by vládu podporovali nezávislí, alebo by dobré zákony podporovala SaS, tak si viem predstaviť byť aj v menšinovej vláde,“ povedal.

Líder Sme rodina odmietol, že sa snaží držať Igora Matoviča (OĽaNO). „Ja sa snažím udržať túto vládu,“ argumentoval s tým, že nechce, aby sa vrátil k moci bývalý systém a Robert Fico.

Za problém Kollár považuje, že sa Sulík s Matovičom nevedia dohodnúť a riešia sa osobné egá namiesto problémov krajiny. Kollár tvrdil, že keď chceli zo Sme rodina presadiť nájomné byty alebo stavený zákon, rokovali s koalíciou tisícky hodín a urobili nesmierne množstvo ústupkov.

Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Richard Raši v relácii upozornil, že Slovensko je v situácii enormného zdražovania, rekordného nárastu cien benzínu, nafty a hrozí tiež nárast cien plynu. Prorodinný balíček z dielne ministra Matoviča sa podľa Rašiho nedotkol seniorov, rodín s odrastenými deťmi alebo bezdetných rodín.

Koaličným stranám vytkol, že zrušili obedy zadarmo a z prorodinného balíčka nebude nič, lebo ho prezidentka dá na ústavný súd. Kollár tvrdil, že ak sa zvýšia platy štátnych zamestnancov, tak sa zdvíhajú aj v súkromnom sektore. O podpore seniorov povedal, že sa im teraz vyplatí trinásty dôchodok a na Vianoce sa pripravuje pre nich ďalšia pomoc.

SaS nechce odísť z koalície

Strana SaS o odchode z koalície neuvažuje. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS v Národnej rade SR Anna Zemanová to uviedla v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Určite nie,“ uviedla na otázku, či liberáli zvažujú odchod z koalície. Podľa Zemanovej je SaS v koalícii hlasom rozumu a je aj želaním voličov liberálov, aby to tak ostalo.

Špekulácie o možnom odchode SaS z koalície sa vynorili po opätovnom vyostrení vzťahov, súvisiace s hlasovaním o protiinflačnom balíku a verbálnych útokoch zo strany ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča, ktorý, naopak, z „rozbíjania“ vzťahov obvinil SaS.

V sobotu (25. 6.) Matovič na tlačovej konferencii vyzval SaS k zmiereniu, liberáli v reakcii upozornili, že ak by Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, prestal by útočiť. Strana deklarovala, že ďalší postup ešte oznámi.

Zdroje: TV Markíza/Na telo, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá