BRaK je knižný festival, nie literárny. A to je rozdiel.

BRaK je stredoeurópsky knižný (nie literárny) festival, ktorý sa bude konať v dňoch 29.05. – 31.05.2015 v priestoroch Pisztoryho palácu v Bratislave. V roku 2013 sa konal nultý ročník tohoto podujatia, takže tento rok je to 2. oficiálny ročník BRaK festivalu.

Festival vznikol preto, lebo podľa organizátorov najlepšie a najkrajšie knihy vznikajú v malých vydavateľstvách, ktoré tvoria 1 – 2 ľudia. Ambíciou festivalu je podávať hodnoverný obraz o dianí v stredoeurópskom knižnom priestore, s dôrazom na tú časť vydavateľskej produkcie, ktorej východiskom nie sú výhradne nároky a očakávania spotrebiteľského trhu.

Kniha je výsledok súhry výberu papiera, väzby, typografie, grafického dizajnu, ilustrácie a spisovateľ je vlastne spoluautor.

BRaK je knižný festival.

Keď som počul o BRaKu, hneď ma napadlo, že to bude literárny krúžok v zafajčenom priestore, kde spisovatelia čítajú pasáže zo svojich diel. Ale BRaK nie je o tom.

Program bude pestrý.

Debaty, prednášky, diskusie a samozrejme nebude chýbať ani hudobný program. To, čo by mohlo návštevníkov najviac zaujímať, sú workshopy. Na programe sú workshopy vedené profesionálnymi ilustrátorami, typografmi, tlačiarmi. Budú rozdelené na workshopy pre dospelých ale aj pre deti. A čo je podstatné povedať, všetky workshopy počas BRaKu budú zadarmo!

Rečníci, ktorých môžeme vidieť boli precízne vybraný.

Veľmi podstatná osoba festivalu bude najúspešnejších knižných dizajnérov v Čechách, Martin Pecina. Jeho publikácia Knihy a typografia, ktorá sa zaoberá procesom tvorby kníh získala niekoľko ocenení.
1-nejkrasnejsi-kniha

Ďalšími veľmi zaujímavými hosťami budú manželia Romana a Andriy, ktorí tvoria vydavateľstvo Agrafika. Andriy má na starosti texty, grafiku a Romana je ilustrátorka. So svojou detskou knihou „Vojna, ktorá zmenila Rondo“ si nedávno v Bologni prebrali jedno z najprestížnejších ilustrátorských ocenení Ragazzi Award. Je to kniha, ktorej cieľom je priblížiť fenomén vojny deťom.
10994156_10152603167181426_876596785110864930_n

BRaK je v rovnakej miere festivalom spisovateľov, vydavateľov, prekladateľov, knižných grafikov, ilustrátorov, kníhviazačov, typografov a všetkých ďalších, s knihami spojených remesiel.

Viac informácií o podujatí sa môžete dočítať na brakfestival.sk ale môžete čakať, že vám aktuálne informácie budeme prinášať aj my!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech