Braňo a Michal vytvárajú, vďaka portálu Interez, komunitu mladých ľudí, ktorých zaujíma naša planéta

  • Na začiatku stála túžba dvoch mladých chalanov, Michala a Braňa Blaškovcov, vytvoriť webový portál a komunitu pre mladých ľudí ako sú oni sami. Teda tých, ktorým nie je ukradnutá naša planéta, životné prostredie, v ktorom žijeme či vedecké výskumy, ktoré idú stále vpred. Dnes je Interez jeden z najčítanejších portálov, ktorý dennodenne navštevujú mladí ľudia na Slovensku a ich číslo každodenne rastie. Preto nás zaujímalo, kde sa ukrýva tajomstvo ich úspechu!
interez-title
  • Na začiatku stála túžba dvoch mladých chalanov, Michala a Braňa Blaškovcov, vytvoriť webový portál a komunitu pre mladých ľudí ako sú oni sami. Teda tých, ktorým nie je ukradnutá naša planéta, životné prostredie, v ktorom žijeme či vedecké výskumy, ktoré idú stále vpred. Dnes je Interez jeden z najčítanejších portálov, ktorý dennodenne navštevujú mladí ľudia na Slovensku a ich číslo každodenne rastie. Preto nás zaujímalo, kde sa ukrýva tajomstvo ich úspechu!

Chalani, začínali ste tri roky dozadu z vášho domu. Dnes sídlite v štýlových kanceláriách v Banskej Bystrici. Čo vás posledné roky podnikania v médiach naučili?

Keď sme s tým pred tromi rokmi začínali, nemali sme ani poňatie o tom, do čoho vlastne ideme. Trvalo to viac ako rok, kým sme sa aspoň trošku zorientovali a zistili, čo vlastne chceme robiť a ako sa to dá robiť tak, aby to uživilo nás a celú redakciu. Nemôžeme však povedať, že už vieme všetko, to ani zďaleka nie. Táto práca nás učí každý deň, pretože každý deň vznikajú nové a nové podnety nielen v redakcii, ale aj vo svete. Tak ako sa mení spoločnosť a jej záujmy, tak sa formuje aj Interez. Stále je tu však to gro tém, do ktorých sa púšťame neustále a neustále sa aj púšťať budeme.

Na začiatku to bol len váš koníček, no dnes sa z toho stala vaša práca. Kedy nastal ten zlomový moment, keď prišlo k tejto zmene?

Ono to nie je tak, že prišiel zrazu nejaký moment. My sme to prácou brali od začiatku, aj keď sme to robili zadarmo a pre 10 ľudí. Aj napriek všetkému sme to robili popri škole naplno, každý deň. Povedal by som, že toto bol prvý moment. Druhý bol ten, keď sme kvôli Interezu boli schopní odísť zo školy a začať túto prácu riešiť naplno aj napriek tomu, že nás nečakali žiadne istoty. Verili sme tomu? Áno.

Zdroj: Interez

Aká bola reakcia vášho okolia na takúto nezvyčajnú prácu? Babka si asi viac predstavovala mať z vnukov doktorov, či? :)

Keď máme povedať pravdu, veľa ľudí ani poriadne nechápalo, čo vlastne robíme a veľa ľudí to nevie ani dnes. U rodiny sme však nikdy nepočuli negatívne reakcie (teda okrem toho, že si nikdy nedáme pokoja a sme stále za počítačmi), no viac nás prekvapilo okolie a známi. Stretli sme sa naozaj s rôznymi reakciami. Sú ale len tri typy ľudí. Tí, čo nás podporovali a hnali dopredu, tí, čo nám dávali konštruktívnu kritiku a tí, ktorým sa to vôbec nepáčilo a dali nám to poriadne najavo.

Čo znamená byť majiteľmi Interezu? V čom sa vaša práca odlišuje od bežnej 9-5 práce? 

Znamená to byť neustále online. Znamená to byť súčasťou niečoho. Znamená to, že niečo tvoríš. Znamená to, že musíš podstúpiť veľkú obetu. Znamená to stretávanie sa so skvelými ľuďmi. Znamená to byť slobodný. Znamená to objavovať svet. Znamená to byť v obraze. Znamená to byť SMART.

V čom? Asi v tom, že sme si vytvorili akýsi pracovný svet, v ktorom nie je nikto hnaný časom a výkonom, no iba svojou kreativitou. Celá redakcia môže túto prácu robiť z akéhokoľvek miesta na Zemi, a pracovná doba u nás, v podstate neexistuje, takže si nemusíš dávať budík na šiestu, aby si sa v práci pípla presne o ôsmej. Odrobíš si 8 hodín a celý čas myslíš na to, ako sa o štvrtej odpípneš. Toto je pre nás čisté tabu.

Zdroj: Interez

Táto práca je veľmi dynamická a každý deň prichádzajú na trh novinky, ktoré jednoducho nemôžete ignorovať a treba veľkú dávku flexibility. Ako sa vy s týmto vysporiadúvate? Kde hľadáte nové informácie?

Internet je plný informácií, treba im iba porozumieť a vyseparovať iba tie najlepšie a najzaujímavejšie. Neustále však musíš byť online a sledovať, čo sa vo svete deje. To je tá najťažšia vec na tejto práci.

Denne sa v tlači objaví niekoľko tisícok informácií. Podľa čoho viete, ktorá informácia bude pre vašich čitateľov relevantná a zaujímavá?

To sa nikdy nedá odhadnúť. Približne vieš, čo môže ľudí zaujímať, no zistíš to len vtedy, keď to naozaj skúsiš. Sú však niektoré témy a správy, ktoré nemusia mať veľkú odozvu, no myslíme si, že tá informácia má zmysel, myšlienku a môže nášmu čitateľovi niečo reálne ponúknuť a niečo ho naučiť.

Píšete o rôznych témach – veda, cestovanie, ekológia. Ako to funguje s redaktormi? 

Redakciu máme internú a externú. Interná redakcia funguje na dennej báze a sme s ňou v neustálom kontakte. To sú tí ľudia, čo riešia aktuálne novinky a trendy vo svete. Externá redakcia tvorí skvelé rozhovory, autorský obsah a popri štúdiu sa rozvíjajú v tom, čo ich baví.

Zdroj: Interez

Interez sa teda za posledné roky stal jedným z najčítanejších portálov pre mladých ľudí. Čo je, podľa vás, to jedinečné, čo Interez prináša na náš trh?

Nechceme sa škatuľkovať na konkrétne publikum, no je pravda, že náš obsah priťahuje väčšinou to mladšie. Snažíme sa ľuďom do života vniesť pridanú hodnotu. Chceme im prinášať pozitívne správy, každý deň ich niečo nové naučiť (a aj seba) a poukazovať na skutočné (napríklad ekologické) problémy. Snažíme sa inšpirovať ľudí, aby spoznávali Slovensko a samozrejme aj celý svet. Chceme, aby ľudia podporovali lokálny trh. Interez slúži na to, aby sa ľudia inšpirovali zahraničnými vecami a aby spoznali lokálnych ľudí a miesta, ktoré stoja za to. Napríklad, keď sme napísali článok o prírodnom termálnom prameni Kalameny, mnohých sme reálne inšpirovali, aby navštívili toto miesto a namiesto Viedne minuli peniaze na Slovensku. Bol to jeden z tých mnohých pozitívnych článkov, ktoré obletelo celé Slovensko (aj medzi ľuďmi, aj v ostatných médiách).

Keďže majú vaše články taký široký záber, ako by ste charakterizovali vašu cieľovú skupinu? 

Vôbec to nie je tak. Výber našich tém, je v podstate dosť veľmi ohraničený. U nás nenájdeš Kristínu či Desmod, napíšeme radšej o Pohode či Uprisingu. Nenapíšeme o luxusných rezortoch za tisícky eur, ukážeme ti, ako môžeš cestovať za rožky. Nenapíšeme ti o tom, kde si môžeš kúpiť luxusné hodinky, napíšeme o tom, ako sa dá separovať odpad či kúpiť takéto veci na blšom trhu. Nezabavíme ťa na celebritách a ich trapasoch, zabavíme ťa napríklad na vtipných ilustráciách umelcov z celého sveta či vtipnej hádanke. Neukážeme ti profil svetoznámej modelky na instagrame, ukážeme ti profil fotografa na instagrame. U nás sa nedozvieš novinky z politiky, u nás sa dozvieš novinky zo sveta vedy či ekológie. Neukážeme ti životy miliardárov, z ktorých budeš mať len depky, na psych.sk ti ukážeme, ako sa vyrovnať z každým podnetom a človekom, ktorý ti príde do cesty. Už to chápeš? Byť smart je interez.

Zdroj: Interez

Prezraďte nám, aké je to pracovať so súrodencom? :) Veľa ľudí sa snaží skôr práci s rodinnými príslušníkmi vyhýbať, ako to beriete vy?

Odmalička sme boli spojenci a ostalo to tak aj doteraz. Navzájom sa dopĺňame a tie veci, ktoré neviem ja, vie zas Braňo a naopak. Vyhýbať sa nedá, sedíme každý deň vedľa seba (úsmev).

Čo by ste teraz povedali svojim mladším ja, ktorí si práve zakladajú nový webportál?

Nech sa venujú tomu a píšu o tom, čo ich baví a čo má zmysel. Nech ľudí nepresviedčajú, ale inšpirujú. Aj to sme sa od mnohých ľudí za tie roky naučili.

Nakoniec nám povedz, aké plány máte s Interezom do nového roku! 

Máme veľké plány tak, ako každý. Pripravujeme spolu s chalanmi z Adventure Hunters nový video-seriál, chceme sa začať venovať vede v oveľa väčšom rozsahu a samozrejme, cestovaniu a spoznávaniu nových miest a ľudí. Je toho naozaj veľa, a niekedy ani my sami nevieme, čo z nových nápadov vzíde. Prekvapujeme aj samých seba (smiech).

Zdroj titulnej fotky: archív M. a B. Blaškovcov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK