Bratislava bude mať novú horúcu linku. Cestárom môžeš ohlásiť, že v decembri sneží

  • Novela zákona hodila zod­po­ved­nosť za bez­peč­nosť miest­nych ko­mu­ni­ká­cií pod kon­trolu miest a obcí príliš neskoro
  • Mnohé sa na novinky pred zimnou sezónou nestihli pripraviť a situáciu riešia po svojom
  • V Kežmarku chodníky adoptujú, Bratislava bude mať vlastnú horúcu linku
Laura Korvíniová/juliebrownphotography.com
  • Novela zákona hodila zod­po­ved­nosť za bez­peč­nosť miest­nych ko­mu­ni­ká­cií pod kon­trolu miest a obcí príliš neskoro
  • Mnohé sa na novinky pred zimnou sezónou nestihli pripraviť a situáciu riešia po svojom
  • V Kežmarku chodníky adoptujú, Bratislava bude mať vlastnú horúcu linku

Nášmu hlavnému mestu vďaka novele zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke prislúcha starostlivosť o celý milión metrov štvorcových chodníkov a ciest. Dnes sa nový primátor stretol so starostami mestských častí a následne na tlačovej konferencii predstavil plán zimnej údržby verejnosti.

V prvom rade podotkol, že mapy, ktoré by v sebe obsahovali prehľad majiteľov jednotlivých úsekov chodníkov a ciest v súčasnosti neexistujú a až 400 úsekov nemá jednoznačne uvedeného správcu, bude ich treba v budúcnosti vytvoriť tak ako pevnejšie puto medzi mestom a mestskými časťami. Na zimnú údržbu sú zatiaľ stanovení dvaja dodávatelia, za ktoré mesto zaplatí približne 7,7 milióna eur.

Safarikovo namestie vecer / Bratislava

Bude horúca linka

Jedným z riešení, s ktorými vedenie mesta prichádza, je posilnenie kapacít dispečingu a zriadenie novej linky pre obyvateľov, ktorí budú môcť nahlasovať kritické úseky, o ktorých vedia. Primátor prezradil, že budú vytvorené 4 čaty, ktoré budú čistiť kritické zasnežené alebo zľadovatené úseky v správe mesta po tom, ako ich tým dispečing poverí. Číslo linky by malo byť už čoskoro zverejnené na webovej stránke mesta.

Mestská časť Lamač zriadila vlastný model pomoci vďaka dobrovoľníkom, ktorým odmenou bude úľava na daniach. „Každému kto o to požiada, bude mestskou časťou ako prijímateľom dobrovoľníckej pomoci vydané potvrdenie, na základe ktorého môže v prípade odpracovania najmenej 40 hodín, v nasledujúcom zdaňovacom období asignovať namiesto 2% až 3% zo svojich daní vybranej organizácii, prípadne združeniu oprávneným prijímať časť zaplatených daní,“ píše sa na webe lamac.sk.

Starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý nový zákon ostro skritizoval. Hovorí, že je zlý a ide proti ľuďom. Samotné súčasné riešenie je omnoho drahšie než bolo doteraz, keď si každý z občanov upratal úsek pred svojím domom, prípadne iným objektom a mestu nezostáva nič iné, len si vybrať medzi jednou z dvoch možností. Buď obyvateľom zvýši dane (čo samozrejme nikto nechce) alebo prakticky dôjde k tomu, že sa nebudú revitalizovať parky či opravovať škôlky, pretože rozpočet bude po zime obmedzený.

Po svojom novinku rieši aj Kežmarok

Mesto Kežmarok si tiež chce s novou povinnosťou poradiť po svojom. Sedem kilometrov chodníkov, ktoré nie je možné spravovať vďaka technike adoptuje svojim obyvateľom. Za každých 50 metrov štvorcových dostanú dobrovoľníci odmenu 4 eurá na hodinu, vlastné náradie a dispečera, ktorý sa o ich organizáciu bude starať. Viac si prečítaš TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá