Bratislava by mala dostať nové PKO, okrem kultúry tu môže vzniknúť vyhliadka či cyklochodník

  • Nový Park kultúry a oddychu by sa mohol nachádzať v Devíne
  • Pozemok naň chce poskytnúť Slovenský vodohospodársky podnik na mieste kameňolomu
Park kultúry a oddychu (Wikimedia, Wizzard)
Park kultúry a oddychu (Wikimedia, Wizzard)
  • Nový Park kultúry a oddychu by sa mohol nachádzať v Devíne
  • Pozemok naň chce poskytnúť Slovenský vodohospodársky podnik na mieste kameňolomu

Park kultúry a oddychu v Bratislave patrí medzi najväčšie kauzy hlavného mesta. Búracie práce sa spustli v roku 2015 a odvtedy nemá Bratislava náhradu za kultúrnu budovu, o ktorú prišla bez verejnej súťaže či verejnej diskusie. Podľa TASR by však po rokoch mohla konečne vzniknúť nová budova PKO. Pozemok na jej výstavbu chce poskytnúť Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

Nové PKO by sa podľa SVP mohlo nachádzať v Devíne na mieste kameňolomu, ten majú vodohospodári vo svojej správe. Pripravenú majú už aj štúdiu. Kameňolom Devín je využívaný na výrobu kameniva pre potreby podniku, ako aj na komerčné účely.

„V rámci areálu sú miesta nachádzajúce sa bezprostredne pri vode, ktoré sú už vyťažené. Práve tie by mali byť novým miestom pre rozvoj kultúry a oddychu,“ informoval TASR hovorca SVP Marián Bocák.

SVP má pritom s územím veľké plány. Okrem novej budovy PKO by tu mohlo vzniknúť množstvo rôznych kultúrno-rekreačných atrakcií. V rámci PKO by sa mohol vybudovať amfiteáter na spôsob rímskych stavieb, prístavná veža či downhill (špeciálna cyklodráha).

Taktiež napríklad pláž lido, detská lúka, cyklopoint, parkovisko, bežecký chodník, pikniková a hracia lúka, vyhliadka, nábrežný chodník, multifunkčné ihrisko či miesto pre plážový volejbal.

V rámci projektu by sa vytvoril aj cyklochodník, ktorý by mohol ísť popri karloveskom ramene aj pomocou lávok, bližšie k ceste, aby to neviedlo cez Sihoť.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Vodohospodári však počítajú s tým, že s vytvorením takéhoto verejného priestoru by potrebovali pomoc a podporu iných organizácií. Do projektu by chceli zapojiť  mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavskú vodárenská spoločnosť a ďalších.

„O projekte SVP nemáme zatiaľ žiadne informácie. Aj na základe medializovaných informácií sme iniciovali stretnutie so SVP a mestskou časťou Devín, ktoré je plánované začiatkom októbra. Po zistení bližších informácií sa môžeme k projektu vyjadriť,“ povedal pre TASR hovorca mesta Bratislavy Peter Bubla.

Ako uvádza portál YIMBA, objekty bývalého PKO, ktoré sa nachádzali v Starom Meste pri Dunaji, boli pôvodne určené pre organizovanie Dunajských veľtrhov. Neskôr sa z hál stali kultúrne sály a miesto pre konanie straníckych zjazdov. Kým východná časť areálu slúžila pre kultúru, z priestorov v západnej časti vznikla športová hala a laboratórium Výskumného ústavu vodného hospodárstva.

Zdroj: TASR, YIMBA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech