Bratislava čelí masívnemu útoku cez internet. Zrejme cielil na Globsec, vyradil parkovaciu appku

  • Magistrát aktuálne nevie, dokedy bude útok pretrvávať
  • Skupina, ktorá sa k útoku hlási, uvádza aj konferenciu Globsec ako možný motív
Kyberútok na Bratislavu
Kyberútok na Bratislavu, FB/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Magistrát aktuálne nevie, dokedy bude útok pretrvávať
  • Skupina, ktorá sa k útoku hlási, uvádza aj konferenciu Globsec ako možný motív

Bratislava čelí obrovskému kybernetickému DDoS útoku, informoval o tom primátor mesta Matúš Vallo na sociálnej sieti. Online služby nie sú aktuálne pre verejnosť dostupné. Vallo napriek tomu uvádza, že neevidujú preniknutie do IT infraštruktúry ani ohrozenie údajov, s ktorými pracujú.

„Nemenovaná hekerská skupina sa prihlásila ku kyberútoku na IT infraštruktúru bratislavského magistrátu. Od dnešného rána čelíme rozsiahlym výpadkom dostupnosti online služieb vrátane systému PAAS a webovej stránky mesta,“ vyhlásil na sociálnej sieti Vallo.

Magistrát aktuálne nevie, dokedy bude útok pretrvávať ani kedy budú všetky online služby mesta opäť dostupné v bežnom režime. „Robíme však všetko pre to, aby bola prevádzka služieb obnovená v čo najkratšom čase. Zároveň komunikujeme a koordinujeme kroky s Národným bezpečnostným úradom, vládnou kyberbezpečnostnou jednotkou CSIRT a poskytovateľom internetových služieb,“ podotkol Vallo.

„Skupina, ktorá sa k útoku hlási, uvádza aj konferenciu Globsec, ktorá práve prebieha v Bratislave, ako možný motív. V tomto momente nevieme odhadnúť, dokedy bude útok pretrvávať, ani kedy budú všetky online služby opäť dostupné v bežnom režime. Robíme však všetko pre to, aby bola prevádzka služieb obnovená v čo najkratšom čase,“ uviedol.

V dôsledku výpadku systémov momentálne nefunguje napríklad aj úhrada parkovného v rámci mestského systému PAAS. Úhradu parkovného tak v regulovaných zónach PAAS v stredu do 16:00 nebudú kontrolovať.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: TASR, FB/Matúš Vallo má rád Bratislavu 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá