Bratislava chce na Vianočných trhoch kvalitu. Stánok si tu už neprenajme len ten, kto má peniaze

  • V polovici októbra sa ukončilo prihlasovanie predajcov na Staromestské vianočné trhy 2019. Prihlásilo sa až 116 záujemcov
  • Ešte týždeň však trvá open call pre NGO. Tie sa budú tento rok rozkladať nielen na Františkánskom, ale aj na Hlavnom námestí
  • V podmienkach pre predajcov sa uskutočnili významné zmeny. Tie majú priniesť skvalitnenie Vianočných trhov
vianocne trhy
TASR
  • V polovici októbra sa ukončilo prihlasovanie predajcov na Staromestské vianočné trhy 2019. Prihlásilo sa až 116 záujemcov
  • Ešte týždeň však trvá open call pre NGO. Tie sa budú tento rok rozkladať nielen na Františkánskom, ale aj na Hlavnom námestí
  • V podmienkach pre predajcov sa uskutočnili významné zmeny. Tie majú priniesť skvalitnenie Vianočných trhov

Prenájmy za predajné miesta na Vianočných trhoch boli každý rok silne diskutovanou témou. Vysoké ceny v mnohých prípadoch veľmi výrazne odrážali kvalitu, respektíve nekvalitu predajcov. Tí si svoje nájmy kompenzovali obrovskými sumami za produkty, ktoré predávali.

Niekedy ti na pár punčov a jednu cigánsku dvacka jednoducho nestačila. Prejsť sa po Vianočných trhoch v Bratislave nebolo sviatočným zážitkom, aspoň teda pre väčšinu nadšencov Vianoc. Keď si sa potom prešiel po tých vo Viedni, pravdepodobne si nechápavo krútil hlavou, prečo to nemôže aj u nás vyzerať takto. Nové osadenstvo Magistrátu hlavného mesta sa však rozhodlo urobiť zmeny. Tie už vošli do platnosti a prvé výrazné zmeny ťa tak čakajú už o necelé dva mesiace.

Ekológia, remeselníci a slovenská tvorba

Rovnako, ako na väčšine festivalov v minulosti, aj na vianočných trhoch sa s plastovým riadom a odpadom nešetrilo. Preto sa hlavné mesto rozhodlo pristúpiť aj k tomuto problému zodpovednejšie.

zdroj: Ilustračný obrázok Unsplash

Do nájomných zmlúv a podmienok pre predajcov je navrhované ustanovenie o nutnosti zabezpečiť a používať kompostovateľný riad, využívať systém vratných pohárov a znižovať tak objem komunálneho odpadu aj predchádzať vzniku odpadu,“ povedal pre Startitup Peter Bubla z Oddelenia komunikácie a marketingu Kancelárie primátora Bratislava.

Ďalší z dôležitých posudzovaných parametrov je pôvod a kvalita výrobkov, ktoré budú predajcovia ponúkať. Predajca musí byť zároveň aj producentom tovaru. „Predajca musí preukázať pôvod tovaru aj u medzinárodných importovaných produktov, či je ponúkaný produkt typickou vianočnou špecialitou, ktorá reprezentuje konkrétny región – lokálny ale i medzinárodný,“ vysvetľuje ďalej Bubla.

Výber bude posudzovať odborná komisia zložená z členov z rôznych oblastí. Podľa Bublu bude výber predajcov oproti minulým rokom menej prihliadať na cenu a viac na kvalitu. Ďalšou zmenou v roku 2019 bude nové priestorové usporiadanie predajných stánkov.

Komerčné stánky sa budú sústrediť na Hlavnom námestí, na Františkánskom námestí bude pódium so sprievodným programom,“ dodáva Bubla.

Cena za prenájom už nie je taká smerodajná

Všetky novinky majú za cieľ priniesť predovšetkým pozitívne zmeny. Neznamená to však, že bratislavské Vianočné trhy prejdú až tak radikálnou zmenou. Každý by si mal prísť na svoje a aj predajcovia, ktorí sa objavili po minulé roky, sa v niektorých prípadoch objavia znovu. Najväčším problémom však bolo, že kvalitní lokálni farmári a výrobcovia nedostali kvôli príliš vysokej cene nájmu možnosť prenajať si stánkové miesto. Preto išla mnohokrát kvalita na úkor kvantity.

Práve s cieľom predísť tejto skutočnosti sme urobili zmenu a hlavným kritériom pri výbere záujemcov už nebude ponúkaná cena za prenájom stánkov, ale viac sa bude prihliadať na kvalitu ponúkaného tovaru,“ vysvetľuje implementáciu zmien P. Bubla.

Kritériá, podľa ktorých bude komisia pre Vianočné trhy 2019 vyhodnocovať žiadosti záujemcov o nájom stánku, by mali byť posudzované komplexnejšie ako v predošlé roky. Prihliadať by sa malo na výšku ponúkaného nájomného podľa ceny (30 %) a sortiment, referencie či fotodokumentácia by mala byť zvažovaná až do výšky 70 %, píše sa v oficiálnej podmienkovej smernici.

Bratislavské vianočné trhy sa tento rok budú konať v termíne od 22. novembra do 22. decembra. Vedenie mesta sľubuje nový koncept trhov, ktorý bude zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne gastronomické podujatie so sprievodným kultúrnym programom, uvádza TASR.

Zdroj: TASR, Bratislava.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech