Bratislava chystá plošné testovanie. Vallo čaká veľký nápor a upozorňuje na zásadný problém

  • Pohyb do práce alebo do prírody bude aj naďalej podmienený 7-dňovým negatívnym antigénovým testom
  • Vyplynulo to z dnešného tlačového brífingu vládnych predstaviteľov
  • Vallo čaká veľký nápor a upozorňuje, že mestu chýbajú odberné miesta
koronavírus, bratislava, testovanie
TASR/Michal Svítok
  • Pohyb do práce alebo do prírody bude aj naďalej podmienený 7-dňovým negatívnym antigénovým testom
  • Vyplynulo to z dnešného tlačového brífingu vládnych predstaviteľov
  • Vallo čaká veľký nápor a upozorňuje, že mestu chýbajú odberné miesta

Primátor Bratislavy Matúš Vallo upozorňuje, že kapacita existujúcich trvalých MOM (mobilných odberových miest) nestačí na pohodlné otestovanie všetkých Bratislavčaniek a Bratislavčanov.

Magistrát preto už v tejto chvíli začína s prípravami víkendového plošného testovania. Nápor ľudí na testy môže byť veľký a prispeje k nemu aj otvorenie škôl, kde tiež bude potrebný negatívny test žiakov či rodičov. Primátor mesta prosí ľudí, aby si preto záujem o testovanie rozložili v čase.

AKTUÁLNE: Slováci sa zrejme budú očkovať ruskou vakcínou Sputnik V, štát sa ju už snaží zohnať

Kto má možnosť, už teraz môže využiť niektorú z existujúcich MOM a urobí si test ešte pred víkendom. Zoznam všetkých existujúcich MOM v Bratislave nájdeš na stránke health.gov.sk.

„Aj keď väčšina týchto trvalých MOM s rezervačným systémom už nemá na najbližšie dni voľné sloty, v zozname aktuálne nájdete aj 14 MOM, ktoré rezerváciu vopred nevyžadujú. Kto nepotrebujete test na cestu do práce už v pondelok alebo utorok, odložte si testovanie až na začiatok budúceho týždňa,“ oznámil primátor.

Za jeden z benefitov testovania počas tohto víkendu považujem zisťovanie podielu britskej mutácie na šírení vírusu….

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Saturday, January 30, 2021

K existujúcim trvalým MOM majú v nasledujúcich dňoch pribudnúť ďalšie, ktoré aktuálne čakajú už len na podpis zmluvy s ministerstvom zdravotníctva. V konečnom dôsledku by tak v Bratislave malo byť počas celého týždňa dostatok trvalých MOM na pravidelné pretestovanie minimálne pre 100 000 obyvateľov týždenne.

„Pre vás všetkých ostatných, ktorí potvrdenie o Ag teste budete neodkladne potrebovať, sa spolu s mestskými časťami budeme snažiť zabezpečiť dostatok odberových miest počas víkendu.“

Zoznam týchto miest bude mesto postupne zverejňovať na covid.bratislava.sk. Magistrát aj teraz zriadi odberové miesta vo vozidlách MHD s osvedčeným rezervačným systémom. Počet týchto miest bude navyšovať podľa záujmu ľudí, pričom prvých 5 000 voľných slotov na testovanie bude zverejnených práve na webe covid.bratislava.sk.

Malo by Slovensko uvoľniť lockdown a otvoriť obchody a školy?

„Potvrdenie o Ag teste bude pre náš pohyb dôležitý aj v ďalších dňoch, nepodriaďme mu však všetko. Zvlášť nie našu vlastnú bezpečnosť pri testovaní. Naším cieľom je urobiť všetko pre to, aby sa pri testovaní netvorili dlhé rady a sme presvedčení, že s vašou pomocou a trpezlivosťou to zvládneme rovnako dobre, ako sme spoločne zvládli počas predchádzajúcich víkendov,“ ubezpečuje Vallo.

Podľa primátora je fajn, že Slovensko má Covid automat a vieme predpokladať, v akej fáze budú fungovať aké opatrenia. Zároveň však konštatuje, že by bol veľmi rád, aby sme informácie o prepínaní z jednej fázy do druhej dostávali včas.

Testovanie na COVID-19 prebieha v Bratislave aj dnesVyužiť môžete odberové miesta:✅Mapa odberových miest…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Saturday, January 23, 2021

„Aby sme sa mohli nielen my, samosprávy, ale aj všetci Bratislavčania a všetky Bratislavčanky na nové pravidlá pripraviť. Nateraz to vyzerá, že hlavnou agendou samospráv bude aj pre budúce týždne testovanie,“ dopĺňa.

Matúš Vallo považuje za jeden z benefitov  testovania v Bratislave zisťovanie podielu britskej mutácie nového koronavírusu na šírení vírusu. Informoval, že každý, kto má pozitívny výsledok antigénového testu a dal sa otestovať v dočasných odberových miestach pri vozidlách MHD s rezervačným systémom, je tak pozvaný aj na PCR test.

Prostredníctvom tohto testu sa zisťuje forma vírusu. Je to podľa jeho slov veľmi dôležitý údaj, pretože mestu napovie ako sa bude vyvíjať situácia v hlavnom meste.

Zdôraznil, že ak bude percento britskej mutácie medzi pozitívnymi vysoké, s najväčšou pravdepodobnosťou sa efekt tejto agresívnejšej mutácie už aspoň sčasti prejavil aj v aktuálnej krivke infikovaných a pri súčasných opatreniach je nádej na ďalší pokles incidencie nových prípadov.

„Pokiaľ však toto percento bude menšie, bude to znamenať, že agresívnejšia podoba tohto vírusu ešte neukázala svoju silu a budeme musieť byť maximálne obozretní,“ podotkol.

Zdroje: Facebook/ Matúš Vallo, Mesto Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK