Bratislava daruje mestu Prešov 20-tisíc eur. Ten už vyzbieral viac ako milión eur

  • Na včerajšom zasadnutí poslanci mesta schválili príspevok Prešovu v hodnote 20-tisíc eur, informovali o tom na svojom Facebooku
  • Zároveň upozornili, že daň z nehnuteľností bude pre byty a rodinné domy oproti pôvodnému návrhu nižšia
Wikimedia (Pavol Frešo), TASR
Wikimedia (Pavol Frešo), TASR
  • Na včerajšom zasadnutí poslanci mesta schválili príspevok Prešovu v hodnote 20-tisíc eur, informovali o tom na svojom Facebooku
  • Zároveň upozornili, že daň z nehnuteľností bude pre byty a rodinné domy oproti pôvodnému návrhu nižšia

Mnohé slovenské mestá sa v tento smutný moment spojili a poskytli finančnú podporu, ktorá má pomôcť Prešovu vyporiadať sa s následkami nešťastia. Ako informovalo mesto na svojej facebookovej stránke, k 9. decembru už mali vyzbieraných  1 400 000 eur od rôznych darcov.

Pomôcť mestu Prešov sa rozhodlo aj mesto Bratislava, ktoré na poslednom tohtoročnom riadnom zasadnutí zastupiteľstva odsúhlasilo, že Prešovu poskytne finančnú pomoc vo výške 20-tisíc eur. Zastupiteľstvo prebehlo včera, 12. decembra.

NIŽŠIE SADZBY DANE Z NEHNUTEĽNOSTÍ PRE BYTY A RODINNÉ DOMY OPROTI PÔVODNÉMU NÁVRHU👉oproti pôvodnému návrhu novej…

Gepostet von Bratislava – hlavné mesto SR am Donnerstag, 12. Dezember 2019

 

Mestský rozpočet

Okrem toho schválili poslanci mesta aj predpokladaný mestský rozpočet na budúci rok, ten by mal siahať do výšky 450 miliónov eur.

Je schválený rozpočet vo výške 450 miliónov eur, z čoho bežný rozpočet tvorí 324 miliónov eur. Rozpočet sa bude meniť, a to o peniaze, ktoré sme dostali z vlády, i o predpokladaný nárast výberu dane z nehnuteľnosti. Budeme pokračovať v investičných a rozvojových veciach, ktoré Bratislava potrebuje,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo pre TASR.

V oblasti dopravy rozpočet počíta s dokončením modernizácie Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály v roku 2020, výstavbou 2. etapy električkovej trate v Petržalke v rokoch 2021 až 2023. Taktiež sa ráta s prípravou modernizácii tratí na Ružinovskej a Vajnorskej, novej trati v území Nív, menších rekonštrukciách v Rači a Starom Meste či s obnovou vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava.

zdroj: Wikimedia (Marc Ryckaert )

„V oblasti životného prostredia a verejných priestorov bude prioritne mesto preberať do správy Sad Janka Kráľa, kde aj začne s revitalizáciou a zanedbanou údržbou. Rovnako bude mesto prvýkrát kompletne inventarizovať svoje stromy, aby sa o túto zeleň dokázalo kvalitnejšie starať,“ sľubuje.

V oblasti údržby sa zvyšujú výdavky na zimnú a letnú údržbu ciest a chodníkov, aj v spolupráci s mestskými časťami a postupným budovaním komunálneho podniku mesta. Do jeho vzniku budú aj investované ďalšie prostriedky na zriadenie sídla a nákup nevyhnutnej techniky

Zvýšenie daní z nehnuteľnosti

Poslaneckú podporu získal aj návrh na zvýšenie dane z nehnuteľností. Oproti pôvodne avizovaným sadzbám tejto dane sú schválené sadzby pre byty a rodinné domy nižšie. V prípade bytov a rodinných domov sa poplatok za meter štvorcový plochy bude po tomto novom návrhu pohybovať v rozmedzí 0,90 – 1,00 eura, teda o 10-15 centov.

Mestu Bratislava prinesie zvýšená sadzba dane navyše 12-13-mil. eur ročne a rovnako tak mestským častiam. Zvýšený výnos dane pôjde na projekty, z ktorých budú profitovať všetci Bratislavčania a Bratislavčanky.

Ďalších 18-mil. eur bude použitých do zásadného skvalitnenia verejného priestoru v Bratislave. Sú v pláne zadania pre viac ako 40 verejných architektonických súťaží.

Zdroje: TS, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech