Bratislava dobehla Prahu a Viedeň. Spustila svoj transparentný web

  • Mesto Bratislava spustilo „open data“ portál
  • Podobné projekty už dávnejšie spustila aj Viedeň a Praha
BeFunky-collage
TASR
  • Mesto Bratislava spustilo „open data“ portál
  • Podobné projekty už dávnejšie spustila aj Viedeň a Praha

Verejnosti Bratislava sprístupnila otvorené dáta. Momentálne je tu k dispozícii viac ako 370 datasetov s 522 dátovými zdrojmi, ktoré pochádzajú z magistrátu, mestských organizácií, ale aj zo stránok Štatistického úradu SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstva vnútra SR či iných orgánov verejnej moci.

Hlavná myšlienka webu je, aby Bratislava bola viac otvorená a prístupná verejnosti. Open Data Bratislava má byť miestom, kde používateľ nájde všetky relevantné údaje o svojom meste, či o oblastiach mesta, o ktoré sa zaujíma. Princíp otvorených dát je jednoduchý, zverejnia sa dáta v strojovo čitateľnom a spracovateľnom formáte a nechá sa na ľudí, firmy, občianske združenia, nech z nich vyťažia maximum informácií – inovácií – inovačných postupov,“ povedal pre Startitup hovorca mesta Peter Bubla.

Web si podľa Bublu už teraz pozerá tisícky ľudí a negatívne ohlasy zatiaľ nemajú. „Doteraz sme sa ohľadom vytvoreného portálu nestretli s negatívnymi reakciami, práve naopak. Reakcie sú pozitívne, máme niekoľko tisíc návštev portálu a môžeme povedať, že toto je v oblasti poskytovania otvorených dát len začiatok,“ doplnil Bubla.

Sprístupnili sme pre verejnosť portál https://opendata.bratislava.sk/ , kde nájdete 370 datasetov s 522 dátovými…

Gepostet von Bratislava – hlavné mesto SR am Dienstag, 24. September 2019

Súčasťou je aj pilotná pocitová mapa

V rámci bratislavských mestských organizácií sa do zverejňovania zapojili napríklad mestská polícia, Bratislava Tourist Board, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Dopravný podnik Bratislava či Mestské lesy.

„K najzaujímavejším poskytnutým dátam určite patria dáta od mestskej polície, ktoré obsahujú priestupky lokalizované až na ulicu. Ich kombináciou a vizualizáciou s poskytnutou vrstvou z pilotnej pocitovej mapy môžu byť spracované zaujímavé informácie,“ priblížil pre TASR Bubla.

Pre tvorcov inovatívnych aplikácií môžu poslúžiť priestorové dáta o cestách, námestiach, chodníkoch či budovách, prípadne o električkových alebo trolejbusových tratiach v Bratislave.

zdroj: opendata.bratislava.sk

Bratislava chce byť vzorom aj pre iné samosprávy

Ich kombinácia s dátami z registra adries alebo vrstvou zobrazujúcou stromy či obyvateľov v základných sídelných jednotkách môže podľa magistrátu pomôcť verejnosti zreálniť informácie o tom, kde je ako hustá zástavba, koľko ľudí tam má trvalý pobyt a aká je tam cestná či chodníková vybavenosť.

„Občania a návštevníci Bratislavy môžu v centre mesta využívať bezplatne wi-fi pripojenie na internet. Koľko je používateľov tejto služby, koľkí sú noví a koľkí sa k jej používaniu vracajú, v akých lokalitách, aká je dĺžka ich pripojenia či aký prehliadač používajú, je tiež súčasťou open data portálu,“ podotkol Bubla.

Bratislava sa podľa neho týmto stáva vzorom aj pre iné samosprávy v oblasti otvorených dát. Hlavné mesto chystá aj podrobnejšie dáta o financovaní Bratislavy, územnom plánovaní, odpadovej politike.

Z útvaru bratislavskej hlavnej architektky taktiež dáta zverejňujúce informácie o hodnotení vplyvov extrémnych horúčav a intenzívnych zrážok ako najčastejších prejavov zmeny klímy. Portál je dostupný na webe opendata.bratislava.sk.

Zdroj: TASR, opendata.bratislava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech