Bratislava dostane 70 nových „harmoník“. Jeden autobus stojí štvrť milióna, dodá ich turecký výrobca

  • Vozový park DPB starne, nakúpi preto nové vozidlá
  • Autobusy sú ekologické a nízkopodlažné
pjimage (36)
Otokar Ticari Araçlar, Pixabay/Ajale
  • Vozový park DPB starne, nakúpi preto nové vozidlá
  • Autobusy sú ekologické a nízkopodlažné

Dopravný podnik Bratislava (DPB) uzavrel verejnú súťaž a podpísal zmluvu na nákup 70 moderných kĺbových autobusov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

Ide o nákup nízkopodlažných, nízkoemisných, kapacitných a komfortných autobusov. Desiatky nových moderných kĺbových vozidiel budú znamenať definitívnu rozlúčku so starými Karosami v bratislavských uliciach,“ uviedla.

Dopravný podnik podpísal rámcovú zmluvu na základe výsledku verejného obstarávania na nákup 70 nových kĺbových autobusov s úspešným uchádzačom, spoločnosťou Otokar Otomotiv. Cena jedného kĺbového autobusu Otokar Kent C je 254 950 eur. Dodanie prvých autobusov z tejto rámcovej zmluvy je očakávané na prelome rokov 2021 a 2022.

Podľa DPB je cena za autobusy nižšia ako cena autobusov obstarávaných v minulých rokoch a iní výrobcovia v obstarávaní ponúkli vyššie ceny. „Vďaka nižšej cene za vozidlá ušetrí DPB viac ako päť miliónov eur. Za tie by bolo možné kúpiť takmer 20 ďalších vozidiel,“ konštatuje Melcerová. Nákup autobusov bude financovaný formou úveru, ktorý bude zohľadnený v navýšení financovania DPB od hlavného mesta.

O niekoľko mesiacov bude autobusový vozidlový park posilnený, kompletne nízkopodlažný a z prevažnej časti tiež klimatizovaný. Moderné autobusy prinesú cestujúcim vyššiu mieru komfortu a bezpečnosti, keďže nahradia staré vysokopodlažné autobusy, a zároveň splnia najprísnejšie emisné normy a limity,“ doplnil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Nové vozidlá budú mať klimatizovaný a moderne upravený interiér s 39 hygienickými koženkovými sedadlami a nerezovými držadlami a madlami. „Samozrejmosťou sú modré sedadlá pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a vyhradené priestory pre invalidný vozík, detský kočík a bicykel. Nebude chýbať WiFi, USB nabíjačky a systém APC pre automatické počítanie cestujúcich,“ uviedla hovorkyňa DPB.

Bezpečnosť a informovanosť cestujúcich bude zaistená kamerovým a informačným systémom, vrátane hlásičov pre slabozrakých a nevidiacich. Súčasťou budú aj vonkajšie informačné tabule a vnútorné informačné panely zobrazujúce aktuálne odchody ďalších relevantných liniek v reálnom čase. „Moderné vozidlá budú spĺňať najprísnejšiu emisnú normu EURO VI stupeň D,“ doplnila.

Spoločnosť Otokar má viac ako 50-ročnú históriu, pôsobí aj na európskom trhu a vyrába moderné vozidlá s použitím európskych, najmä nemeckých, komponentov značiek ako DAF, ZF či MAN, ktoré budú použité aj vo vozidlách dodaných do Bratislavy.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech