Bratislava dostane nový cyklomost, ktorý dokonalne spojí Lamač a Dúbravku

  • Cyklisti dostanú darček za 600-tisíc eur.
bu
jozefkrupa.sk/unsplash.com
  • Cyklisti dostanú darček za 600-tisíc eur.

Využívaním bicyklov na dopravu po meste, do práce, školy, či na stretnutie znie ako ideálne riešenie, kolabujúcej dopravy, znečisteného ovzdušia, či obezity. Paráda. Až na to, že podmienky pre slovenských cyklistov sú v našej krajine fascinujúco zlé.

Len si to predstav. Ráno po rannej káve nasadneš na bicykel a vyrazíš do práce. Napojíš sa na cyklotrasu, ktorá je oddelená od cesty a hustej rannej premávky. Pokojne prejdeš mestom, na cyklotrasách máš vlastné semafory a si oddelený aj od chodcov, aby neprišlo k úrazu.

Ak po ceste potrebuješ niečo vybaviť v banke, prejdeš cez cestu, nikto na teba netrúbi ani ti nenadáva z okienka. Navzájom sa rešpektujeme. Pred bankou si odstavíš svoj bicykel na stojane. Po chvíli v banke sa vrátiš a čaká ťa prekvapenie. Bicykel si si nezamkol, no napriek tomu, tam stále je. Že tu niečo nesedí ? Áno, máš pravdu. U nás to nezažiješ. Bohužiaľ.

Aj keď tu stále nemáme ideálne podmienky pre cyklistov, najnovšie nám cyklovýlety spríjemní jedna novinak. Už na jar má byť postavená cyklolávka medzi Lamačom a Dúbravkou.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: jozefkrupa.sk

Ten už našťastie nie je len výplodom našich zbožných prianí, ale pomaly sa rysujúcou realitou. V piatok bol uskutočnený a vyvŕtaný prieskumný vrt, ktorý je prvým krokom k uskutočneniu tohto kľúčového projektu, ktorý vzniká v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom. Bratislavská župa na tento darček pre všetkých cyklonadšencov vyčlenila už minulý rok z rozpočtu 600-tisíc eur.

Tvar cyklolávky vychádza z kontextu prostredia, ktorý zachováva celkový charakter okolia. Oceľ vytvára prirodzenú, ľahkú a efektívnu konštrukciu, propomínajúcu tvary nachadzajúce sa v prírode.

Cyklotrasa bude viesť od lamačskej ulice Podháj k Agátovej ulici v Dúbravke s využitím lávky ponad železničnú trať a tiež existujúceho, no nevyužívaného podjazdu popod diaľnicu, kde sa pôvodne plánovala prepojovacia cestná komunikácia z Lamača do Dúbravky. Cyklotrasa prepojí obe mestské časti aj s rozvíjajúcou sa lokalitou Bory, no umožní aj prepojenie so sieťou cyklotrás Dolného Rakúska a cyklochodníkov v malokarpatskej oblasti. Určite sa je na čo tešiť.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK