Bratislava dostane svoj malý Disneyland, vďaka ktorému sa rodiny s deťmi nemusia prechádzať len v Auparku

  • Do Petržalky sa čoskoro oplatí chodiť aj za rekreáciou.
park
facebook.com/Nizar Tayar
  • Do Petržalky sa čoskoro oplatí chodiť aj za rekreáciou.

Vyzerá to tak, že Bratislava dostane svoj rodinný park, ktorý nebude len o zábave, ale aj vzdelávaní. Rodiny s deťmi tak nebudú musieť víkend, čo víkend točiť dokola len opozerané miesta na výlety. Rodinný park by mal vyrásť na okraji bratislavskej Petržalky na župných pozemkoch. Ide pritom o takú malú slávnosť, nestáva sa totiž často, že verejné pozemky hlavného mesta verejnými aj zostanú.

Ak by tu vzniklo len ďalšie nákupné centrum, bola by to naozaj nevyužitá príležitosť na spestrenie verejného života Slovákov. Vo vybranej lokalite je výborné dopravné napojenie a komplex rozvíjajúci šport, rekreáciu sem naozaj zapadne. Nepôjde však o park, otvorený len počas pár letných mesiacov, momentálne sa hovorí o celoročnej prevádzke. Inšpiráciou pre tento projekt boli podobné úspešné zábavno-vzdelávacie parky v zahraničí.

 

Family park funguje pri Neusiedler See v rakúskom Burgendlande, Park Mirakulum zase niekoľko desiatok kilometrov od českej metropoly Praha. V maďarskom Mosonmagyaróvári existuje Futura, avšak v tomto prípade ide o menší vedecko-technologický park. Ambície sú v prípade petržalského projektu celkom vysoké, keďže pri návrhu konceptu sa počítalo aj s návštevou množstva zahraničných turistov.

“Zo skúseností mestskej časti Petržalka sme dbali na dve dôležité veci. Najskôr sme sa tešili z toho, že tento pozemok sa nepredáva, že zostáva vo využití verejnosti. Dôraz pri projekte bol kladený hlavne na ekológiu, ale aj na využitie takých herných prvkov, ktoré u detí nepodporujú gambling, ale skôr rozvíjajú motorické schopnosti, kultivovanosť a kreatívne myslenie,” takéto vyjadrenie poslankyne BSK Eleny Pätoprstej sa objavilo na facebooku Viliama Šušku


Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra 2015 si 54 % obyvateľov kraja myslí, že vybudovanie takéhoto parku je potrebné a až 37 % obyvateľov (najmä rodičov malých detí) to dokonca považuje za veľmi potrebné.

Na takmer 9 hektároch pozemkov na konci Petržalky tak vďaka koncesionárovi, teda investorovi a následne aj prevádzkarovi, vznikne rodinný park (Family park), ktorý bude mať dennú kapacitu okolo 2000 návštevníkov a okrem vyžitia pre rodiny, ponúkne program aj žiakom škôl.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK