AKTUÁLNE: Bratislava hlási kolaps. Obrovské kolóny, zablokované odberné miesta. Niektoré Drive-Thru sú pre nápor zatvorené

  • Karlova Ves: "Je nám nesmierne ľúto, že musíte čakať na svoje pretestovanie. Záujem prevyšuje momentálne možnosti. Niektoré miesta sme museli pre silný vietor uzavrieť pre veľký záujem. My sme boli nachystaní včas. ale škoda, že hlavnému organizátorovi chýbajú dôležité komponenty"
Bez názvu
TASR
  • Karlova Ves: "Je nám nesmierne ľúto, že musíte čakať na svoje pretestovanie. Záujem prevyšuje momentálne možnosti. Niektoré miesta sme museli pre silný vietor uzavrieť pre veľký záujem. My sme boli nachystaní včas. ale škoda, že hlavnému organizátorovi chýbajú dôležité komponenty"

12:23

Matovič apeluje na ľudí, aby sa po obdržaní vlastného negatívneho testu nezačali správať nezodpovedne. Najväčie manévre v dejinách Slovenska nám budú úplne na nič, ak si my – tí, ktorí dnes a zajtra dostaneme do ruky certifikát „NEGATÍVNY”, povieme, že už sa nás tá korona netýka … a začneme žiť menej opatrný život. Tak si to za pár dní pokazíme a budeme tam, kde dnes.

 

12:16

Ministerstvo zdravotníctva SR ďakuje všetkým ľuďom, ktorí napomáhajú úspešnému chodu testovania. Poďakovať zainteresovaným môžeš teraz aj ty prostredníctvom webovej stránky podakuj.sk.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

11:56

V okrese Brezno prišiel občan podať trestné oznámenie, lebo si myslí, že osoby na odberných miestach nie sú oprávnené pracovať s osobnými údajmi. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Ako pre agentúru SITA uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v Banskobystrickom kraji v súvislosti s celoplošným testovaním prebieha všetko bez narušenia verejného poriadku a bez nejakých problémov v cestnej premávke.

11:49

V obci Polianka v okrese Myjava sa uskutočňuje testovanie bez problémov. V dopoludňajších hodinách trvalo testovanie, ktoré sa koná v priestoroch šatní na futbalovom ihrisku, od príchodu po získanie certifikátu približne 70 minút. „Situácia u nás je výborná, ľudia sa idú poslušne otestovať. Tím, ktorý tu máme, to zvláda veľmi dobre. Problémom je jedine dlhšie čakanie. Ľudia čakajúci v daždivom počasí na výsledky testovania sa, našťastie, majú kde schovať a zatiaľ to zvládame,“ uviedol pre TASR starosta obce Pavol Kňazský.

Obec, ktorá má menej ako 400 obyvateľov, pritom ešte v piatok (30. 10.) v popoludňajších hodinách nemala zabezpečený zdravotný personál. „Zdravotníkov nám napokon poskytlo mesto Myjava, keďže tam už ich mali dostatok. Posunuli k nám celý tím štyroch ľudí, takže sa to vyriešilo a sme radi, že sme mohli otvoriť bez meškania,“ doplnil Kňazský. Na odbernom mieste nemajú problém ani so zdravotníckym materiálom. „Komunikácia s prideleným príslušníkom ozbrojených síl bola veľmi dobrá a vďaka pravidelnej komunikácii máme všetko, čo potrebujeme. Ak by sa vyskytla komplikácia, máme aktivovaných dobrovoľných hasičov, ktorí sa ráno otestovali a ak by bolo potrebné zabezpečiť materiál, oni by poň išli,“ informoval starosta.

Zdravotnícky personál, administratívny pracovníci aj dobrovoľníci, ktorí sa ráno testovali, mali negatívne výsledky. „Aj informácie, ktoré zatiaľ mám, sú tie, že všetky výsledky testovaných boli negatívne a dúfam, že to tak aj zostane,“ doplnil Kňazský.

Celoplošné testovanie zvládajú aj Krompachy v okrese Spišská Nová Ves. Pre TASR to uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že z doposiaľ otestovaných ľudí mali pozitívny test na nový koronavírus približne dve percentá. K dispozícii je šesť odberných miest. Ako povedala, na každom z nich za hodinu dokážu zdravotníci otestovať 47 až 50 ľudí.

„Zatiaľ sme z otestovaných zachytili približne do dvoch percent pozitívnych,“ uviedla. Podľa jej slov je situácia na jednotlivých odberných miestach pokojná. Na poriadok dohliada polícia, miestna občianska poriadková služba aj vojaci. Disciplinovaní sú aj obyvatelia v lokalitách, kde žije prevažne marginalizovaná rómska komunita.

11:45

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok poďakoval našim susedom za výpomoc pri celoplošnom testovaní v podobe 33 rakúskych vojenských zdravotníkov.

🔴 LIVE: Tlačová konferencia ministra obrany a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí na tému: Odberné tímy posilnili aj rakúski vojenskí zdravotníci.

Posted by Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

11:44

11:37

Okrem jedného sa podarilo dnes v Detve otvoriť všetky odberné miesta. V športovej hale mali byť pôvodne dva odberné tímy. „Z dôvodu chýbajúceho zdravotníka sme posilnili jeden a tak v meste už funguje celkom 15 odberných tímov. Ráno boli väčšie rady, kým sa pootváralo, lebo niekde stáli ľudia už od šiestej hodiny,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Detvy Ján Šufliarský s tým, že v radoch čaká aktuálne najviac 50 ľudí.

Podľa neho by títo mali byť do hodiny a pol aj s výsledkom testu vybavení. Ako ďalej povedal primátor, pred otvorením pri pretestovaní tímov bol jeden administratívny pracovník pozitívny a preto ho museli vymeniť.

11:35

Bratislavská Karlova Ves od 14:00 uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria, objasnil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že uvedené miesta budú slúžiť na odbery pre peších.

DÔLEŽITÉ 🏎️➡️🚶‍♀️V Karlovej Vsi bude od 14:00 zrušená drive in prevádzka na odberných miestach pod mostom Lafranconi, pri Iuvente a v Slávičom údolí. Tieto odberné miesta zostanú otvorené, ale iba pre peších. Väčšina ostatných drive in miest v Bratislave je tiež mimoriadne preťažená. Odporúčame Vám preto v tomto čase skúsiť iné odberové miesta pre peších. Zoznam nájdete napríklad tu👉 https://odbernemiesta.sk👉 https://www.somvrade.sk👉 https://bratislava.sk/sk/odberove-miesta-celoplosne-testovanie Informácie o obsadenosti niektorých odberových miest nájdete napríklad tu📌 Devín 👉https://youtu.be/U13gub6AjVI📌Devínska Nová Ves 👉https://www.devinskanovaves.sk/…/aktualizovany…📌Dúbravka 👉https://dubravka.korona-test.sk/…📌Nové Mesto 👉https://www.banm.sk/odberne-miesta-aktualne-pocty…/📌Podunajské Biskupice 👉https://odbernemiesta.sk/…/bratislava-podunajske-biskupice📌Rača 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-raca📌Ružinov web kameryMÚ Ružinov, Mierová 21👉http://bit.ly/MU_MierovaTrhovisko Miletičova👉http://bit.ly/Trhovisko_MileticovaŠtrkovec👉http://bit.ly/StrkovecOC Styla, Zlaté piesky👉http://bit.ly/OC_Styla📌Staré Mesto 👉https://experience.arcgis.com/…/2d1748ddab7c458690dfba…/📌Vajnory 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-vajnory📌Vrakuňa 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-vrakuna

Posted by Bratislava – hlavné mesto SR on Saturday, October 31, 2020

Mimoriadne komplikované pri drive-thru miestach je to aj v Ružinove a Petržalke, obe mestské časti radia sa týmto miestam vyhnúť. „Aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu,“ opísal situáciu v Ružinove starosta mestskej časti Martin Chren. Polícia podľa neho zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón. Na dlhé rady čakajúcich áut pri štyroch odberných miestach na parkovisku pri obchodnom centre upozorňuje aj mestská časť Petržalka.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) na sobotňajšom tlačovom brífingu poznamenal, že samosprávy si vytvárali drive-thru miesta napriek odporúčaniam rezortu obrany, aby tak nerobili. „Ja ich nekritizujem, len konštatujem, viem, že to urobili pre svojich občanov,“ priznal minister, upozornil však, že zablokovanie komunikácií a kolóny áut spôsobili ráno napríklad to, že sa na viaceré odberné miesta v hlavnom meste nedostali autá vojakov, rozvážajúcich administratívne hárky.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, naopak, vo videu na sociálnej sieti vyzýva, aby príslušníci polície a ozbrojených síl rešpektovali odporúčania zamestnancov miestnych úradov v súvislosti s usmerňovaním a pokynmi pri organizácii testovania. Viem, že vy nie ste v strese a že sa nemusíte zodpovedať voličom, no my sme tu pre našich ľudí, poznáme miestne reálie a chceme, aby sa čo najviac tých, ktorí sa chcú otestovať, naozaj aj otestovať stihlo,“ povedala Čahojová.

11:33

Na Slovensku bolo k 10:00 funkčných viac ako 98% odberových tímov. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď po stretnutí s rakúskym vojenským personálom. Naď zároveň priblížil, že ide o 4 900 z celkového počtu 4 961 plánovaných miest. „Veríme, že čoskoro budeme mať obsadené všetky odberné miesta, ktoré sme dnes mali plánované,“ povedal Naď.

Podľa ministra obrany v tom čase nebolo sfunkčnených 61 konkrétnych tímov. Vyjadril vďaku nielen príslušníkom Ozbrojených síl SR (OS SR), policajného zboru, hasičom, zdravotníkom a samosprávam. Osobne vyjadrí vďaku aj rakúskemu vojenskému personálu. Naď zároveň uviedol, že predpokladal, že prezidentka Zuzana Čaputová vyzve zdravotníkov, aby sa prihlásili a pomohli operáciu zrealizovať.

Na území Slovenska sa nachádza 33 rakúskych vojenských špecialistov, ktorí sú priamo zapojení do odberov pri testovaní na COVID-19. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (SaS) v mene slovenskej vlády za to poďakoval rakúskej vláde. Šéf slovenskej diplomacie tiež poďakoval vláde Maďarska, ktorá poslala 200 špecialistov, ktorí pôsobia v juhovýchodných a južných okresoch Slovenska.

11:31

V Prievidzi sa situácia stále nezlepšuje. Otvorených je 33 odberných miest, jedno v kultúrnom dome v Hradci mesto neotvorí, keďže tam nemá dostatok personálu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Pred viacerými odbernými miestami v rôznych častiach mesta sa i pred 11.00 h tvorili dlhé rady, problémy zaznamenala samospráva i s dopravou. Na Nábrežnej ulici v blízkosti obchodného centra a športovej hale sa tvorili kolóny. Dopravu tam prišli riadiť policajti. Kolóna áut bola dopoludnia i v blízkosti obchodného domu na Dlhej ulici, kde je drive-thru odberové miesto.
Rovnako drive-thru je i odberové miesto pri obchodnom centre na Nábrežnej ulici. Miestni dobrovoľníci odhadli, že za hodinu tam vedia otestovať približne 70 ľudí. 

11:27

Nápor v Žiline ustáva. Pred každým zo 71 odberných miest sa pred spustením celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zhromaždilo približne 200 ľudí. Nápor postupne opadáva, ľudia zdieľajú informácie o aktuálnej situácii prostredníctvom sociálnych sietí. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Podľa hovorcu Síl pre špeciálne operácie Mária Pažického malo Regionálne veliteľstvo Ozbrojených síl (OS) SR Žilina o 7.00 h pripravených na otvorenie všetkých 256 odberných miest. „Drobné meškania spôsobilo samotestovanie tímov, respektíve výmena pozitívne testovaných členov tímu,“ vysvetlil.

V Žilinskom kraji je v súvislosti s celoplošným testovaním na 628 odberných miestach situácia pokojná. „Všetci policajti boli pretestovaní a nastúpili na odberné miesta. Siedmich policajtov, ktorí mali pozitívne testy na nový koronavírus, v službe nahradili,” dodala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová.

11:24

Košice testujú aj v priestoroch Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ). Toto trojdňové testovanie však nie je pre verejnosť. Univerzita ho zorganizovala pre svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a študentov. Otestovať plánujú okolo 3000 ľudí. Toto odberné miesto nie je určené pre verejnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

„UPJŠ sa rozhodla požiadať ministerstvo obrany o súhlas a zorganizovať hromadné testovanie svojich zamestnancov a študentov vo vlastnej réžii, pričom ponúkla možnosť otestovať sa na vlastnej pôde všetkým, ktorí o to prejavili záujem,“ povedal prorektor univerzity Pavol Jarčuška s tým, že do istej mieri chceli tiež odbremeniť organizátorov celoplošného testovania. Vlastnými silami plánujú otestovať dokopy asi 3000 záujemcov. Na testovanie sa podľa neho prihlásilo viac ako 2000 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, asi 300 doktorandov a takmer 700 zahraničných študentov.

11:20

Matovič je s vývojom celoplošného testovania spokojný, ľuďom ďakuje za súdržnosť a opäť vtipkuje.

 

11:17

Mesto Vysoké Tatry otvorilo v sobotu ráno tri odberné miesta, v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici a v Tatranskej Polianke, ktoré sú stopercentne vybavené. Uviedol to pre TASR náčelník mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.

„Začali sme testovať ešte pred siedmou hodinou. Momentálny priebeh je veľmi dobrý, ľudia nestoja vo veľkých zástupoch, čakanie nie je enormné, do nejakej hodiny,“ doplnil Kolodzej s tým, že mestská polícia usmerňuje čakajúcich, zabezpečuje verejný poriadok a stará sa aj o cestnú premávku. Ďalej spolupracuje aj s obvodným oddelením Policajného zboru a s Ministerstvom obrany SR. Vo Vysokých Tatrách je podľa jeho slov situácia zvládnutá. Ochranných pracovných pomôcok majú tiež dostatok.

V nedeľu (1. 11.) otvorí mesto päť odberných miest v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Lomnici, v Dolnom Smokovci, v Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

11:11

Zahraničie nám drží palce, najbližší poradca britského priemiéra B. Johnsona chce, aby sme im poskytli naše cenné skúsenosti a rady z celoplošného testovania, píše minister obrany Jaroslav Naď na Facebooku.

Presne tak je to aj v prípade Veľkej Británie, ktorá nás oslovila, aby sme najbližším poradcom britského priemiéra B. Johnsona poskytli naše cenné skúsenosti a rady z tohto prelomového projektu. A to je veru veľká vec! Musím povedať, že nám úprimne veľmi fandia a oceňujú náš aj keď rázny a náročný, no nevyhnutný krok. Ja nám verím, Slovensko, že budeme tento víkend k sebe obzvlášť ústretoví a na jednotlivých odberných miestach spolu vytvoríme pohodovú atmosféru,“ píše na svojej sociálnej sieti minister.

11:02

V meste Hlohovec mali všetky odberné miesta otvorené o 9:00. Informoval o tom primátor mesta Miroslav Kollár na sociálnej sieti. „Máme otvorených 17 odberných miest, osemnáste nám armáda zlúčila. V Šulekove urobila v sobotu z dvoch len jedno odberné miesto,“ doplnil primátor.

Mesto zverejnilo aj aktuálnu situáciu na odberných miestach. O 10:00 bol počet čakajúcich na testovanie od 11 do 150 ľudí a odhadovaný čas čakania sa pohybuje od 30 minút do piatich hodín.Najlepšia situácia je na odbernom mieste v Centre voľného času Dúha, naopak, najdlhšie odhadovaný čas čakania je v Zdravotnom stredisku Šulekovo. Mesto bude o aktuálnej situácii informovať v dvojhodinových intervaloch od 13:00.

10:59

Nitra stále čelí enormnému tlaku na drive-in odberové miesta. „Žiadame preto všetkých, aby dočasne na drive-in nejazdili, zaparkovali autá a išli peši na najbližšie testovacie miesto. Napríklad v okolí Agrokomplexu sú štyri iné odberové miesta pre peších,“ informoval hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek. Testovanie z auta by podľa neho mali využívať hlavne imobilní, prípadne zdravotne ťažko postihnutí. V nedeľu polícia podľa Holúbka nebude na drive-in odberové miesta púšťať vozidlá, v ktorých budú menej ako traja ľudia.

ZŠ Topoľová Nitra Slovensko testovanie covid-19
zdroj: ZŠ Topoľová Nitra, autor SIU

Nitra má k dispozícii približne šesťdesiat odberových miest, z toho dve sú určené pre testovanie z auta. Tie sú v Agrokomplexe a pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Internát A. Bernolaka Nitra Slovensko testovanie covid-19
zdroj: Internát A. Bernolaka, autor SIU

10:58

Ešte donedávna jeden z najpostihnutejších okresov – Bardejov otvoril všetkých 21 odberných miest v 14 lokalitách. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Štefan Hij s tým, že situácia je pokojná a všetky odberné miesta sú personálne obsadené.

Zatiaľ podľa slov hovorcu na testovaní nezaznamenali žiadne excesy hygienického alebo epidemiologického charakteru. „Tvoria sa rady, ktoré sú rôzne od 30 až do tristo ľudí. My sme poučení z pilotného testovania, takže tie problémy, ktoré boli pred týždňom, sa nám podarilo odstrániť a beží to dobre,“ ozrejmil Hij.

10:57

Miesta na testovanie v Trnave sú v preťažené, píše TASR. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti. „Ak je to možné, nesnažte sa ísť na testovanie hneď, odberné miesta sú preťažené. Všetky adresy odberných miest majú aspoň jedno testovacie miesto spustené,“ uviedol primátor mesta Trnava Peter Bročka na sociálnej sieti. Ako doplnil, preťažená je aj webová stránka testovanie.trnava.sk, na ktorej si môžu obyvatelia pozrieť aktuálny stav.

Mesto apeluje, že sa testuje po oba dni až do 21.30 h. Podľa aktuálnych informácií je na jednotlivých odberných miestach od 25 do 100 čakajúcich na testovanie. Najmenej ich je na odberných miestach v základných školách na Ulici Jána Bottu a Atómovej ulici, na Obchodnej akadémii na Kukučínovej ulici a na Univerzite sv. Cyrila a Metoda.

10:54

V Senici monitorujú odberné miesta kamerami. Aktuálny stav pred jednotlivými odbernými miestami v meste Senica si ľudia môžu pozrieť prostredníctvom webstránky kolkojetamludi.sk. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. Ide o iniciatívu občianskeho združenia Mladí, ktorí ponúkli pomoc samospráve prostredníctvom monitoringu priestoru pred jednotlivými odbernými miestami so zreteľom na ochranu GDPR.

Pripravili sme projekt série fotoaparátov v mobilných telefónoch, ktoré budú v obmedzenom rozlíšení snímať priestory pred jednotlivými odbernými miestami. Tieto zábery budú v približne dvojminútových intervaloch nahrávané na webstránku,“ uviedol za občianske združenie Marek Mach. Celý projekt bol pripravovaný v súlade s nariadením Úradu pre ochranu osobných údajov SR.

Oni ponúkli svoje know-how, my sme zasa poskytli organizačnú podporu. Pustili sme sa do toho preto, aby sme pomohli občanom sa rozhodnúť a aby sme sa aj takýmto spôsobom pokúsili regulovali naplnenosť jednotlivých odberných miest,“ doplnil primátor Senice Martin Džačovský. 

10:52

Vo Zvolene pokračuje testovanie plynule a bez problémov, informuje SITA. Na niektorých z 20 odberných miest pracujú dva a niekde aj tri odberné tímy. Na niektorých odberných miestach vo Zvolene meškalo ráno dodanie testov, takže tam prišlo k zdržaniu.

Ľudí sme následne prerozdelili na iné miesta, ale teraz sa už pracuje naplno všade a situácia je bezproblémová,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška s tým, že v meste je 20 odberných miest, pričom na nich sú niekde aj dva alebo až tri odberné tímy.

Vo Zvolene rozdelili obyvateľov pri celoplošnom testovaní po uliciach aj s odporučenými časmi. „Takto to máme rozdelené, aby sme zvýšili šancu, že otestujeme všetkých ľudí,“ dodal hovorca.

10:48

Premiér vyzýva ľudí, aby nestáli v rade a prišli na testovanie večer alebo zajtra. 

10:46

V Dudinciach v Krupinskom okrese je testovanie plynulé a bez vážnejších problémov. Pre TASR to v sobotu potvrdil primátor mesta Dušan Strieborný. „Ráno pred otvorením odberných miest nás trošku zdržalo testovanie všetkých 30 dobrovoľníkov, keďže testy a ostatný materiál prišli len v noci,“ spomenul.

Ako dodal, samospráve pomohlo, že má spracovaný časový harmonogram testovania obyvateľstva podľa ulíc a pripravené tri kompletné testovacie tímy. Výhodou tiež podľa neho je, že Kúpele Dudince testujú svojich klientov aj zamestnancov s rodinnými príslušníkmi na samostatnom odbernom mieste, čo je približne 500 až 550 ľudí.

Mesto má len jeden volebný obvod, pre hostí z kúpeľov tak museli vytvoriť druhé testovacie miesto. „Chceme zabezpečiť, aby sa testovanie občanov a návštevníkov ubytovaných v hoteloch a v kúpeľných domoch robilo buď v rôznom čase, alebo na dvoch rôznych miestach,“ poznamenal minulý týždeň primátor. Hostia sa počas víkendu môžu otestovať v kúpeľnom parku.

10:45

Virológ Boris Klempa sa obáva komunikácie vlády voči verejnosti, pilotné testovanie v Bradejove a na Orave pokladá za úspešné, informuje TA3. „Všetky logistické nástrahy sa pri pilotnom testovaní podarilo zvládnuť, z tohto pohľadu bola akcia úspešná. Vďaka tomu sme zistili, že takýto nástroj máme k dispozícii aj do budúcnosti, ak by došlo k vzniku nových ohnísk. 

Po pár dňoch je však skoro na komplexné hodnotenie, celkovo to bol odvážny a náročný krok, obávam sa iba toho, či sa danú akciu podarí zorganizovať v rámci celého Slovenska. Sme znepokojení aj z toho, že vznikol všeobecne taký naratív, že po celoplošnom testovaní bude dobre. Ak to tak nebude, ľudia to môžu vnímať veľmi zle. Preto sa snažíme upozorňovať na zotrvačnosť, situácia bude v budúcich týždňoch stále vážna.“

10:40

V Nitre je o testovanie veľký záujem, v radoch sa čaká aj hodinu, informuje TASR.

V Nitre je o plošné testovanie na ochorenie COVID-19 veľký záujem. Pred odbernými miestami sa vytvárajú približne hodinové rady, v ktorých stoja stovky ľudí.

Ešte v piatok (30. 10.) popoludní mesto avizovalo, že pre nedostatok zdravotníckeho personálu bude môcť otvoriť iba polovicu zo 63 odberných miest. Ako uviedol primátor Nitry Marek Hattas, napokon sa podarilo otvoriť všetky. Príprava na testovanie sa na odberných miestach začala už pred 6. hodinou ráno, keď vojaci chystali ochranné pomôcky a postupne prichádzali zdravotníci i administratívni pracovníci. „Máme všetko, čo potrebujeme. Sú tu traja administrátori, dvaja lekári. Pripravené je aj kompletné vybavenie vrátane ochranných odevov a dezinfekcie. Verím, že to dnes všetko dobre dopadne, spravíme preto všetko,“ uviedla krátko po 6. hodine ráno veliteľka jedného z odberných tímov v Nitre Andrea Dúbravová.

Podľa nitrianskeho primátora je momentálne situácia v meste stabilizovaná. „V tých posledných dňoch to bol naozaj veľký výkon, pokiaľ ide o armádu, našich zamestnancov a všetkých, ktorí na tom spolupracovali. Lekári aj zdravotný personál sa prihlásili, takže sme mohli otvoriť všetky odberné miesta. Treba sa však poďakovať aj obyvateľom. Tá spätná väzba, ktorú mám, je, že sú veľmi tolerantní a ohľaduplní. Púšťajú seniorov, tehotné ženy, mamičky s deťmi a takto naozaj má byť,“ skonštatoval Hattas.

Mimoriadne veľký záujem je aj o drive-in testovanie. Priamo z auta vyšetrujú v Nitre napríklad v priestoroch výstaviska Agrokomplex či na Schurmannovej ulici. Drive-in testovanie pred zimným štadiónom bolo zrušené a prerobené na klasické odberné miesto. „Prosíme tých, ktorí stoja na Triede Andreja Hlinku, na Výstavnej alebo na Schurmannovej ulici, aby šli ďalej. Ten drive-in treba nechať skôr pre imobilných ľudí a pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu využiť tie bežné miesta. O drive-in je veľký záujem, pretože je to pohodlné. Tie rady sa tvoria aj v iných mestách, ale pokiaľ je to možné, treba to nechať pre imobilných ľudí,“ vyzval verejnosť primátor.

Veľký záujem o testovanie je podľa jeho slov aj na iných odberných miestach. Na väčšine z nich je v priemere 200 ľudí a čakacia doba je približne hodinu. „Veľký nával bol hneď o 7. hodine. Všetky informácie o testovaní a situácii na odberných miestach máme na mestskej webovej stránke a na sociálnych sieťach, takže treba sledovať tieto informačné kanály,“ dodal Hattas.

10:37

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok a minister obrany Jaroslav Naď sa stretol na odberovom mieste na dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke, Starohájska 29 s rakúskym vojenským zdravotníckym personálom. Na stretnutí sa zúčastní aj rakúska veľvyslankyňa na Slovensku Margit Bruck-Friedrich.

10:35

Podľa aktuálnych informácií Denníka N sa testovanie na jednom z miest v okrese Komárno ráno pokúsila narušiť žena s mobilom, ktorá natáčala zdravotníkov, ktorí sa obliekali do ochranných oblekov. Odmietla mať na nose rúško a začala hovoriť, že opatrenia sú „nulitné, nezákonné a neplatné“.

Prítomný policajt ju vyzval, aby odišla s tým, že miestnosť sa chystajú dezinfikovať, čo ona odmietla. Vraj ako občan si chce overiť, či sú ľudia v ochranných oblekoch skutočne zdravotníci. Ženou na videách je pravdepodobne Denisa Hnídková, ktorá následne tieto zábery zverejnila na Facebooku v skupine podporujúcej advokátku Krajníkovú, ktorá presviedča ľudí, že opatrenia hygienikov sú „nulitné“.

10:30

V Martine sú otvorené všetky odberné miesta, komplikácie neevidujú, potvrdila pre SITA hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

Zaznamenali sme síce niekoľko pozitívnych testov medzi zdravotníkmi i administratívnymi pracovníkmi v odberných tímoch, ale všetko sa podarilo operatívne vyriešiť a tímy sú funkčné. Testuje sa na 21 miestach po celom meste, v rámci nich sú zriadené stanice pre testovanie pre jeden alebo viacero tímov v závislosti od veľkosti a hygienických štandardov,“ uviedla Kalmanová.

10:27

V Rožňave je k dispozícii všetkých avizovaných 14 odberných miest. Pre TASR to v sobotu dopoludnia potvrdil primátor Michal Domik s tým, že zdravotníkom sa snažia zabezpečiť stravu. „Tak ako všade, aj u nás chceli byť niektorí záujemcovia o testovanie medzi prvými, čo je prirodzené. Videl som stáť ľudí v rade aj o šiestej ráno. Ale hýbe sa to,“ povedal s tým, že testovaniu začína priať aj počasie.

Samospráva sa podľa jeho slov aktuálne snaží vyriešiť stravovanie zdravotníkov. „Našim administratívnym pracovníkom, ktorých sme mali zabezpečiť, sme zabezpečili aj stravu. Neviem ako inde, ale u nás sme zistili, že u viacerých zdravotníkov to nie je vyriešené. Niektorí sa chystajú ísť naobedovať domov,“ povedal Domik s tým, že pracujú na tom, aby mali všetci zdravotníci od mesta v sobotu zabezpečenú minimálne večeru, ako aj obed a večeru počas nedele.

10:25

V Karlovej Vsi stále neodporúčajú drive-thru, tvoria sa dlhé kolóny, informuje TASR.

Podobne ako v Ružinove či Petržalke zažívajú neprehľadnú situáciu a dlhé kolóny áut v okolí odberných miest, kde sa možno dať otestovať z auta, aj v bratislavskej Karlovej Vsi. Samospráva momentálne vyzýva nevyužívať ani jedno zo štyroch takzvaných drive-thru miest na území Karlovej Vsi.

Keďže už od 5.00 h sa vodiči snažili dostať na ‚drivy‘, kde ešte v tom čase nebol personál na riadenie dopravy, vytvorili sa uzly a situácia je extrémne neprehľadná,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti. Situáciu skomplikovalo aj počasie. „Vietor nám zlomil päť stanov,“ referuje samospráva, ktorá si takisto ako ostatné sťažuje na neskoré dodanie materiálov na viaceré odberné miesta. V susednej mestskej časti – Dúbravke, kde vytvorili interaktívny web mapujúci obsadenosť jednotlivých odberných miest, je na drvivej väčšine testovacích bodov v rade viac ako 80 ľudí.

Najlepšia je situácia na Gymnáziu Bilíkova, kde sú vytvorené dve odberné miesta v interiéri. Aj väčšina z 15 miest v Devínskej Novej Vsi prostredníctvom aktualizovaného monitoringu na webe samosprávy hlási viac ako hodinové čakanie. „V Lamači je situácia stabilizovaná, odbery fungujú priebežne na všetkých testovacích miestach, najväčší nápor je v lokalite Bory,“ uviedol starosta Lamača Lukáš Baňacký. V Záhorskej Bystrici sa od rána tvorí rad pri štyroch odberných miestach na Námestí Rodiny, podľa informácií starostu Jozefa Krúpu je čakanie medzi 60 až 90 minút. Od sobotňajšieho popoludnia i počas nedele (1. 11.) bude fungovať aj piate odberné miesto pri TV Markíza.

10:17

Mesto otvorilo všetkých 66 odberných miest, obsadenosť zdravotníkmi je stopercentná, informuje SITA.

Ešte pred začiatkom testovania poškodil vietor jeden zo stanov, testovanie ale spustili v riadnom čase.

Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Prešove sa napriek obavám z nedostatku zdravotníkov začalo napokon na všetkých 66 odberných miestach na území mesta. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, odberné miesta fungujú bez obmedzení, obsadenosť zdravotníckymi pracovníkmi je stopercentná.

Ako dodal, ešte pred začiatkom testovania vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9. Napriek technickému problému spôsobenému nepriaznivým počasím testovanie aj na tomto odbernom mieste spustili v riadnom čase. O testovanie je záujem, na odberných miestach sa tvoria rady.

10:16

Na Slovensku k 9:00 pracovalo 97 percent odberových tímov, píše Matovič.

V sobotu o 9:00 na Slovensku fungovalo 97,2 percenta odberových tímov. Informoval o tom premiér Igor Matovič na svojom profile na sociálnej sieti. „Znamená to, že každý, kto sa chce na testovaní zúčastniť, sa určite na rad dostane. To znamená, že nechoďte na odberové miesta, kde sú veľké rady … podvečer bude prázdno a v nedeľu ešte viac,“ dodal Matovič.

10:13

Viacerí poslanci budú na celoplošnom testovaní pomáhať ako dobrovoľníci. Účasť potvrdili členovia Sme Rodina, SaS a OĽaNO

Z nezaradených poslancov parlamentu okolo expremiéra Petra Pellegriniho sa na testovaní ako dobrovoľník nezúčastní nikto. „Nakoľko je dlhodobo známe, že testovanie považujeme za zle pripravené a nedostatočne personálne aj materiálne zabezpečené. Zároveň je Richard Raši, vzhľadom na to, že je lekár, pripravený ísť v prípade potreby počas budúceho týždňa do nemocnice,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa strany Hlas – sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková.

Poslanec najsilnejšej opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Vladimír Baláž sa podľa slov hovorcu strany Jána Mažgúta ako lekár podieľa na liečbe pacientov, ktorí sú podozriví alebo aj pozitívni na ochorenie COVID-19. „Poslanci strany Smer-SD, ktorí sú zároveň predstaviteľmi samosprávy, participujú na organizačnom zabezpečení plošného testovania,“ doplnil Mažgút.

Pribudlo vyše 2000 nových prípadov koronavírusu, urobilo sa rekordne veľa testov

10:12

V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest, informuje TASR. Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska.

Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe či v Podunajských Biskupiciach. Informuje o tom bratislavský magistrát. Bratislavská mestská časť Petržalka, obec s najväčším počtom odberných miest na Slovensku, hlási momentálne veľmi veľký nápor ľudí. Zároveň žiada zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí sú schopní ihneď prísť pomôcť, aby sa ozvali miestnemu úradu.

V Petržalke na viacerých miestach začali testovať ráno pre nedostatok personálu neskoršie. Na Beňadickej a Tupolevovej pre zničenie stanov silným vetrom sa otvorenie odberných miest predĺžilo. V súčasnosti už fungujú. V okolí Základnej školy Budatínska upozorňuje mestská časť na komplikovanú dopravnú situáciu. Na mieste malo dôjsť k nehode, pričom ďalší pruh je na tomto mieste obmedzený z dôvodu čakania na drive-through.

Obyvatelia Petržalky si zrejme nechceli nechať testovanie na poslednú chvíľu. Koordinátori jednotlivých odberných miest informujú, že sa všade tvoria dlhé rady. Problém spôsobil aj silný vietor v noci, ktorého následkom niektoré stany na odberných miestach vyvrátilo či zlomilo. Niektoré miesta v exteriéri sme preto zatiaľ neotvorili,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že dlhé kolóny sa tvoria pred drive through miestom v obchodnom centre Danubia. Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren odhaduje, že viac ako polovica miest v Bratislave ráno otvorila odberové miesta s meškaním 30 až 60 minút pre organizačné problémy. Hovorí o chýbajúcich zdravotníkoch i hárkoch.

V Ružinove je najväčší problém, že armáda nedodala hárky na zapisovanie. Snažíme sa ich dotlačiť a rozviesť,“ napísal na sociálnej sieti Chren. Väčšina odberných miest v Bratislave však už podľa jeho slov začala fungovať. Starosta potvrdil, že najmä ráno sa prišlo dať otestovať veľké množstvo ľudí.

Na drive-thru sa najbližšie dve hodiny ani nesnažte ísť,“ uviedol. V bratislavskom Novom Meste museli niektoré odberné miesta otvoriť s menším zdržaním, chýbali administratívne formuláre. „Momentálne sú všetky odberné miesta otvorené, prijímajú testovaných,“ uviedol hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Aj on priznáva veľký nápor ľudí pri všetkých odberných miestach.

Na väčšine v týchto chvíľach čaká viac ako sto ľudí,“ uviedol. V bratislavskom Starom Meste niekto počas noci podpálil mobilnú toaletu, ktorá bola pripravená pri odbernom mieste, umiestnenom v blízkosti Propellera. O situácii na odberných miestach informuje samospráva prostredníctvom mobilnej aplikácie i troch informačných telefonických linkách. Na odberovom mieste na Rybničnej vo Vajnoroch, kde ráno chýbal zdravotnícky personál, by už malo byť spustené testovanie. Bratislavská Karlova Ves vysvetľuje ranné zdržanie pri spustení testovania chýbajúcimi hárkami.

Museli sme počkať, kým armáda rozdistribuuje potrebný materiál. Situácia v Bratislave je komplikovaná, a to najmä na drive-thru, kde stojí množstvo áut,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován skonštatoval, že mestská časť rieši všetky problémy aj za armádu, aj keď ona tomu velí.

Okrsky sú z vypätím všetkých síl otvorené. Armáda na viacerých miestach nepretestovala dostatočne skoro odberové komisie, preto na viacerých miestach bolo zdržanie pri otvorení. V radoch sa bude čakať priemerne dve a viac hodín,“ upozornil s tým, že všetky veci, ktoré mala na starosti samospráva, boli načas zabezpečené. „Veci, čo mal zabezpečiť štát, však nemôžeme ovplyvniť,“ poznamenal.

10:02

Odberné miesto na sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote, kde žije rómska komunita, bolo otvorené včas. Pre TASR to priamo na mieste potvrdil Roland Daňuš z Ozbrojených síl SR. „Mám tu len jedného vojenského kvalifikovaného zdravotníka, ktorý môže robiť stery, vyhodnocovať testy a zapisovať výsledky, čo aj vykonáva. Je to náročné, o to pomalšie to ide a neviem, koľko ľudí stihneme otestovať za jeden deň,“ konštatoval Daňuš.

Podľa údajov samosprávy má sídlisko Dúžavská cesta viac ako tisíc obyvateľov. Ráno pred odberným miestom čakalo pokojne zhruba 30 ľudí. Na poriadok dohliadali aj členovia miestnej občianskej poriadkovej služby a polícia.

9:39

V bratislavskom Novom Meste museli niektoré odberné miesta otvoriť s menším zdržaním, chýbali administratívne formuláre. „Momentálne sú všetky odberné miesta otvorené, prijímajú testovaných,“ uviedol hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Aj on priznáva veľký nápor ľudí pri všetkých odberných miestach. „Na väčšine v týchto chvíľach čaká viac ako sto ľudí,“ uviedol.

V bratislavskom Starom Meste niekto počas noci podpálil mobilnú toaletu, ktorá bola pripravená pri odbernom mieste, umiestnenom v blízkosti Propellera. O situácii na odberných miestach informuje samospráva prostredníctvom mobilnej aplikácie i troch informačných telefonických linkách. Na odberovom mieste na Rybničnej vo Vajnoroch, kde ráno chýbal zdravotnícky personál, by už malo byť spustené testovanie.

Bratislavská Karlova Ves vysvetľuje ranné zdržanie pri spustení testovania chýbajúcimi hárkami. “Museli sme počkať, kým armáda rozdistribuuje potrebný materiál. Situácia v Bratislave je komplikovaná, a to najmä na drive-in, kde stojí množstvo áut,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

9:35

Minister obrany Jaroslav Naď sa vyjadril k celoplošnému testovaniu na svojich sociálnych sieťach. Tvrdí, že je momentálne na Slovensku funkčných 97,2% odberových tímov, ďalšie sa kompletizujú.

K tejto hodine máme funkčných 97,2% odberových tímov, ďalšie sa postupne kompletizujú. Sme na dobrej ceste! Opäť prosím ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to,“ uisťuje občanov Naď.

 

9:33

V Prešove sa v sobotu ráno podarilo otvoriť všetkých 66 odberných miest. Potvrdil to hovorca mesta Vladimír Tomek. Ako priblížil, vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9, napriek tomu bolo spustené testovanie v riadnom čase.

Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov. „Záujem o testovanie je veľký. Prosíme, aby ste rešpektovali odporúčaný čas testovania podľa harmonogramu,“ zdôraznil primátor.

9:30

Plošné testovanie sa rozbehlo aj vo Zvolene, na niektorých odberných miestach však ráno chýbali testy. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. Na odberných miestach, kde armáda ešte čaká na testy, odporúča mesto využiť ktorékoľvek iné odberné miesto.

Celkovo je vo Zvolene 20 odberných miest, na mnohých sú po dva, niekde dokonca tri odberové tímy. Ku každému sú priradené jednotlivé ulice mesta aj s odporúčaným časom, kedy ich obyvatelia môžu prísť.

9:28

Testovanie v Žehre je ohrozené, obci chýba zdravotnícky personál, starosta Marián Kandráč pre TA3 uviedol, že zatiaľ nedisponuje informáciou, kedy by sa niekto zo zdravotníkov mohol na miesto dostaviť, zároveň vyzýva ľudí, aby ostali doma a čakali „Pevne verím, že zdravotník čoskoro príde a budeme môcť zahájiť túto akciu, ktorej účelom je zachrániť čo najviac životov.“

9:27

Testovanie na niektorých miestach v Banskej Bystrici sa začne neskôr. Mesto pod Urpínom pripravilo 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, informuje o tom SITA.

Banskobystrický krízový štáb mesta je od rána v teréne a postupne kontroluje jednotlivé odberné miesta. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, niekde to klape ako hodinky a testuje sa, ale na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, ako napríklad na Hurbanovej ulici, kde neprišiel zdravotník.

Neskôr začala testovať aj mobilná jednotka v mestskej časti Iliaš, ako aj pracovníci na Gymnáziu Mikuláša Kováča na Mládežníckej ulici. Mesto prosí obyvateľov o trpezlivosť, keďže všade sa vytvárajú dlhé rady. „Meškanie zdravotníkov na odbernom mieste na Spojovej, ktorých zabezpečovala armáda, spôsobilo sklz,“ informuje aktuálne mesto na sociálnej sieti, kde priebežne oboznamujú obyvateľov so situáciou.

Napriek prísľubu, ktorý mesto dostalo od Ozbrojených síl SR (OS SR) v piatok neskoro večer, že na všetkých odberných miestach sú zabezpečení zdravotníci, ako aj testovacie sady, sa od rána presviedčame, že to všade tak nie je. Materiál i účasť administratívnych pracovníkov, ktorých mala zabezpečiť samospráva, boli na 6:00 pripravené. Na niektorých odberných miestach momentálne evidujeme až hodinové zdržanie, čo bolo spôsobené práve chýbajúcimi zdravotníkmi zo strany OS SR na požadovanú hodinu, aby sa tento personál stihol otestovať,“ konštatuje vedenie mesta s tým, že už by mali byť všetky odberné miesta otvorené.

Mesto pod Urpínom pripravilo 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, ktoré sú k dispozícii pre obyvateľov od 7:00 do 22:00. Jedna mobilná jednotka zabezpečí testovanie obyvateľov v sobotu v mestskej časti Iliaš a v nedeľu sa presunie na testovanie takmer 600 zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela ubytovaných na internátoch na Tajovského ulici. Druhá mobilná odberná jednotka v sobotu zabezpečí odbery v lokalite Senica, kde žijú marginalizované komunity, a v nedeľu bude k dispozícii v centre tejto mestskej časti.

9:25

Záujem o testovanie v košickej mestskej časti Staré Mesto je veľký. Pre TASR to za túto MČ uviedla Renáta Némethová s tým, že k 14 avizovaným odberným miestam pribudli ďalšie dve v bývalých kasárňach na Bačíkovej ulici.

Všade sú dosť veľké rady. Napríklad pred štátnym divadlom, historickou radnicou či sobášnou sieňou pri staromestskej radnici,“ povedala s tým, že v súčasnosti záujemcom o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odporúča odberné miesta v areáli Mestskej krytej plavárne alebo v priestoroch Štátnej filharmónie Košice – Dome umenia.

Mesto nemá informácie, že by sa niektoré z plánovaných OM nestihlo otvoriť. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Fabiana je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť. „Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko,“ dodal.

9:19

V Košiciach by už mali byt otvorene všetky odberne miesta, zápchy sa tvoria pri letisku, informuje SITA.

Armáda pre mesto vyčlenila 138 odberových miest.

Vo všetkých mestských častiach Košíc by už mali byt otvorene všetky odberne miesta, zápchy sa tvoria pri letisku na drive-in testovaní. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian. „V Košiciach sú podľa našich informácií v prevádzke už všetky odberné miesta. Príslušníci polície však od Pereša už nepúšťajú autá na drive-in pri košickom letisku, keďže sa tam tvoria zápchy,“ uviedol Fabian.

Mesto Košice informuje, že aktualizované čakacie lehoty na jednotlivých odberných miestach na základe hlásení príslušníkov mestskej polície nájdu všetci obyvatelia na stránke.

Armáda pre Košice vyčlenila 138 odberových miest, z dôvodu ich nedostatku zriadilo mesto na vlastné náklady ďalších 10 drive-in odberových miest v areáli Aeroklubu na košickom letisku.

9:17

Starosta Ružinova Martin Chren žiada ľudí, aby počkali na neskoršiu hodinu a momentálne neprichádzali na žiadne odberné miesto tejto mestskej časti: „Asi polovica miest neotvorila včas z rôznych dôvodov, ale hlavne, chýbali nám hárky. Všetky drive-in sú upchaté, nemá zmysel tam prísť, všade sú rady.“

9:16

Ľudia sa na sociálnych sieťach sťažujú na celoplošné testovanie. Mnohí to už hneď z rána na dnes vzdali.

To, čo možno v týchto hodinách vidieť v bratislavských miestnych častiach Dúbravka a Karlova Ves, je číre šialenstvo. Nezodpovedné plošné testovanie spôsobilo, že ľudia stoja v kilometrových radoch a autá v niekoľkokilometrových kolónach. Starí, mladí, deti. Za celý svoj život som nič podobné nevidel,“ vyjadril sa Mikuláš Sliacky.

9:10

Petržalka žiada o pomoc, má nedostatok zdravotníkov, niektoré odberné miesta nebolo možné otvoriť včas, komplikáciou boli aj technické problémy. „Veríme, že tieto náročné dni všetci najmä v zdraví zvládneme. Prosíme vás o trpezlivosť, vieme, že momentálne je nápor na odberné miesta veľmi veľký.“

9:09

Petržalka 7.00 pri Danubiane (Carrefour). Pri školách sú dlhé rady – 200, 300 metrové stoja v nich aj seniori. Zatiaľ sa nič nedeje. Na Beňadickej rad cca 300 m. Začína pršať,“ informuje Petržalka News v príspevku na Facebooku. 

9:01

Pri drive-in odberových miestach sa tvoria kolóny, Karlova Ves vyzýva obyvateľov na využitie iných miest, informuje SITA.

Bratislavské mestské časti hlásia enormný záujem o testovanie od skorých ranných hodín, pri drive-in odberových miestach sa tvoria kolóny. Na dlhé čakacie doby upozorňuje hlavné mesto na sociálnej sieti. Mestská časť Petržalka avizuje chýbajúci personál.

Aktuálne informácie z odberových miest, ktoré máme momentálne k dispozícii – ZŠ Holíčska namiesto troch pôvodne plánovaných miest sú otvorené iba dve pre nedostatok personálu, Dostihová dráha – pre nedostatok personálu sa otvorenie tohto miesta predĺži,“ informuje mestská časť a dodáva, že na Pankúchovej a Strečnianskej sa otvorenie pre technické problémy oneskorilo. Petržalka zároveň stále žiada zdravotníkov a dobrovoľníkov o pomoc pri testovaní.

Problémy pri testovaní hlási aj Nové Mesto. „Žiaľ, začiatok sprevádzajú technické problémy. Riešime ich od rána s organizátorom testovania a veríme, že testovanie sa rozbehne plynule na všetkých odberných miestach,“ vysvetľuje mestská časť na sociálnej sieti. Dlhé čakacie doby avizujú aj ostatné mestské časti. Karlova Ves vyzýva ľudí, aby nevyužívali Drive-Thru.

Nakoľko už od piatej hodiny sa vodiči snažili dostať na drivy, kde ešte v tom čase nebol personál na riadenie dopravy, vytvorili sa uzly a situácia je extrémne neprehľadná. Momentálne sú kolóny a rady na všetkých odberných miestach. Prosím vyberte sa na vaše najbližšie odberné miesto a to najskôr o hodinu,“ upozorňuje Karlova Ves, ktorá zároveň musela niektoré testovacie miesta pre silný vietor uzavrieť.

9:00

V Bratislave sa testovanie koná na väčšine odberových miest, viaceré odberové miesta však ešte otvorené nie sú, príčinou je nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov alebo kvôli jazykovej bariére v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska. Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe a v Podunajských Biskupiciach.

Na týchto miestach bude testovanie spustené hneď ako to bude možné.Aktuálny zoznam nedostupných odberových miest zatiaľ nie je k dispozícii. Situáciu funkčných odberných miest si môžeš preveriť na webových stránkach samospráv, ale aj prostredníctvom stránok somvrade.sk a odbernemiesta.sk.

8:56

K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo na sociálnej sieti, informuje TASR. „Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to,“ dodal rezort zdravotníctva.

8:54

V Trnave sú všetky odberové miesta na testovanie preťažené, informuje SITA. 

Primátor Peter Bročka vyzýva Trnavčanov, aby sa nesnažili ísť na testovanie hneď ráno. Veľký záujem o testovanie je aj v dedinách v okolí krajského mesta.

Všetky odberové miesta na testovanie na ochorenie COVID-19 v Trnave sú od rána preťažené. Pred niektorými, napríklad pred Obchodnou akadémiou na Kukučínovej ulici, čakajú v rade na testovanie stovky ľudí. Primátor Peter Bročka vyzýva Trnavčanov, aby sa nesnažili ísť na testovanie hneď ráno.

V niektorých prípadoch preskupujeme lekárov na miesta, kde z dôvodu neprítomnosti nemohli otvoriť v pôvodnom čase,“ uviedol Bročka s tým, že najmenej jedno odberné miesto je otvorené na každom z 39 pripravených stanovíšť. Celkovo malo byť v Trnave k dispozícii 55 odberových miest, najmenej jedno zatiaľ nefunguje.

Na testovanie sa čaká aj v okolitých dedinách. Stanislava Hlavatá z Dolného Dubového čakala aj s deťmi pred kultúrnym domom od rána od šiestej. „Mali sme číslo dvanásť, ale keďže prednosť dostávali starí ľudia, zdravotne postihnutí a tehotné ženy, nakoniec sme mali až číslo 37. Na samotné testovanie sme teda čakali asi hodinu a pol, ale boli tam veľmi príjemní ľudia a bolo to veľmi profesionálne zvládnuté,“ pochvaľovala si priebeh testovania. Samotné testovanie sa pozdávalo aj jej dcére Viktórii, podľa ktorej to vôbec nebolelo.

V Špačinciach boli veľmi dlhé rady hlavne pred otvorením oboch odberových miest. Po hodine testovania v nich už bolo viditeľne menej ľudí.

8:52

Ružinov je preplnený. „Peším odporúčame Liberálny dom a La Bomba. Zatiaľ sa tam čaká výrazne kratšie,“ informuje mestská časť na Facebooku.

8:35

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky informuje, že k 8:00 bolo funkčných až 91% odberných miest, ďalšie sa postupne kompletizujú. Jaroslav Naď apeluje na ľudí, aby pozorne sledovali situáciu. „Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to.“

8:31

Trnava otestuje na odberových miestach približne 25 až 30 ľudí za hodinu, na všetkých sú dlhé rad, informuje primátor Peter Bročka Denník N. „Prosím, aby sme sa dnes pokúsili čo najviac to pôjde dodržiavať rozpis časov a miest.“

08:27

Bratislavskú Iuventu už riadi polícia

zdroj: Facebook-Alexander Boris

8:26

Komplikácie s otvorením všetkých odberných miest zaznamenávajú mestá Banská Bystrica, Bratislava a Prievidza. V meste Žilina nezaznamenali na úvod dvojdňového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 žiadne výraznejšie komplikácie a otvoriť sa podarilo všetkých 71 odberných miest. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Rovnako sú dostupné všetky plánované odberné miesta aj v Trnave.

Trnavský primátor Peter Bročka však vyzýva ľudí, aby sa nesnažili otestovať všetci hneď ráno a neprichádzali masovo. Všetky odberné stanice sú preťažené. „Web je pre obrovsky traffic preťažený, ale všetky adresy OM majú aspoň 1 testovacie miesto spustené. V niektorých prípadoch preskupujeme lekárov na miesta, kde z dôvodu neprítomnosti nemohli otvoriť v pôvodnom čase.“

08:16

Karlová Ves v Bratislave hlási otvorenie testovania Drive Thru s hodinovým omeškaním.

zdroj: facebook/karlova ves

08:16

V krajskom meste Žilina nezaznamenali na úvod dvojdňového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 žiadne výraznejšie komplikácie a otvoriť sa podarilo všetkých 71 odberných miest. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

V Žiline sa bude testovať v 32 rôznych lokalitách, samospráva vytvorila odberné miesta predovšetkým v priestoroch základných a stredných škôl. Po šesť ich je napríklad v Základnej škole Námestie slobody na sídlisku Hájik a v budove Gymnázia Varšavská na sídlisku Vlčince. Vo viacerých mestských častiach poslúžia na odoberanie vzoriek kultúrne domy.

„Počas testovacieho víkendu budú môcť využiť Žilinčania ktorúkoľvek miestnosť a prísť môžu kedykoľvek vo vymedzenom čase na odbery. Výnimkou je odberné miesto v Mojšovej Lúčke, ktoré bude otvorené iba v nedeľu 1. novembra,“ uviedol Miškovčík.

08:14

Banskobystrický krízový štáb mesta je od rána v teréne a postupne kontroluje jednotlivé odberné miesta. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, niekde to klape ako hodinky a testuje sa, ale na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, ako napríklad na Hurbanovej ulici, kde neprišiel zdravotník.

Neskôr začala testovať aj mobilná jednotka v mestskej časti Iliaš, ako aj pracovníci na Gymnáziu Mikuláša Kováča na Mládežníckej ulici. Mesto prosí obyvateľov o trpezlivosť, keďže všade sa vytvárajú dlhé rady. „Meškanie zdravotníkov na odbernom mieste na Spojovej, ktorých zabezpečovala armáda, spôsobilo sklz,“ informuje aktuálne mesto na sociálnej sieti, kde priebežne oboznamujú obyvateľov so situáciou.

Mesto pod Urpínom pripravilo 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, ktoré sú k dispozícii pre obyvateľov od 7:00 do 22:00. Jedna mobilná jednotka zabezpečí testovanie obyvateľov v sobotu v mestskej časti Iliaš a v nedeľu sa presunie na testovanie takmer 600 zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela ubytovaných na internátoch na Tajovského ulici. Druhá mobilná odberná jednotka v sobotu zabezpečí odbery v lokalite Senica, kde žijú marginalizované komunity, a v nedeľu bude k dispozícii v centre tejto mestskej časti.

8:13 Minister zdravotníctva Marek Krajčí ako lekár dnes testuje aj s manželkou na jednom z odberných miest v Rači, vyzýva ľudí, aby sa zomkli a prišli na test.

08:10

Ľudia na facebooku tvrdia, že u niektorých testovacích miestach je kolóna, keďže štát nedodal niektoré papiere, potrebné k odberom

zdroj: Facebook/karlova ves

08:05 

Podľa aktuálnych informácií Denníka N ľudia čakajú v dlhých radoch na testovanie aj v Banskej Bystrici, v Nitre sa tvorí asi kilometrová zápcha pred Drive-in stanoviskom pri Agrokomplexe.

Stále platí, že na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Zároveň sa na testovaní nemusia zúčastniť ľudia, ktorí boli v posledných 90 dňoch pozitívne testovaní na COVID-19 alebo takí, ktorí vedia lekárskou správou potvrdiť, že ich zdravotný stav im neumožňuje zúčastniť sa na testovaní.

„Ľudia nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú v domácej karanténe a ich blízki im zabezpečia veci, ktoré potrebujú, aby nemuseli chodiť do spoločnosti a podstupovať ohrozenie voči svojej osobe,“ ozrejmil počas týždňa minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním. Na testovaní sa môžu zúčastniť aj cudzinci na území Slovenska či predstavitelia veľvyslanectiev.

Po víkendovom testovaní bude naďalej platiť zákaz vychádzania, a to od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, v čase od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Ľudia, ktorí sa zúčastnia na celoplošnom testovaní a budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku, budú môcť od pondelka 2. novembra podľa Matoviča žiť relatívne slobodne.

Negatívni ľudia s certifikátom si budú môcť ísť nakúpiť napríklad do obuvi. V prípade pozitívneho výsledku odchádzajú ľudia do desaťdňovej karantény. Ľudia, ktorí sa na testovaní nezúčastnia, môžu z domu vychádzať napríklad na nákup potravín, drogérie, ísť k lekárovi či postarať sa o blízku osobu. Bez negatívneho testu však nemôžu ísť do práce, do banky či na poštu. Zoznam výnimiek zverejnila vláda SR v uznesení, ktoré schválila na svojom rokovaní 28. októbra.

V súvislosti s viacerými mobilnými odbernými miestami sa v Bratislave začali tvoriť kolóny. Zelená vlna RTVS informuje o kolóne na Botanickej smerom z Karlovej Vsi k Mostu Lafranconi.

Spomalená doprava je podľa dopravných máp aj pri vjazde do Mlynskej doliny, v Petržalke na Panónskej ceste a na Bratskej smerom k odberovým miestam pri obchodnom centre Danubia. Taktiež sa tvoria kolóny na Bajkalskej, Zahradníckej či pri parkovisku vedľa trhoviska na Miletičovej. Zdržanie hlásia dopravné aplikácie aj na Vrakunskej ulici. 

zdroj: facebook/karlova ves

Bratislavské mestské časti obyvateľom odporúčajú, aby sledovali ich webové stránky a sociálne siete, kde budú o situácii na odberných miestach priebežne informovať.

zdroj: Líščie údolie - fb Ivka Skoncová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech