Bratislava hostí pride už po deviatykrát. Vyzýva politikov, aby nezneužívali tému práv LGBT

  • Organizácia Dúhový Pride Bratislava v spolupráci s ďalšími pripravila počas celého týždňa pestrý program
  • Dnes ho zavŕši festival, na ktorom vystúpia rôzni umelci
  • Tento rok organizácia vyzýva politikov, aby nezneužívali tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja
Zdroj: Bratislavský Dúhový Pride
  • Organizácia Dúhový Pride Bratislava v spolupráci s ďalšími pripravila počas celého týždňa pestrý program
  • Dnes ho zavŕši festival, na ktorom vystúpia rôzni umelci
  • Tento rok organizácia vyzýva politikov, aby nezneužívali tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja

Dúhový Pride v Bratislave sa koná už po deviatykrát a tento rok chcú organizátori, spolu so zúčastnenými vyzvať politických reprezentantov, aby prestali používať práva LGBT komunity ako nástroj politického boja, ktorý rozdeľuje spoločnosť.

Pride v spolupráci s ďalšími partnerskými organizáciami pripravil pestrú zmes podujatí, ktoré odkazujú na spomínanú tému a konali sa počas celého týždňa. Program vrcholí dnes tradičným festivalom, ktorý sa uskutoční od 15:00 hod. na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Téma práv LGBT ľudí ako nástroj politickej moci

Vo svojej výzve „Robte politiku pre ľudí a nie pre boj!“ organizácia odkazuje politikom, aby sa v predvolebných kampaniach zdržala akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárala z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovala verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Čítaj viac >>> Podpor Pride so špeciálnym AR filtrom v tvare sLOVEnska

A aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovila podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

LGBT komunita na Slovensku ďalej poukazuje na celú generáciu ľudí, ktorých je osobný život preberaný vo verejných politických diskusiách. Chcú ukončiť desiatky rokov hádok politikov, ktorí rozhodujú či môžu mať rodinu a nastoliť tak rovnosť medzi ľuďmi bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

zdroj: Unsplash

Deviaty ročník festivalu

Festival sa koná 9-ty rok a od svojej prvotiny stihol do Bratislavy prilákať davy. „Dúhový PRIDE Bratislava sa prvýkrát konal v roku 2010 a zúčastnilo sa ho okolo 800 ľudí. Účasť postupne rástla a minulý rok to bolo už 5000 ľudí. Tento rok očakávame okolo 6000 návštevníkov,“ informovali nás organizátori Pridu.

Pride každý rok hostil umelcov a tento rok to nebude inak. Na 9. ročníku podujatia vystúpia Bad Karma Boy, Modré hory, Funkiez, Chlapci z chatrče, B-complex a iní. Na námestí budú stánky rôznych mimovládnych organizácií ako Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus alebo Bratislava bez náckov.

V časti námestia budú aj detské dielne s animátorkou, maľovaním na tvár a henou. Aj tento rok Pride spolupracuje s Domom svetla Slovensko, ktorý bude na námestí realizovať testovanie a poradenstvo o HIV a hepatitíde.

Dúhové pochody na Slovensku

Bratislavský dúhový Pride bol prvým festivalom bojujúcim za rovnosť práv a podporu viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) ľudí. Neskôr sa pridal aj Pride Košice, ktorý sa koná od roku 2013 a Pride v Banskej Bystrici, ktorý sa tento rok konal po prvýkrát.

Zdroj: pridekosice.sk, duhovypride.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie